Windows Server 2022 Standard vs Datacenter

Windows Server to system operacyjny rozwijany przez firmę Microsoft, skierowany na serwery i infrastrukturę IT. Jest głównie wykorzystywany jako platforma umożliwiająca wdrażanie złożonej infrastruktury połączonych serwerów, sieci i aplikacji, zarządzanie bazami danych, rolami użytkowników oraz politykami bezpieczeństwa. Istnieją różne wersje Windows Server 2022, w tym wersje Standard i Datacenter, które zostaną opisane w tym artykule. Omówione zostaną zarówno cechy obu wersji, jak i ich podobieństwa i różnice. Na koniec artykuł zawiera wskazówki, które pomogą wybrać odpowiednią wersję Windows Server 2022 w zależności od potrzeb biznesowych.

Funkcje sieciowe

Obie wersje Windows Server 2022 zawierają nowe usprawnienia lub nowe funkcje w zakresie sieci. Podczas gdy wersja Standard oferuje ulepszenia istniejących funkcji, edycja Datacenter wprowadza Software-Defined Networking (SDN), które jest nowością w Windows Server.

Windows Server 2022 Standard

Windows Server 2022 Standard wprowadził ulepszenia techniczne w porównaniu do poprzednich wersji Windows Server. Można to zaobserwować poprzez wdrożenie lepiej działającego protokołu User Datagram Protocol (UDP), wykorzystującego UDP Segmentation Offload (USO), który przenosi wysyłanie pakietów UDP na sprzęt karty sieciowej. Ponadto, Microsoft wdrożył UDP Receive Side Coalescing (UDP RSC), który scala pakiety, tym samym redukując obciążenie procesora.

Kolejną funkcją sieciową dodaną do Windows Server 2022 Standard jest wydajność protokołu Transmission Control Protocol (TCP), która została ulepszona poprzez dodanie TCP HyStart++, redukującego utratę pakietów podczas rozruchu połączenia, oraz Recent ACK (RACK), redukującego Retransmit TimeOuts (RTO).

Ostatnią funkcją sieciową zawartą w edycji Standard Windows Server 2022 jest Hyper-V Virtual Switch, który został ulepszony o lepsze Receive Segment Coalescing (RSC) oraz lepszą wydajność dla ruchu zewnętrznych i wewnętrznych wirtualnych kart sieciowych (NIC).

  • Ulepszenia wydajności UDP za pomocą USO i UDP RSC
  • Ulepszenia wydajności TCP dzięki HyStart++ i RACK
  • Ulepszenia Hyper-V Virtual Switch

Windows Server 2022 Datacenter

Windows Server 2022 Datacenter oferuje bardziej zaawansowane funkcje sieciowe, zaczynając od dodania Software-Defined Networking (SDN). Ta funkcja pozwala na konfigurowanie i zarządzanie sieciami oraz ich usługami w obrębie centrum danych. SDN składa się z trzech głównych komponentów, które mogą być wdrażane niezależnie.

Pierwszym komponentem jest funkcja Network Controller, która umożliwia centralne konfigurowanie, zarządzanie, rozwiązywanie problemów i monitorowanie wirtualnej infrastruktury w obrębie centrum danych.

Kolejnym komponentem SDN w Windows Server 2022 Datacenter jest Software Load Balancing (SLB), który jest funkcją równomiernie rozdzielającą ruch sieciowy między maszyny wirtualne, umożliwiając wysoką dostępność wielu serwerów, ponieważ mogą one równomiernie obsługiwać określony ładunek roboczy.

Ostatnim komponentem SDN są bramy (Gateways), które mogą być używane do routowania ruchu z sieci wirtualnych do innych sieci w sposób zabezpieczony. Umożliwiają one bezpieczne połączenia site-to-site oraz Generic Routing Encapsulation (GRE) między wirtualnymi sieciami SDN a sieciami zewnętrznymi. Dodatkowo umożliwiają tworzenie połączeń warstwy 3 z wirtualnych sieci SDN do sieci zewnętrznych.

  • Software-Defined Networking
    • Network controller
    • SLB
    • Gateways

Standard vs Datacenter

Obie edycje Windows Server 2022 mają wspólne główne funkcje sieciowe, ale edycja Datacenter oferuje zaawansowaną sieć zdefiniowaną programowo (SDN), która rozszerza możliwości sieciowe Server 2022.

Funkcje przechowywania

Jeśli chodzi o funkcje przechowywania, zarówno Windows Server 2022 Standard, jak i Server 2022 Datacenter wprowadzają nowe funkcje. Niektóre z tych funkcji są wspólne dla obu edycji, ale mogą być ograniczone pod względem skalowalności w wersji Standard. Edycja Datacenter zawiera również nowe, zaawansowane funkcje przechowywania.

Windows Server 2022 Standard

Windows Server 2022 Standard zawiera zaawansowane buforowanie, umożliwiające automatyczne umieszczanie krytycznych danych na szybszych woluminach pamięci masowej, a mniej ważnych danych na wolniejszych woluminach. Dodatkowo, Resilient File System (ReFS) obejmuje nową funkcję migawki plików do tworzenia kopii zapasowych wirtualnych dysków twardych oraz ulepszoną wydajność dzięki klonowaniu bloków.  

Kolejną funkcją przechowywania w Windows Server 2022 Standard jest ulepszenie SMB (Server Message Block) poprzez wprowadzenie kompresji SMB.

Ponadto, Windows Server 2022 Standard zawiera Storage Migration Services, ulepszone w porównaniu do poprzednich wersji pod względem migracji użytkowników i grup, a także wspierające migrację między samodzielnymi serwerami a klastrami failover.

Ostatnią funkcją związaną z przechowywaniem, która została uwzględniona, jest Storage Replica (SR). Jak sama nazwa wskazuje, SR umożliwia replikację danych. W edycji Standard Windows Server 2022 SR jest ograniczone do jednej parterstwa replikacji na wolumen, co ogranicza elastyczność replikacji przechowywania w złożonych infrastrukturach. Inne czynniki ograniczające w edycji Standard to ograniczenia replikacji wolumenów, które są ograniczone do jednej grupy zasobów, oraz ograniczenia rozmiaru wolumenów, które wynoszą 2 TB.

  • Zaawansowane buforowanie
  • ReFS
  • Kompresja SMB
  • Storage Migration Service
  • Storage Replica – ograniczone: 1 parterstwo, 1 grupa zasobów, pojemność 2 TB

Windows Server 2022 Datacenter

Jeśli chodzi o funkcje przechowywania, Windows Server 2022 Datacenter oferuje szereg unikalnych funkcji oprócz tych zawartych w wersji Standard. Po pierwsze, funkcja Storage Replica jest bardziej zaawansowana w wersji Datacenter, ponieważ oferuje wsparcie dla nieograniczonej liczby węzłów, co poprawia skalowalność replikacji przechowywania.

Kolejną funkcją unikalną dla Server 2022 Datacenter jest Storage Spaces Direct (S2D). Ta funkcja umożliwia łączenie kilku lokalnych dysków w jeden pulę dla przechowywania zdefiniowanego programowo (SDS), do 16 serwerów i 1 petabajta pamięci masowej klastra.

Ostatnią funkcją przechowywania jest wspomniane wcześniej SDS, które umożliwia użytkownikom oddzielenie lub abstrahowanie zasobów przechowywania od sprzętu, co pozwala na większą elastyczność i skalowalność przechowywania z programowalnymi zasobami.

  • Zaawansowana Storage Replica
  • Storage Spaces Direct (S2D)
  • Software-Defined Storage (SDS)

Standard vs Datacenter

Jeśli chodzi o funkcje przechowywania, edycja Datacenter Server 2022 oferuje znacznie więcej możliwości dzięki zaawansowanej Storage Replica, Storage Spaces Direct (S2D) oraz Software-Defined Storage (SDS).

Funkcje wirtualizacji

Windows Server 2022 oferuje świetne możliwości wirtualizacji dla aplikacji biznesowych. Podczas gdy wersja Standard oferuje podstawowe funkcje, edycja Datacenter zapewnia większe możliwości dla wysoko wirtualizowanych środowisk.

Windows Server 2022 Standard

Jeśli chodzi o wirtualizację, wersja Standard Windows Server 2022 oferuje kilka ważnych funkcji. Po pierwsze, prawa do maszyn wirtualnych (VM) w tej wersji pozwalają na utworzenie do 2 maszyn wirtualnych na licencję, plus 1 host Hyper-V. Kontenery Hyper-V z izolacją są ograniczone do 2 kontenerów Hyper-V na licencję, podczas gdy Server 2022 Standard oferuje nieograniczoną liczbę kontenerów Windows Server bez izolacji Hyper-V.

Jeśli chodzi o łączenie licencji, Windows Server 2022 Standard pozwala na łączenie licencji w celu uruchomienia większej liczby maszyn wirtualnych, umożliwiając uruchomienie 4, 6, a nawet więcej maszyn wirtualnych, w zależności od liczby połączonych licencji.

Ostatnią funkcją wirtualizacji w Server 2022 Standard jest możliwość wirtualizacji zagnieżdżonej. Windows Server 2022 Standard obsługuje wirtualizację zagnieżdżoną zarówno na procesorach Intel, jak i AMD.

  • 2 maszyny wirtualne na licencję maksymalnie z 1 hostem Hyper-V
  • 2 kontenery Hyper-V z izolacją na licencję
  • Nieograniczone kontenery Windows Server
  • Łączenie licencji w celu uruchomienia większej liczby maszyn wirtualnych
  • Wirtualizacja zagnieżdżona obsługiwana dla procesorów Intel i AMD

Windows Server 2022 Datacenter

Oprócz funkcji dostępnych w wersji Standard Windows Server 2022, edycja Datacenter zawiera wiele zaawansowanych funkcji wirtualizacji. Po pierwsze, prawa do maszyn wirtualnych w Server 2022 Datacenter pozwalają na nieograniczoną liczbę maszyn wirtualnych na licencję, co znacząco zwiększa możliwości wirtualizacji w porównaniu do wersji Standard. To samo dotyczy liczby dostępnych kontenerów Hyper-V, która również jest nieograniczona w edycji Datacenter Windows Server 2022.

Dzięki nieograniczonym prawom do wirtualizacji, nie ma potrzeby łączenia licencji w celu uruchomienia więcej niż 2 maszyn wirtualnych w Server 2022 Datacenter.

Kolejną funkcją charakterystyczną dla edycji Datacenter jest dostępność chronionych maszyn wirtualnych (shielded VMs), które pozwalają na ochronę maszyn wirtualnych drugiej generacji przed skompromitowanymi hostami i/lub administratorami poprzez szyfrowanie maszyn wirtualnych. Dodatkowo, Windows Server 2022 Datacenter oferuje Host Guardian Service dla Hyper-V, zapewniając wsparcie dla monitorowanych hostów i chronionych maszyn wirtualnych.

  • Nieograniczone maszyny wirtualne
  • Nieograniczone kontenery Hyper-V
  • Brak potrzeby łączenia licencji
  • Chronione maszyny wirtualne Gen 2
  • Host Guardian Service.

Standard vs Datacenter

Jeśli chodzi o funkcje wirtualizacji, zauważalna jest znacząca różnica między edycjami Standard i Datacenter Windows Server 2022, ponieważ prawa do maszyn wirtualnych różnią się od kilku maszyn na licencję do nieograniczonej ich liczby, na przykład.

Przeczytaj wszystko na temat korzystania z wielu maszyn wirtualnych z licencjami Windows Server tutaj.

Funkcje kontenerów

Jeśli chodzi o kontenery, obie wersje oferują wsparcie dla kontenerów Windows oraz kontenerów Hyper-V, oferując świetne możliwości w Windows Server 2022. Podczas gdy edycja Standard ma ograniczone możliwości skalowania, edycja Datacenter oferuje dużą skalowalność dzięki swoim unikalnym funkcjom.

Windows Server 2022 Standard

Jak wspomniano wcześniej w funkcjach wirtualizacji, Windows Server 2022 Standard obsługuje nieograniczoną liczbę kontenerów Windows oraz 2 kontenery Hyper-V na licencję. Poza tym, Server 2022 Standard oferuje dodatkowe funkcje związane z kontenerami.

Wersja tego systemu Windows Server wprowadziła zmniejszoną wielkość obrazu serwera Core, z 40% redukcją w porównaniu do edycji 2019 Windows Server, co pozwala na zmniejszenie zużycia przestrzeni dyskowej oraz skrócenie czasu ładowania. Dodatkowo, obrazy kontenerów mają dłuższy cykl wsparcia, szczególnie w ramach LTSC (Long-term Servicing Channel), który oferuje 5 lat wsparcia głównego oraz 5 lat wsparcia rozszerzonego, zapewniając tym samym dłuższą stabilność funkcjonalną.

Kolejną funkcją Windows Server 2022 Standard jest wsparcie dla grupowych kont zarządzanych usług (gMSA) dla kontenerów bez potrzeby dołączania do domeny, co eliminuje konieczność ręcznego dołączania węzłów roboczych Windows do domeny.

Ostatnią funkcją dotyczącą kontenerów jest wsparcie dla Kubernetes, które oferuje Server 2022 Standard, umożliwiając automatyzację zadań operacyjnych związanych z zarządzaniem kontenerami.

  • Nieograniczone kontenery Windows Server
  • 2 kontenery Hyper-V z izolacją na licencję
  • Zmniejszona wielkość obrazu Server Core
  • Dłuższe wsparcie dla obrazów kontenerów
  • gMSA dla kontenerów bez wymogu dołączania do domeny
  • Wsparcie dla Kubernetes

Windows Server 2022 Datacenter

Jak wspomniano w poprzedniej sekcji dotyczącej wirtualizacji, Server 2022 Datacenter oferuje nieograniczoną liczbę kontenerów Hyper-V, umożliwiając dalszą rozbudowę wirtualizowanych środowisk. Jak wspomniano wcześniej, możliwości Server 2022 Datacenter w zakresie SDN pozwalają na ulepszoną sieć kontenerów, a S2D umożliwia poprawę możliwości przechowywania kontenerów. Dodatkowo, chronione maszyny wirtualne (shielded VMs) pozwalają na poprawę bezpieczeństwa kontenerów.

Te funkcje razem umożliwiają dużą skalowalność dla wysoko wirtualizowanych środowisk.

  • Nieograniczone kontenery Hyper-V
  • Ulepszona sieć kontenerów dzięki SDN
  • Ulepszone możliwości przechowywania kontenerów dzięki S2D
  • Ulepszone bezpieczeństwo kontenerów dzięki chronionym maszynom wirtualnym (shielded VMs)

Standard vs Datacenter

Funkcje dotyczące kontenerów są dość podobne w obu wersjach Windows Server 2022, z wyjątkiem liczby kontenerów Hyper-V z izolacją, która ogranicza wirtualizację w wersji Standard.

Funkcje bezpieczeństwa

Windows Server 2022 zawiera szereg ulepszeń i funkcji bezpieczeństwa w porównaniu do poprzednich wersji. Wersja Standard oferuje doskonałe funkcje bezpieczeństwa, ale edycja Datacenter oferuje bardziej zaawansowane funkcje dla większych infrastrukturych.

Windows Server 2022 Standard

Windows Server 2022 Standard oferuje również liczne ulepszenia bezpieczeństwa, takie jak funkcje secured-core server, które umożliwiają bezpieczne operacje jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego, dzięki bezpieczeństwu wspieranemu przez sprzęt. Funkcja ta zapewnia także ochronę przed atakami na poziomie firmware, a także ochronę przed niezweryfikowanym kodem dla systemów operacyjnych.

Kolejną funkcją bezpieczeństwa Windows Server 2022, zawartą w wersji Standard, jest obsługa DNS-over-HTTPS (DoH), która umożliwia bezpieczne połączenia przez HTTPS między klientami a serwerami DNS. Chroni przed niepożądanym przechwytywaniem dzięki szyfrowanemu połączeniu. Jeśli chodzi o szyfrowanie, Windows Server 2022 wprowadził również kryptograficzne zestawy SMB AES-256 dla szyfrowania SMB, oferując wyższe poziomy bezpieczeństwa, ale wpływając na wydajność. Domyślnie nadal używany jest AES-128, ponieważ zapewnia dobry balans między bezpieczeństwem a wydajnością, co oznacza, że AES-256 adresuje głównie wyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Ponadto, Server 2022 Standard zawiera funkcje integralności pamięci, czyli ochrony integralności kodu chronionego przez hyperwizor (HVCI). Funkcja ta chroni jądro systemu Windows przed złośliwym oprogramowaniem.

Dodatkowo, Windows Defender Credential Guard jest dostępny w Windows Server 2022, izolując wrażliwe informacje za pomocą bezpieczeństwa opartego na wirtualizacji (VBS).

Na koniec, MS Defender for Endpoint jest dostępny do integracji w Windows Server 2022, umożliwiając pełne zarządzanie ochroną punktów końcowych oraz zaawansowane wykrywanie ataków i śledzenie incydentów za pomocą konsoli Defender XDR.

  • Funkcje secured-core server
  • DNS-over-HTTPS
  • Szyfrowanie SMB AES-256
  • HVCI – Integralność pamięci
  • Defender Credential Guard
  • Defender for Endpoint

Windows Server 2022 Datacenter

Pod względem bezpieczeństwa, wiele funkcji jest charakterystycznych dla edycji Datacenter Server 2022. Po pierwsze, chronione maszyny wirtualne (Shielded VMs) zapewniają zwiększoną ochronę maszyn wirtualnych drugiej generacji, dodatkowo zabezpieczając kontenery w wysoko wirtualizowanych środowiskach. Jak wspomniano wcześniej, Host Guardian Service zapewnia wsparcie dla monitorowanych hostów i chronionych maszyn wirtualnych, co również zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowo, możliwości SDN w edycji Datacenter pozwalają na zaawansowane zabezpieczenia dla środowisk o dużej skali.

Kolejną funkcją poprawiającą bezpieczeństwo w Windows Server 2022 Datacenter jest obsługa SMB przez QUIC, oferująca alternatywę dla transportu sieciowego TCP. Ten protokół umożliwia bezpieczne i niezawodne połączenie do udostępniania plików.

Dodatkowo, dalsza integracja Server 2022 Datacenter z usługami Azure wprowadza kolejne funkcje bezpieczeństwa.

  • Chronione maszyny wirtualne Gen 2
  • Host Guardian Service
  • Obsługa SMB przez QUIC
  • Integracja z Azure

Standard vs Datacenter

Kolejną dziedziną, w której widać różnice między obiema wersjami, jest bezpieczeństwo. Windows Server 2022 Standard dodaje kilka funkcji zabezpieczeń, ale edycja Datacenter zawiera bardziej zaawansowane funkcje, takie jak chronione maszyny wirtualne (shielded VMs).

Funkcje zarządzania

Jeśli chodzi o funkcje zarządzania, obie wersje oferują narzędzia takie jak Windows Admin Center. Edycja Datacenter, dzięki swoim specyficznym funkcjom, oferuje więcej możliwości zarządzania, ponieważ wszystkie zaawansowane funkcje mogą być zarządzane indywidualnie.

Windows Server 2022 Standard

W Windows Server 2022 Standard, Windows Admin Center jest dołączone do zarządzania centralnego i zdalnego. Windows Admin Center może być uruchamiane z dowolnego środowiska fizycznego, wirtualnego, lokalnego lub hostowanego.

Oprócz Windows Admin Center, Server 2022 Standard oferuje funkcje System Insights, umożliwiające analizowanie danych systemowych z Windows Server, co pomaga w zrozumieniu działania określonych serwerów. Ta funkcja pozwala użytkownikom na proaktywne podejście do konserwacji serwerów, zmniejszając wydatki operacyjne związane z działaniami reaktywnymi.

  • Windows Admin Center
  • System Insights

Windows Server 2022 Datacenter

Jeśli chodzi o funkcje zarządzania, wersja Datacenter Windows Server 2022 zawiera wszystkie funkcje z wersji Standard, oferując jednocześnie możliwość zarządzania wszystkimi dodatkowymi funkcjami, które oferuje edycja Datacenter. Obejmuje to zarządzanie nieograniczoną liczbą maszyn wirtualnych, zarządzanie S2D dla zaawansowanego zarządzania przechowywaniem, a także możliwość większej skalowalności wysoko wirtualizowanych środowisk.

  • Zarządzanie zaawansowanymi funkcjami (nieograniczone maszyny wirtualne, S2D, SDN itp.)
  • Ulepszona skalowalność.

Standard vs Datacenter

Obie wersje Windows Server 2022 oferują doskonałe narzędzia, takie jak Windows Admin Center czy System Insights, ale edycja Datacenter, dzięki swoim unikalnym funkcjom w zakresie wirtualizacji, kontenerów czy bezpieczeństwa, oferuje bardziej zaawansowane możliwości zarządzania niż jej wersja Standard.

Przeczytaj wszystko o Windows Admin Center tutaj.

Funkcje automatyzacji

Wersje Standard i Datacenter Windows Server 2022 zawierają doskonałe narzędzia automatyzacji, oferując obu edycjom świetne możliwości automatyzacji. Edycja Datacenter pozwala na większą skalowalność i bardziej zaawansowaną automatyzację.

Windows Server 2022 Standard

Pod względem automatyzacji, Windows Server 2022 zawiera PowerShell, program do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją, wykorzystujący własny język skryptowy. PowerShell jest w stanie przyjmować i zwracać obiekty .NET, w przeciwieństwie do większości powłok.

Jak wspomniano w sekcji dotyczącej funkcji przechowywania, Server 2022 Standard zawiera usługi migracji przechowywania (Storage Migration Services), które oprócz umożliwienia migracji przechowywania, pozwalają na automatyzację migracji danych.

Jak wspomniano w sekcji dotyczącej funkcji zarządzania, Windows Server 2022 Standard zawiera System Insights do proaktywnej analizy i konserwacji serwerów. Ta funkcja pozwala również na automatyzację konserwacji serwerów.

  • PowerShell
  • Storage Migration Service – Automatyzacja migracji
  • System Insights – Automatyzacja konserwacji

Windows Server 2022 Datacenter

Pod względem automatyzacji, Server 2022 Datacenter oferuje bardzo podobne funkcje w porównaniu do wersji Standard. Można to zauważyć w przypadku PowerShell i Storage Migration Service, które obie korzystają z automatyzacji w wirtualizowanych środowiskach. Charakterystyczne dla Server 2022 Datacenter są możliwości automatyzacji związane z zaawansowanymi funkcjami SDN i S2D edycji Datacenter, oferujące bardziej zaawansowane możliwości automatyzacji.

Edycja Datacenter Windows Server 2022 oferuje również funkcję Azure Automanage, która umożliwia automatyzację zadań zarządzania i łatania. Optymalizuje zarządzanie maszynami wirtualnymi poprzez zautomatyzowane operacje.

  • Zaawansowana automatyzacja sieci i przechowywania dzięki funkcjom SDN i S2D
  • Azure Automanage

Standard vs Datacenter

Zarówno Server 2022 Standard, jak i Datacenter oferują narzędzia automatyzacji, takie jak PowerShell. Edycja Datacenter oferuje dodatkowe możliwości automatyzacji związane z unikalnymi funkcjami sieciowymi, kontenerami czy bezpieczeństwem, a także dodaje Azure Automanage.

Możliwości chmurowe

Jeśli chodzi o możliwości chmurowe, obie wersje Windows Server 2022 są zaprojektowane tak, aby umożliwić doskonałą integrację z chmurą. Widać to poprzez integrację funkcji Azure z Server 2022. Edycja Datacenter oferuje więcej możliwości w zakresie skalowalności integracji z chmurą.

Windows Server 2022 Standard

Windows Server 2022 Standard również oferuje doskonałe możliwości chmurowe. Po pierwsze, integracja z Azure Arc umożliwia zarządzanie serwerami Windows w lokalnym środowisku oraz w chmurze wielochmurowej, pozwalając na zarządzanie całym środowiskiem w organizacji poprzez projektowanie istniejących zasobów w Azure Resource Manager. Azure Arc umożliwia także zarządzanie maszynami wirtualnymi, bazami danych i klastrami Kubernetes, pod warunkiem, że działają one w Azure.

Inne funkcje rozszerzające możliwości chmurowe Windows Server 2022 Standard to integracje z Azure Backup i Azure Site Recovery. Te funkcje oferują opcje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii w sposób oparty na chmurze. Dodatkowo, wsparcie dla Azure File Sync umożliwia rozszerzenie lokalnych serwerów plików do chmury.

Windows Admin Center oferuje łatwą integrację z Azure do zarządzania chmurą hybrydową.

Jak wspomniano wcześniej, Windows Server 2022 Standard pozwala na maksymalnie 2 maszyny wirtualne na licencję, co ogranicza skalowalność działań opartych na chmurze.

  • Azure Arc integration
  • Azure Backup 
  • Azure Site Recovery 
  • Azure File Sync 

Windows Server 2022 Datacenter

Możliwości, jakie wprowadza dodanie nieograniczonego prawa do maszyn wirtualnych, Storage Spaces Direct oraz dalsza integracja usług Azure z Windows Server 2022 Datacenter, pozwalają na szerszą integrację z chmurą we wszystkich obszarach, oferując jednocześnie możliwości hybrydowe dla integracji lokalnej i wirtualnej. Dotyczy to również środowisk multi-cloud, które można łatwo zarządzać za pomocą Server 2022 Datacenter.

  • Zaawansowana integracja z chmurą i skalowalność.

Standard vs Datacenter

Jeśli chodzi o możliwości chmurowe, obie wersje oferują świetne możliwości integracji. Wersja Standard Windows Server 2022 zapewnia funkcje chmurowe dostosowane do ograniczonej liczby maszyn wirtualnych i kontenerów, podczas gdy edycja Datacenter oferuje pełne możliwości integracji i skalowalności dzięki swoim unikalnym funkcjom i możliwościom. Ogólnie rzecz biorąc, możliwości chmurowe wersji Datacenter mają na celu wsparcie dla złożonych infrastruktury.

Optymalizacja wydajności

Pod względem optymalizacji wydajności obie wersje oferują podobne funkcje i ulepszenia, a główne różnice dotyczą możliwości wsparcia dla bardziej złożonych infrastruktury.

Windows Server 2022 Standard

Jak wspomniano wcześniej, Windows Server 2022 zawiera ulepszenia wydajności w zakresie możliwości sieciowych, ponieważ zaimplementowano lepszy UDP i TCP, w tym USO oraz TCP HyStart++. Dodatkowo, ulepszenie wirtualnego przełącznika Hyper-V z zaktualizowanym RSC również poprawiło wydajność.

Ponadto obie wersje Windows Server 2022 obsługują do sześćdziesięciu czterech gniazd 64-bitowych, nieograniczoną liczbę logicznych rdzeni oraz 256 TB pamięci RAM dla hostów obsługujących paginację 4-poziomową, a także do 4 PB pamięci RAM dla paginacji 5-poziomowej, oferując tym samym doskonałe możliwości wsparcia dla serwerów.

  • Ulepszenie wydajności UDP przy użyciu USO i UDP RSC
  • Ulepszenie wydajności TCP dzięki HyStart++ i RACK
  • Ulepszenia wirtualnego przełącznika Hyper-V
  • Wspiera do 64 gniazd 64-bitowych, nieograniczoną liczbę logicznych rdzeni
  • Wspiera do 256 TB pamięci RAM w paginacji 4-poziomowej
  • Wspiera do 4 PB pamięci RAM w paginacji 5-poziomowej

Windows Server 2022 Datacenter

Pod względem optymalizacji wydajności, edycja Datacenter Windows Server 2022 jest ogólnie lepiej przystosowana do operacji na większą skalę, oferując lepszą wydajność dla złożonych infrastruktury w porównaniu do wersji Standard, która jest zaprojektowana dla mniejszych organizacji i mniej opartych na wirtualizacji środowisk. Niemniej jednak, Server 2022 Datacenter oferuje funkcje zawarte w wersji Standard, takie jak ulepszone protokoły z poprawą wydajności UDP i TCP, czy też ulepszenia wirtualnego przełącznika Hyper-V poprzez zaktualizowany RSC.

  • Wsparcie dla złożonych infrastruktury.

Standard vs Datacenter

Obie edycje Windows Server 2022 skorzystały z ulepszeń wydajności. Widać to poprzez poprawę protokołów w obu wersjach, a w przypadku wersji Datacenter, poprzez jej możliwości wsparcia dla większych i bardziej złożonych infrastruktury.

Funkcje odzyskiwania po awarii

Aby zapewnić ciągłość w przypadku awarii, Windows Server 2022 zawiera wiele funkcji i narzędzi odzyskiwania, które są przydatne dla firm. Obie edycje Server 2022 oferują podobne funkcje, z wyjątkiem kilku zaawansowanych funkcji charakterystycznych dla edycji Datacenter.

Windows Server 2022 Standard

Windows Server 2022 Standard zawiera również funkcje odzyskiwania po awarii. Azure Site Recovery zapewnia odzyskiwanie po awarii dla infrastruktury lokalnej i Azure. Może być używane do zarządzania replikacją, przełączaniem awaryjnym i powrotem do normalnego stanu maszyn wirtualnych VMware, maszyn wirtualnych Hyper-V, maszyn wirtualnych Azure oraz serwerów fizycznych. Dodatkowo, Hyper-V Replica oferuje rozwiązanie do zapewnienia ciągłości działalności i odzyskiwania po awarii (BCDR) dla środowisk wirtualnych, umożliwiając replikację maszyn wirtualnych między lokalizacjami.

Ostatnią funkcją odzyskiwania po awarii włączoną w Server 2022 Standard jest Windows Server Backup, które jest wbudowanym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych i przywracania Windows Server w przypadku awarii. Obsługuje pełne kopie zapasowe serwera oraz kopie zapasowe dostosowane, umożliwiając przywracanie plików, folderów, woluminów oraz stanu systemu.

  • Azure Site recovery
  • Hyper-V Replica
  • Windows Server Backup
  • Azure Backup

Windows Server 2022 Datacenter

Jeśli chodzi o odzyskiwanie po awarii, edycja Datacenter oferuje dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ zawiera ulepszony Storage Replica, umożliwiający skuteczną i efektywną replikację danych między lokalizacjami w przypadku awarii lub proaktywnie, pozwalając na lepsze przygotowanie na sytuacje awaryjne. Dodatkowo, dodanie S2D do Windows Server 2022 Datacenter pozwala na kontrolowanie prędkości naprawy magazynów oraz procesów synchronizacji danych, rozszerzając możliwości odzyskiwania po awarii.

  • Zaawansowany Storage Replica
  • Zaawansowana kontrola naprawy magazynu

Standard vs Datacenter

W przypadku awarii obie edycje Windows Server 2022 oferują silne funkcje odzyskiwania, zapewniające ciągłość. Wersja Datacenter dodaje zaawansowany Storage Replica oraz zaawansowaną kontrolę naprawy magazynu.

Windows Server 2022 Standard czy Datacenter? Dodatkowe informacje i wytyczne:

Obie edycje Windows Server 2022 oferują rozbudowane funkcje i możliwości, umożliwiające firmom działanie w środowiskach wirtualnych. Ta sekcja najpierw omówi dodatkowe informacje, takie jak licencje na dostęp użytkowników i wymagania sprzętowe, a następnie przedstawi wytyczne, które pomogą dokonać właściwego wyboru, odpowiadającego na konkretne potrzeby.

Dodatkowe informacje

Oprócz funkcji oferowanych przez każdą wersję Windows Server 2022, istnieją ważne informacje, które warto znać przed zakupem licencji, niezależnie od tego, czy dotyczy to edycji Standard, czy Datacenter.

Client Access Licenses (CALs)

Po pierwsze, dla obu edycji Windows Server 2022, użytkownicy i/lub urządzenia wymagają licencji dostępu klienta (CAL), aby uzyskać dostęp do serwerów działających na Windows Server. Istnieją dwa główne typy CAL, odpowiednio licencje CAL dla użytkowników (User CAL) i licencje CAL dla urządzeń (Device CAL). Licencje CAL dla użytkowników są przypisane do konkretnego użytkownika, umożliwiając dostęp z wielu urządzeń, co jest dostosowane do organizacji, które mają więcej urządzeń niż użytkowników. Licencje CAL dla urządzeń, przypisane do samego urządzenia, są bardziej odpowiednie dla firm, które mają więcej użytkowników niż urządzeń, umożliwiając dostęp do serwerów wielu użytkownikom z jednego urządzenia.

Oprócz licencji CAL, istnieją licencje dostępu dla zewnętrznych użytkowników, którzy nie są zatrudnieni przez firmę, takich jak na przykład kontrahenci. Nazywane są one licencjami External Connector i są licencjami opartymi na serwerze, a nie na użytkowniku lub urządzeniu, jak zwykłe licencje CAL.

Dla obu edycji Windows Server 2022, użycie CAL (Licencji Dostępu Klienta) do uzyskiwania dostępu do serwerów wymaga kompatybilnych wersji serwera. Oznacza to, że w przypadku wdrożenia nowszej wersji danego serwera, będą wymagane nowsze CAL, aby zapewnić zgodność.

Ponieważ CAL (Licencje Dostępu Klienta) są przede wszystkim koncepcją licencyjną, nie są związane z dodatkowymi wymaganiami sprzętowymi, z wyjątkiem minimalnych wymagań dla Windows Server 2022, które zostały wymienione poniżej.

Wymagania sprzętowe

Poniżej znajdują się minimalne wymagania do uruchomienia Windows Server 2022:

  • CPU: procesor 64-bitowy o częstotliwości 1,4 GHz
  • RAM: 512 MB dla Server Core, 2 GB dla Server with Desktop Experience
  • Pamięć masowa: 32 GB miejsca na dysku twardym
  • Sieć: Ethernet o przepustowości 1 gigabit/s, zgodny z architekturą PCIe
  • Oprogramowanie sprzętowe: system i oprogramowanie sprzętowe oparte na wersji 2.3.1c, wspierające bezpieczne uruchamianie (wymagane tylko dla niektórych funkcji)
  • Bezpieczeństwo: TPM 2.0 (wymagane tylko dla niektórych funkcji)

Chociaż minimalne wymagania sprzętowe umożliwiają uruchomienie Windows Server 2022, są one dalekie od optymalnych, aby w pełni wykorzystać funkcje Server 2022. Aby umożliwić wyższe wydajności i środowiska wirtualizowane, zalecana jest następująca pojemność sprzętowa:

  • CPU: Procesor wielordzeniowy 64-bitowy o częstotliwości 2,5 GHz+, 8+ rdzeni dla optymalnej wydajności
  • RAM: 64 GB+, z ECC (Kod Korekcji Błędów) dla niezawodności
  • Storage: SSD 100 GB dla dysku systemowego, dyski HDD lub SSD 200+ GB dla danych z 15 000+ IOPS
  • Sieć: Adapter Ethernet 10 Gigabit/s dla wysokiej wydajności
  • Firmware i bezpieczeństwo: te same minimalne wymagania wymienione powyżej.

Te specyfikacje są orientacyjne i muszą zostać dostosowane do potrzeb operacyjnych. Infrastruktury o wyższej wydajności lub bardzo złożone mogą wymagać dalszej rozbudowy w zakresie sprzętu.

Więcej informacji na temat zgodności Windows Server 2022 można znaleźć tutaj.

Wytyczne

Jak opisano w tym artykule, obie wersje Windows Server 2022 oferują rozbudowane funkcje dla aplikacji biznesowych, ale różnią się pod względem zaawansowania funkcji oraz skalowalności.

Windows Server 2022 Standard jest głównie skierowany do małych i średnich firm, z prostą infrastrukturą i mniejszymi potrzebami w zakresie wirtualizacji. Oferuje kosztowo efektywne rozwiązanie dla mniej zwirtualizowanych środowisk, zapewniając jednocześnie wszystkie funkcje niezbędne do zarządzania serwerem w firmie.

Wybierz Windows Server 2022 Standard, jeśli:

  • Jesteś małą lub średnią firmą
  • Masz niewielkie potrzeby w zakresie wirtualizacji
  • Szukasz kosztowo efektywnego rozwiązania

Windows Server 2022 Datacenter jest skierowany do większych organizacji lub organizacji o wyższych potrzebach w zakresie wirtualizacji. Oferuje wszystkie funkcje i narzędzia wymagane do zaawansowanych i rozbudowanych wdrożeń na wielu urządzeniach. Umożliwia również głębszą integrację z chmurą poprzez usługi Azure. Ogólnie rzecz biorąc, edycja Datacenter Windows Server 2022 wiąże się z wyższymi kosztami, ale jest bardziej opłacalna niż wersja Standard w przypadku wysoko wirtualizowanych środowisk.

Wybierz Windows Server 2022 Datacenter, jeśli:

  • Jesteś większą firmą
  • Masz rozbudowane potrzeby w zakresie wirtualizacji
  • Potrzebujesz zaawansowanych funkcji
  • Szukasz bardziej skalowalnego rozwiązania

Kup tanie licencje Windows Server 2022

Szukasz tanich licencji Windows Server 2022 i chcesz zaoszczędzić do 70% kosztów? Softtrader oferuje licencje Microsoftu z drugiej ręki, ponieważ są one używane, kosztują znacznie mniej, a funkcjonalności są takie same!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, które oprogramowanie i licencje Microsoft są najlepsze dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.