Czy potrzebuję CAL i RDS CAL?
06/13/2023
2 min
0

Czy potrzebuję CAL i RDS CAL?

06/13/2023
2 min
0

Jeśli Twoja firma ma licencję na serwer lub rozważa zakup licencji na serwer od firmy Microsoft i ma obawy dotyczące jej zgodności z licencją, zalecamy przeczytanie tego artykułu. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, czym jest CAL i dlaczego ich potrzebujesz zakupie licencji na serwer, a także krótkie porównanie z RDS CAL, które jest potrzebne tylko w przypadku pracy zdalnej. 

Co to jest CAL i kiedy go potrzebuję?

CAL to skrót od "Client Access License" (pol. Licencja Dostępu Klienta) i jest licencją, która daje urządzeniom lub użytkownikom prawo dostępu do serwera. Microsoft oferuje obecnie CAL oparty na urządzeniu (Device CAL) lub CAL oparty na użytkowniku (User CAL). Możesz przeczytać o różnicach między dwoma typami CAL, klikając tutaj.

Licencje CAL są niezbędnymi dokumentami pozwalającymi zachować zgodność z przepisami licencyjnymi firmy Microsoft. Nie wymagają one aktywacji, ale muszą być zakupione, w zależności od tego ile użytkowników lub maszyn będzie miało dostęp do serwera w firmie. Dobrą wiadomością jest to, że CAL nie wygasa. Nowe CAL trzeba kupować wyłącznie w przypadku aktualizacji serwera.

Licencje CAL są wymagane przy zakupie:

Licencje CAL sprawiają, że projekty korporacyjne są niezwykle kosztowne. Poproś nas o wycenę i zaoszczędź do 70%, kupując używane licencje CAL.

Remote Desktop Services Softtrader

Czym są licencje RDS CAL i kiedy są one potrzebne?

RDS CAL lub Remote Desktop Services to licencja potrzebna do uzyskania dostępu do pulpitu zdalnego w systemie Windows Server. Z tego powodu jest ona potrzebna wyłącznie wtedy, gdy zamieszasz uzyskać zdalny dostęp do serwera. Aby zachować zgodność, należy licencjonować każdego użytkownika lub komputer, który ma zdalny dostęp do serwera.

Licencje RDS CAL są oferowane przez firmę Microsoft w wersji na urządzenie (RDS Device CAL) lub na użytkownika (RDS User CAL). Sprawdź różnice między nimi tutaj.

W przeciwieństwie do licencji dostępu do serwera, RDS CAL posiada klucz aktywacyjny. Przy zakupie zbiorczej licencji jeden klucz pozwala dokonać zakupionej liczby aktywacji, co ułatwia cały proces.

Inną, bardzo ważną, informacją dotyczącą RDS CAL jest to, że podczas licencjonowania serwera nie zastępują one dostępu CAL. Jeśli licencjonujesz swój serwer i musisz pracować zdalnie, aby zachować zgodność z przepisami, musisz opłacić i serwer, i CAL, i RDS CAL.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić kluczowe informacje dotyczące licencjonowania serwera. Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami, z chęcią udzielimy wszelkich potrzebnych informacji. Jeśli już wiesz, czego potrzebujesz, poproś nas o spersonalizowaną wycenę i zaoszczędź do 70% na kosztach licencji. Softtrader posiada wszystkie wersje Windows Server, CAL i RDS CAL.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments