Microsoft SharePoint Server 2016

SharePoint Server to platforma lokalna. W przypadku programu SharePoint Server użytkownicy są odpowiedzialni za samodzielne uruchamianie i utrzymywanie wszystkich aspektów wewnętrznych, w tym architektury -- serwera, usługi Active Directory i przechowywania plików. Podobnie jak w przypadku produktów Windows Server, SharePoint Server wymaga licencji dostępowej (CAL) na klienta. Dwa główne typy to licencje CAL na urządzenie i licencje CAL na użytkownika.

Kup licencje Microsoft SharePoint Server 2016

Microsoft SharePoint Server 2016

SKU: 76P-01876

pudełko z produktem Microsoft SharePoint Server 2016
 • Marka: Microsoft
 • Język: Jednojęzyczny
 • Stan: Przedużyty
 • Typ licencji: OLP (Open License)
 • Okres licencji: Wieczysta
 • Dostawa: Klucz Produktu + ISO

Microsoft SharePoint Server 2016 User CAL

SKU: 76M-01600

pudełko z produktem Microsoft SharePoint Server 2016 User CAL
 • Marka: Microsoft
 • Język: Jednojęzyczny
 • Stan: Przedużyty
 • Typ licencji: OLP (Open License)
 • Okres licencji: Wieczysta
 • Dostawa: Prawa do licencji

SharePoint Server 2016 Device CAL

SKU:

 • Marka: Microsoft
 • Język: Jednojęzyczny
 • Stan: Przedużyty
 • Typ licencji: OLP (Open License)
 • Okres licencji: Wieczysta
 • Dostawa: Prawa do licencji

Czym jest Microsoft Sharepoint 2016?

SharePoint Server 2016 to platforma współpracy, której można używać do zarządzania dokumentami, raportami i archiwami. SharePoint 2016 zapewnia zestaw narzędzi, które umożliwiają organizacjom tworzenie, zarządzanie i udostępnianie treści i aplikacji w ich sieci. Użytkownicy SharePoint Server 2016 mogą również tworzyć witryny internetowe, współpracować nad projektami i automatyzować przepływy informacji. Microsoft SharePoint 2016 można również wykorzystać do tworzenia wewnętrznych portali firmowych, witryn zespołów, ekstranetów i witryn publicznych. Poniżej znajdą Państwo datę zakończenia wsparcia Microsoft oraz więcej informacji na temat licencji CAL programu SharePoint.

Koniec życia SharePoint 2016

Standardowa data zakończenia wsparcia minęła już 13 lipca 2021 roku. Nadal można jednak uzyskać rozszerzone wsparcie, które potrwa do 14 lipca 2026 roku. Rozszerzone wsparcie oferuje aktualizacje zabezpieczeń i poprawki błędów.

Licencje CAL dla Microsoft SharePoint 2016 Server

CAL to skrót od "Client Access License" (Licencja Dostępu Klienta). Licencje te zapewniają dostęp do serwera Microsoft SharePoint i jego usług. Licencje CAL są wymagane przy licencjonowaniu wielu serwerów Microsoft, takich jak Windows Server, Exchange Server, SQL Server i SharePoint Server. W zależności od tego, kto otrzymuje dostęp, istnieją dwie odmiany CAL - User CAL i Device CAL.

Mówiąc dokładniej, istnieją dwa główne typy licencji CAL. Pierwszy z nich to standardowe CAL, które są przeznaczone dla konkretnego serwera, na przykład SharePoint 2016 User/Device CAL. Drugi typ CAL zapewnia zdalny dostęp do serwera i nazywa się RDS CAL. RDS to skrót od Remote Desktop Services. RDS CAL to również RDS User CAL lub RDS Device CAL.

Proszę przeczytać poniżej o różnicach między tymi dwoma typami CAL i sprawdzić, które z nich są potrzebne w Państwa modelu licencjonowania.

Co to jest licencja CAL użytkownika?

Jak wspomniano powyżej, licencja User CAL zapewnia dostęp do serwera dla pojedynczego użytkownika. Mogą Państwo licencjonować użytkowników zamiast urządzeń, jeśli mają Państwo mniej użytkowników niż urządzeń. Na przykład, jeśli jeden lub więcej użytkowników potrzebuje dostępu do SharePoint Server 2016 za pośrednictwem różnych urządzeń, takich jak laptop, PS, smartfon itp. to licencjonowanie użytkowników jest bardziej przyjazne dla budżetu. Ogólna zasada mówi, że licencje User CAL są właściwym wyborem dla firm, które mają więcej urządzeń niż pracowników, którzy potrzebują dostępu do serwera.

Co to jest Device CAL?

Licencja Device CAL zapewnia dostęp do serwera dla pojedynczego urządzenia. W przypadku SharePoint musieliby Państwo nabyć licencje CAL. Licencje Device CAL są szczególnie przydatne dla organizacji z mniejszą liczbą urządzeń i większą liczbą pracowników, którzy potrzebują dostępu do usług serwera. Zamiast licencjonować każdego użytkownika, można po prostu licencjonować urządzenia, które potrzebują dostępu do serwera. Dzieje się tak głównie dlatego, że licencje Device CAL są w tym przypadku bardziej opłacalne. Proszę sprawdzić poniżej, jakie licencje są potrzebne w przypadku zdalnego dostępu do serwera.

Czym są licencje CAL dla usług pulpitu zdalnego (RDS)?

Licencje CAL mogą być standardowymi licencjami User/Device lub RDS User/Device CAL. Licencje RDS CAL (Remote Desktop Services) są częścią modelu licencjonowania Microsoft i zapewniają zdalny dostęp do serwera. Proszę pamiętać, że licencje RDS CAL nie zastępują standardowych licencji CAL. Do prawidłowego dostępu do serwera potrzebna jest standardowa licencja CAL, a następnie dodatkowa licencja RDS CAL. Podobnie jak standardowe licencje CAL, licencje RDS CAL mogą być licencjami użytkownika lub licencjami urządzenia.

Jak uzyskać zdalny dostęp do Serwer SharePoint 2016?

Jeśli jesteś zainteresowany zdalnym dostępem do SharePoint Server 2016, oprócz standardowych licencji CAL musisz nabyć licencje CAL dla użytkowników/urządzeń usług pulpitu zdalnego (RDS). Przy wyborze pomiędzy licencjami CAL użytkownika lub urządzenia, ogólną zasadą dla organizacji jest sprawdzenie liczby użytkowników i urządzeń wymagających dostępu do serwera. Jeśli liczba użytkowników przewyższa liczbę urządzeń, lepszym finansowo rozwiązaniem będzie zakup licencji CAL na urządzenia RDS, ponieważ trzeba będzie kupić ich mniej. Jeśli jednak liczba urządzeń przewyższa liczbę użytkowników zdalnych, tańszą opcją byłoby nabycie licencji CAL użytkownika RDS.

Proszę zapoznać się z poniższym schematem, aby lepiej zrozumieć, który typ CAL jest potrzebny w danej sytuacji.

cal-licenses-flowchart-

Uwaga: Licencje CAL nie są dołączone do licencji Microsoft SharePoint Server i należy je zakupić osobno.