Microsoft Teams w 2025 roku: Funkcje, Opcje licencyjne i Dodatki
Od marca 2025 roku Microsoft Teams otrzymał nowe aktualizacje, w tym nowe funkcje. Ponadto Microsoft oddzielił Teams od pakietów Microsoft Office, co wprowadza nowe opcje licencyjne. Artykuł ten najpierw omówi zmiany, które pojawiły się w Microsoft Teams do tej pory w 2025 roku, oraz najczęściej zadawane pytania dotyczące nowych opcji licencyjnych dla Teams. Następnie szczegółowo opisane zostaną nowe opcje licencyjne dostępu do MS Teams oraz możliwe dodatki do Teams. Na koniec wspomniane zostaną zaktualizowane wymagania sprzętowe do uruchomienia Teams i jego funkcji.
Funkcje Microsoft Teams w 2025 roku
Jak wspomniano wcześniej, Microsoft Teams otrzymał aktualizacje, w tym nowe funkcje, które zostaną opisane w tej sekcji. Obejmuje to funkcje związane z czatem i współpracą, funkcje związane ze spotkaniami i wydarzeniami, a także funkcje związane z pracą hybrydową.
Czat i współpraca
Jeśli chodzi o funkcje związane z czatem i współpracą, pojawiło się kilka nowych dodatków, takich jak zunifikowany interfejs we wszystkich czatach i kanałach, co pomaga w uproszczeniu współpracy. Ponadto, można wdrożyć niestandardowe sekcje, które pozwalają użytkownikom grupować rozmowy, boty lub agentów AI w dedykowanych przestrzeniach roboczych.
Następnie wprowadzono nowe funkcje wiadomości, takie jak możliwość wstawiania szybkich hiperłączy w czatach grupowych, możliwość przesyłania komponentów Loop, kart aplikacji i postów między zespołami. Dodatkowo, najnowsza aktualizacja oferuje zaplanowane wiadomości, umożliwiając predefiniowaną komunikację dla kanałów.
Ostatnią funkcją związaną z czatem i współpracą jest integracja Copilot, asystenta opartego na sztucznej inteligencji, który pomaga w automatyzacji zadań i dostarcza wskazówek, które wspierają podejmowanie decyzji.
Spotkania i wydarzenia
Jeśli chodzi o spotkania i wydarzenia, Microsoft Teams ma zwiększoną pojemność dla wydarzeń na dużą skalę. Obsługuje do 50 000 uczestników dla webinarów, zebrań ogólnych i konferencji, z wbudowanym czatem na żywo oraz ulepszonymi funkcjami pytań i odpowiedzi, aby poprawić zaangażowanie podczas wydarzeń (tylko Teams Premium).
Dodatkowo, dostępne są nowe narzędzia dla prezenterów, które pozwalają na dołączenie Teams Rooms do wydarzeń jako prezenter, co umożliwia zarządzanie spotkaniami z sal konferencyjnych.
Na koniec, dodano rozszerzoną obsługę językową w MS Teams, która umożliwia tłumaczenia w czasie rzeczywistym między mową a mową, wspierając globalną współpracę.
Praca hybrydowa
W miarę jak praca hybrydowa staje się coraz ważniejsza, Microsoft dodał szereg funkcji wspierających integrację rozwiązań do pracy hybrydowej. Widać to w ulepszeniu doświadczeń wideo w Teams, które umożliwia użytkownikom korzystanie z widoków z wielu kamer, do 4 równoczesnych strumieni, oraz poprzez wdrożenie lepszych możliwości spotkań międzyplatformowych, poprawiających integrację z innymi platformami konferencyjnymi.
Dzięki ostatnim aktualizacjom, Microsoft Teams zawiera również nowe kalendarze, które poprawiają planowanie i organizację, a wśród funkcji znajdują się takie jak dostęp delegowany, wsparcie dla druku oraz obsługa wielu stref czasowych.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące licencjonowania Teams
Ponieważ model licencjonowania Teams przeszedł istotne zmiany w ostatnich latach, oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących licencjonowania MS Teams w 2025 roku.
Jak licencjonowany jest Microsoft Teams?
Microsoft Teams jest licencjonowany na podstawie subskrypcji z rocznymi zobowiązaniami. Można go zakupić w ramach pakietu Microsoft 365, takiego jak 365 Business Standard, lub jako osobną licencję, na przykład Teams Essentials.
Jakie są główne opcje licencjonowania Teams w formie osobnej licencji?
Istnieją dwie główne opcje licencjonowania Microsoft Teams w formie osobnej licencji: Teams Essentials i Teams Enterprise. Podczas gdy Teams Essentials oferuje wszystkie podstawowe funkcje Teams, wersja Enterprise oferuje bardziej zaawansowane funkcje oraz większą modułowość z dodatkowymi opcjami, które można łatwo wdrożyć.
Jak ostatnio zmienił się model licencjonowania Teams?
Od 1 kwietnia 2024 roku, Teams nie jest już wliczany w plany Microsoft 365 Enterprise. Oznacza to, że nowi klienci korporacyjni muszą zakupić dwa kody kreskowe, aby korzystać zarówno z funkcji 365, jak i Microsoft Teams.
Czy możliwe jest korzystanie z Microsoft Teams bez licencji?
Do użytku osobistego możliwe jest korzystanie z darmowej wersji Microsoft Teams, która oferuje ograniczone podstawowe funkcje. Do celów biznesowych nie ma możliwości korzystania z Teams bez odpowiedniej licencji.
Jaka jest główna różnica między Teams Essentials a Teams Enterprise?
Główna różnica między Teams Essentials a Teams Enterprise dotyczy docelowej grupy odbiorców. Essentials jest głównie zaprojektowany dla małych firm, które potrzebują podstawowych funkcji, podczas gdy wersja Enterprise oferuje większą skalowalność dla większych organizacji, a także bardziej zaawansowane funkcje.
Czy licencjonowanie Teams różni się w zależności od kraju?
Nowy model licencjonowania Microsoft Teams ma zastosowanie we wszystkich krajach, w których jest oferowany. Jedynym wyjątkiem jest licencja dodatku Teams Phone, która w zależności od lokalizacji może być niedostępna lub mieć różne oferty.
Ile kosztuje Microsoft Teams w nowym modelu licencjonowania?
Wszystkie różne licencje i dodatki oferowane dla Microsoft Teams mają różne ceny w zależności od kraju i waluty. Większość opcji licencjonowania Teams jest licencjonowana na użytkownika, miesięcznie, i płatna rocznie. Więcej informacji na temat cen można znaleźć u Microsoft.
Opcje licencjonowania Microsoft i Office 365
W związku z kwestiami regulacyjnymi w Unii Europejskiej, Microsoft zdecydował się oddzielić Teams od swoich pakietów Office. Ta zmiana wiąże się z nowymi opcjami licencjonowania, które umożliwiają dostęp do MS Teams i jego funkcji.
Pakiety Microsoft 365 Business
W odniesieniu do pakietów Microsoft 365 dla firm, Microsoft zaktualizował swoją ofertę, dodając wersje zaprojektowane specjalnie dla Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, które nie obejmują MS Teams. Dotyczy to wszystkich wersji pakietów MS 365 Business, czyli MS 365 Business Basic, MS 365 Business Standard i MS 365 Business Premium, które teraz dostępne są pod oznaczeniem „EOG (bez Teams)”. Chociaż Microsoft oferuje teraz pakiety bez Teams, pierwotna oferta z Teams wciąż jest dostępna do zakupu w EOG dla pakietów 365 Business.
Pakiety Microsoft 365 Frontline
Pakiety 365 Frontline, edycja Microsoft 365 zaprojektowana z myślą o potrzebach pracowników frontowych, podąża tą samą logiką co pakiety 365 Business. Oznacza to, że pakiety Frontline są teraz dostępne z Teams lub bez Teams. Zmiany te dotyczą pakietów MS 365 F1 i MS 365 F3, które w wersjach bez Teams są oznaczone jako „EOG (bez Teams)”.
Pakiety Microsoft & Office 365 Enterprise
W przypadku pakietów Enterprise, nowa oferta różni się od pakietów Business i Frontline 365. Microsoft nie oferuje już oryginalnych pakietów Enterprise w EOG i Szwajcarii, tj. Office 365 E1, E3 i E5, a także Microsoft 365 E3 i E5. Wszystkie wymienione pakiety Enterprise są teraz oznaczone jako „EOG (bez Teams)” i ich cena została obniżona w porównaniu do wersji, które wcześniej zawierały MS Teams.
Od kwietnia 2024 roku wszyscy nowi klienci Enterprise, którzy potrzebują dostępu do Teams, muszą osobno zakupić licencje na Microsoft lub Office 365 oraz licencje na MS Teams. Oznacza to, że nowi klienci Enterprise będą musieli zakupić dwa różne klucze produktowe, aby uzyskać dostęp zarówno do oferty Office, jak i Microsoft Teams. Jeśli chodzi o klientów Enterprise, którzy subskrybowali pakiet MS 365 lub Office 365 zawierający Teams przed kwietniem 2024 roku, będą mogli zachować pełny dostęp do Teams, jego funkcji oraz wsparcie ze strony Microsoft.
Opcje licencjonowania Teams w formie osobnej licencji
Ponieważ Microsoft oddzielił Teams od pakietów Office, dostępne są nowe opcje licencjonowania Teams w formie osobnej licencji. Ta sekcja omawia nowe opcje licencjonowania, ich specyficzne funkcje oraz porównuje je ze sobą.
Microsoft Teams Essentials
Pierwszą opcją licencjonowania, którą Microsoft oferuje dla Teams, jest Teams Essentials. Ta opcja licencjonowania dla MS Teams oferuje wszystkie podstawowe funkcje Teams, jednocześnie utrzymując niski koszt, dzięki czemu małe firmy mogą korzystać z ulepszonej komunikacji i współpracy.
W pakiecie Teams Essentials zawarta jest możliwość organizowania spotkań z udziałem do 300 uczestników, spotkania trwające do 30 godzin z nagraniami i transkrypcjami oraz 10 GB pamięci w chmurze na użytkownika. Dodatkowo, ta wersja Teams oferuje nieograniczone czaty i dostęp gości, łatwą integrację z kalendarzem Outlook lub Google, a także silne szyfrowanie danych dla spotkań, połączeń i plików. MS Teams Essentials jest subskrypcyjną licencją, płatną rocznie, na użytkownika, miesięcznie.
Microsoft Teams Enterprise
Kolejną opcją licencjonowania dla Teams jest MS Teams Enterprise. Ta wersja Teams jest podobna do Essentials pod wieloma względami, takimi jak 10 GB pamięci w chmurze na użytkownika, nieograniczone czaty i dostęp gości, integracja z kalendarzem Outlook/Google oraz szyfrowanie czatów, spotkań i plików.
Główna różnica polega na pojemności hostingu w Teams Enterprise, która umożliwia organizowanie spotkań z udziałem do 1000 uczestników, z możliwością przeprowadzania nieograniczonej liczby spotkań z nagraniami i transkrypcjami. Dzięki zwiększonej pojemności MS Teams Enterprise, Microsoft kieruje tę wersję do większych firm, które wymagają rozwiązań klasy enterprise do komunikacji i współpracy. Dodatkowo, ta wersja Teams jest wysoko konfigurowalna, ponieważ łatwo można integrować dodatki z Teams Enterprise.
Dodatki są dostępne zarówno dla Teams Enterprise, jak i Essentials, ale muszą być ręcznie wdrażane w Teams Essentials, podczas gdy Teams Enterprise oferuje łatwiejszą integrację i rozwiązania do wdrażania dzięki bardziej zaawansowanym narzędziom zarządzania.
Dodatki do Microsoft Teams
Oprócz nowych opcji licencjonowania dla MS Teams, Microsoft oferuje szereg dodatków dla firm, które pozwalają dostosować Teams do ich potrzeb operacyjnych. Ta sekcja opisuje główne dodatki oferowane dla Teams oraz ich specyficzne funkcje.
Microsoft Teams Premium
Teams Premium jest jednym z dodatków licencyjnych oferowanych przez Microsoft. Ten dodatek jest przeznaczony dla firm, które potrzebują zaawansowanej personalizacji spotkań, ulepszonego doświadczenia spotkań dla użytkowników końcowych, lepszej ochrony spotkań, a także zaawansowanych możliwości zarządzania i raportowania.
Niektóre z najważniejszych dodatków w Teams Premium to premiumowe wydarzenia, takie jak zebrania ogólne (Town halls) i webinaria, które umożliwiają organizowanie wydarzeń na większą skalę. Na przykład, wydarzenia typu Town hall można organizować z licencją Teams Enterprise, z udziałem do 10 000 uczestników, ale Teams Premium pozwala na skalowanie do 50 000 interaktywnych uczestników, co sprawia, że Teams Premium jest najbardziej skalowalną opcją licencyjną dla Teams.
Warto również wspomnieć, że jako licencja dodatku, Teams Premium będzie działać tylko w połączeniu z subskrypcją Office 365 lub Microsoft 365 oraz licencją Teams, taką jak Teams Enterprise. Nowi klienci muszą osobno zakupić licencję Teams oraz subskrypcję 365.
Microsoft Teams Phone
Kolejną licencją dodatku jest MS Teams Phone. Jest to chmurowy system telefoniczny klasy enterprise z funkcjami centrali telefonicznej (PBX), który zastępuje tradycyjne systemy telefoniczne lokalne.
Ta licencja dodatku integruje się z Microsoft 365 i Teams, oferując możliwość wykonywania połączeń wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku połączeń wewnętrznych, telefon Teams obsługuje wszystko wewnętrznie, eliminując tym samym koszty korzystania z Publicznej Sieci Telefonii Przełączanej (PSTN). W przypadku połączeń zewnętrznych, Teams łączy się z PSTN dzięki dodatkowym licencjom na łączność z PSTN, takim jak licencje Microsoft Calling Plan, które umożliwiają Microsoft działanie jako operator PSTN. Licencje te można nabyć za pośrednictwem Microsoft.
Oprócz funkcji centrali telefonicznej (PBX) i połączeń zewnętrznych, Teams Phone oferuje użytkownikom elastyczność, umożliwiając wykonywanie i odbieranie połączeń z dowolnych urządzeń kompatybilnych z Teams, w tym telefonów komórkowych, laptopów czy telefonów IP. Dodatkowo, Teams Phone oferuje zaawansowane funkcje, takie jak transfer połączeń, kolejki połączeń czy funkcję scalania. Teams Phone można nabyć w ramach planu MS Teams Phone Standard, który jest płatny na użytkownika i miesięcznie, lub w ramach planu „Pay-as-you-go”, który, jak sama nazwa wskazuje, jest oparty na opłatach za rzeczywiste wykorzystanie.
Należy zauważyć, że możliwe jest dodanie planów telefonicznych do licencji Teams Phone lub połączenie licencji MS Teams Phone z planami telefonicznymi Teams. Warto również dodać, że jeśli limity planu telefonicznego zostaną osiągnięte przed końcem miesiąca, dodatkowe kredyty na połączenia mogą być zakupione za pośrednictwem Microsoft. Aby uzyskać dostęp do Teams Phone, wymagane są licencja 365 oraz licencja Teams, taka jak Teams Enterprise.
Microsoft Teams Rooms
Pełne rozwiązanie dla pracy hybrydowej, Microsoft Teams Rooms umożliwia integrację fizycznych sal z środowiskami współpracy dzięki sprzętowi, oprogramowaniu i integracji z Teams.
Konfiguracje Teams Rooms obejmują urządzenia takie jak certyfikowane kamery czy ekrany dotykowe, które można nabyć za pośrednictwem Microsoft, i są zintegrowane z Teams oraz Microsoft 365, aby wspierać współpracę. W przeciwieństwie do innych dodatków i licencji, Teams Rooms wymaga zarówno oprogramowania, jak i sprzętu. Oznacza to, że aby uzyskać dostęp do Teams Rooms, należy zakupić certyfikowany sprzęt Teams. Teams Rooms występuje w dwóch wersjach: MS Teams Rooms Basic i MS Teams Rooms Pro.
Teams Rooms Basic można uzyskać bez dodatkowych opłat po zakupie certyfikowanych urządzeń Teams. Oferuje wszystkie podstawowe funkcje Teams Rooms, umożliwiając organizowanie spotkań hybrydowych. Wersja Basic pozwala na zarządzanie do 25 licencjami w jednej organizacji lub 25 salami konferencyjnymi wyposażonymi w certyfikowane urządzenia. Z kolei Teams Rooms Pro oferuje bardziej zaawansowane funkcje, takie jak integracja sztucznej inteligencji z salami konferencyjnymi, która może poprawić ogólną jakość spotkań poprzez zarządzanie dźwiękiem i wideo za pomocą certyfikowanych urządzeń Teams. Obsługuje nieograniczoną liczbę licencji Teams Rooms, umożliwiając integrację większej liczby sal. Dodatkowo, dzięki zaawansowanym narzędziom zarządzania dostępnym w Teams Rooms Pro, możliwe jest zarządzanie nieograniczoną liczbą sal.
Należy zauważyć, że Teams Phone Standard jest wliczony w MS Teams Rooms Pro jako usługa domyślna, co oznacza, że nie jest wymagana dodatkowa licencja Teams Phone, aby korzystać z jej funkcji. Aby korzystać z Teams Rooms, niezbędne są certyfikowane urządzenia. Ponadto, do zainstalowania oprogramowania Teams Rooms wymagany jest system Windows 10 lub nowsza wersja systemu Windows.
Wymagania sprzętowe dla MS Teams i dodatków
Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, większość wersji MS Teams ma wspólne minimalne wymagania sprzętowe, z wyjątkiem niektórych funkcji i dodatków, dla których wymagany jest lepszy sprzęt. Ta sekcja obejmuje podstawowe minimalne wymagania dla MS Teams na systemach Windows i MacOS, zalecany sprzęt dla optymalnej wydajności, a także minimalne wymagania dla zaawansowanych funkcji i dodatków, takich jak Teams Rooms.
Minimalne wymagania dla MS Teams
Oto minimalne wymagania do uruchomienia MS Teams na systemie Windows:
- CPU: 1,1 GHz minimum, 2+ rdzenie
- RAM: 4 GB • Pamięć: 3 GB dostępnej przestrzeni dyskowej
- Wyświetlacz: minimalna rozdzielczość 1024x728p
- Grafika: Przyspieszenie sprzętowe grafiki wymaga DirectX9 lub nowszego, z WDDM 2.0 lub wyższym dla Windows 10 (lub WDDM 1.3 lub wyższym dla Windows 10 Fall Creators Update)
- System operacyjny: Windows 11, Windows 10(z wyjątkiem Windows 10 LTSC), Windows 10 na ARM, Windows 8.1, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2. (zalecana jest najnowsza wersja Windows w celu zapewnienia wsparcia)
- Wersja .NET: Wymaga .NET 4.5 CLR lub nowszej
Minimalne wymagania dla MacOS:
- CPU: Intel Core Duo lub wyższy
- RAM: 4 GB
- Pamięć: 1,5 GB dostępnej przestrzeni dyskowej (HDD lub SSD)
- Wyświetlacz: minimalna rozdzielczość 1280x800p
- System operacyjny: Obsługiwane są trzy najnowsze wersje macOS
Dodatkowe wymagania dla połączeń wideo i spotkań:
- CPU: 4 rdzenie
- Wykrywanie bliskości dla Teams Rooms: Wymaga Bluetooth
- Efekty wideo w tle: Wymaga systemu Windows 10 lub procesora z zestawem instrukcji AVX2
Dodatkowe wymagania dla wydarzeń na żywo w Teams:
- CPU: Intel Core i5, 7. generacja lub nowszy
- RAM: 8 GB lub więcej
- Transmisja na żywo: Wymagany enkoder sprzętowy
Zalecana konfiguracja dla optymalnej wydajności
Aby korzystać ze wszystkich funkcji MS Teams przy optymalnej wydajności, oto zalecane specyfikacje do uruchomienia MS Teams na systemie Windows:
- CPU: 1,6 GHz lub więcej, 4 rdzenie lub więcej
- RAM: 8 GB lub więcej
- Pamięć: 10 GB dostępnej przestrzeni dyskowej
- Wyświetlacz: zalecana rozdzielczość 1920x1080p
- Grafika: DirectX 9 lub nowszy z WDDM 2.0 lub wyższym
- System operacyjny: Taki sam jak minimalny
- Wersja .NET: Taka sama jak minimalna
Zalecany sprzęt dla MacOS:
- CPU: procesor 4-rdzeniowy
- RAM: 8 GB lub więcej
- Pamięć: 5 GB dostępnej przestrzeni dyskowej (HDD lub SSD)
- Wyświetlacz: zalecana rozdzielczość 1920x1080p
- System operacyjny: Najnowsze wersje macOS
Wymagania sprzętowe dla MS Teams Rooms
Ponieważ Teams Rooms ma unikalne wymagania, wymagające zakupu certyfikowanego sprzętu, takiego jak kamery czy ekrany dotykowe, wymagania do uruchomienia Teams Rooms różnią się od klasycznych wymagań do uruchomienia MS Teams. Oto wymagania sprzętowe do uruchomienia Teams Rooms, z wyjątkiem peryferiów.
- CPU: dla Windows; Intel Core i5 (4 lub 6 rdzeni), dla Androida; zoptymalizowane procesory w certyfikowanych systemach
- RAM: minimum 4 GB, zalecane 8 GB+
- Pamięć: minimum 128 GB SSD dla systemów Windows
- Wyświetlacz: minimum 1024x768p dla paneli dotykowych lub wyświetlaczy w salach, zalecane 1920x1080
- Grafika: DirectX 9 lub nowszy z WDDM 2.0 lub wyższym dla systemów Windows
Oprócz klasycznych wymagań sprzętowych, Teams Rooms wymaga certyfikowanych peryferiów, takich jak kamery, ekrany dotykowe i mikrofony. W zależności od wielkości pokoju i celu użytkowania, wymagane będą różne konfiguracje. Oto podstawowe wytyczne dotyczące wyposażenia sali.
- Małe pomieszczenie (2-6 osób): Kompaktowa konfiguracja, pojedynczy wyświetlacz, pojedyncza kamera oraz pojedynczy system mikrofonu i głośnika.
- Średnie pomieszczenie (6-12 osób): Podwójny wyświetlacz, możliwość zastosowania wielu kamer i mikrofonów dla lepszego pokrycia.
- Duże pomieszczenie (12+ osób): Zaawansowana konfiguracja, wiele dużych wyświetlaczy, wiele szerokokątnych kamer, wiele mikrofonów i głośników.
Wszystkie certyfikowane urządzenia dla Teams Rooms można zakupić w sklepie internetowym Microsoft.
Kup tanie licencje Microsoft
Szukasz przystępnych cenowo licencji Microsoft i chcesz zaoszczędzić do 70% kosztów? Softtrader oferuje używane licencje Microsoft, które kosztują znacznie mniej, a oferują te same funkcjonalności!
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, które oprogramowanie i licencje Microsoft są najlepsze dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.