Licencje VMware i Microsoft: kompatybilność

Wirtualizacja jest obecnie bardzo ważna, dlatego wiele firm decyduje się na połączenie swojego oprogramowania z Vmware. Na przykład, najbardziej znanym oprogramowaniem produktywnym na rynku są licencje Microsoft. W tym artykule dowiesz się więcej o kompatybilności licencji Microsoft i VMware, funkcjach, zaletach i wadach Vmware.

Co to jest VMware?

VMware to firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania do wirtualizacji. Dostarcza różnorodne usługi w chmurze dla wszystkich rodzajów aplikacji. Ponieważ wirtualizacja to dla firm świetny sposób na obniżenie kosztów IT, preferowanym rozwiązaniem jest VMware. VMware wymaga jednego serwera lub komputera i zamienia go w kilka maszyn wirtualnych. Innymi słowy, moc operacyjna jednego serwera fizycznego jest równa mocy maszyn wirtualnych. Dlatego serwer jest bardziej wydajny, zużywa mniej energii, utrzymuje koszty infrastruktury na niskim poziomie i wymaga mniej konserwacji.

Typy wirtualizacji

Istnieją cztery typy wirtualizacji:

  • Wirtualizacja pulpitu: kilka oddzielnych komputerów stacjonarnych jest zarządzanych przez jeden scentralizowany serwer
  • Wirtualizacja sieci: jedna sieć podzielona na niezależne, indywidualne kanały, które następnie są przydzielane do określonego serwera lub urządzenia
  • Wirtualizacja oprogramowania: rozdzielenie serwera fizycznego na wiele wirtualnych; serwery fizyczne wykorzystują więcej swoich możliwości przetwarzania
  • Wirtualizacja pamięci masowej: jedno urządzenie pamięci masowej zawierające kilka zasobów sieciowych, do których ma dostęp wielu użytkowników

Jakie licencje można uruchomić na VMware?

Użytkownicy mogą uruchamiać wszystkie licencje OLP (licencje wolumenowe) na VMware, o ile posiadają odpowiednią licencję. Przykładami licencji, które można uruchamiać na VMware, są Microsoft Office, SQL Server, RDS CALs, Windows 10, Windows 11 i Windows Server (z odpowiednimi licencjami CAL dla użytkowników/urządzeń). Przeczytaj więcej o tym, czy potrzebujesz licencji CAL. Na przykład, jeśli chcesz używać systemu Windows Server na VMware, musisz go skonfigurować jako kontroler domeny i serwer druku. W zależności od oczekiwanej infrastruktury oprogramowania możesz połączyć możliwości wirtualizacji VMware z oprogramowaniem zwiększającym produktywność firmy Microsoft. Oprócz licencji Microsoftu możesz także uruchamiać oprogramowanie Citrix na VMware. Zobacz poniżej, jakie opcje licencjonowania oferuje VMware i która najlepiej spełnia Twoje wymagania dotyczące oprogramowania.


Czy VMware jest darmowe?

VMware jest dostępny w różnych opcjach licencjonowania. W zależności od potrzeb i wymagań dotyczących oprogramowania możesz wybierać pomiędzy bezpłatnymi i płatnymi rozwiązaniami VMware. Na przykład VMware Workstation Player jest rozwiązaniem bezpłatnym, jeśli jest używany do użytku niekomercyjnego i/lub osobistego. Ponieważ nie ma potrzeby licencjonowania aplikacji, można z niej korzystać bezpłatnie. Z drugiej strony należy kupić VMware Workstation Pro, ponieważ zapewnia zaawansowane funkcje i ustawienia. Dodatkowo, gdy VMware jest wykorzystywane do celów biznesowych, potrzebna jest płatna licencja. Firma VMware uznaje organizacje non-profit za firmy, dlatego też muszą one nabyć licencję na aplikację.

VMware: Funkcje

VMware oferuje kilka ekskluzywnych funkcji poprawiających jakość wirtualizacji:

  • Klonowanie: możesz utworzyć kopię oryginalnej maszyny wirtualnej; konfiguracja i właściwości maszyny wirtualnej pozostają takie same, jednakże pojawia się ona również w ekwipunku.
  • Migawki: Migawki umożliwiają użytkownikom przechwytywanie informacji i danych z maszyn wirtualnych.
  • Migracja na żywo: użytkownicy mogą łatwo przenieść maszynę wirtualną znajdującą się na jednym urządzeniu na drugie, bez negatywnego wpływu na jej działanie
  • Wysoka dostępność: skraca czas przestoju aplikacji, wymuszając ponowne uruchomienie uszkodzonych maszyn wirtualnych na serwerze alternatywnym (serwerze hosta)

VMware: Korzyści

Korzystanie z VMware ma kilka zalet. Pierwszym z nich jest poprawa zwrotu z inwestycji (ROI). Można to osiągnąć wykorzystując w większym stopniu fizyczne zasoby komputera. Można na przykład uniknąć przeciążenia lub destabilizacji systemu operacyjnego, uruchamiając każdą aplikację w jej własnym systemie operacyjnym na tym samym serwerze fizycznym. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz moc procesora fizycznego serwera.

Ponadto można efektywnie wykorzystywać energię i przestrzeń, uruchamiając wiele aplikacji na mniejszej liczbie serwerów fizycznych. Ponieważ zmniejszona liczba serwerów zajmowałaby mniej miejsca i energii, można optymalnie wykorzystać obydwa.

Trzecią zaletą korzystania z VMware jest szeroka gama obsługiwanych systemów operacyjnych. Niektóre znaczące przykłady to Windows, Linux i Mac OS. I wreszcie, dzięki dużej i kompetentnej społeczności użytkowników VMware, możesz skorzystać z pomocnych wskazówek, rozwiązań, zasobów i wsparcia w kwestiach technicznych.

Przeczytaj więcej o różnicach między systemami Windows i Linux.

VMware: wady

VMware oferuje firmom wiele korzyści, jednak mają one swoją cenę. Aby móc korzystać z ofert opartych na subskrypcji vSphere+ i vSAN +, należy wykupić subskrypcję. Chociaż oprogramowanie może mieć kluczowe znaczenie dla Twojej firmy, będzie również kosztowne.

Kolejnym punktem do rozważenia przed wyborem VMware są wymagane dodatkowe zasoby. VMware nie jest częścią systemu operacyjnego, ale działa obok niego, dlatego wymaga więcej energii w porównaniu na przykład do Hyper-V.

Na koniec należy pamiętać, że VMware może nie być w pełni kompatybilne z określonym sprzętem i/lub sterownikami. Może to potencjalnie prowadzić do problemów z wydajnością i funkcjonalnością, dlatego należy zapoznać się z wymaganiami systemowymi.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.