Microsoft SharePoint Server 2019

SharePoint Server to platforma lokalna. W przypadku programu SharePoint Server użytkownicy są odpowiedzialni za samodzielne uruchamianie i utrzymywanie wszystkich usług, w tym architektury serwera, usługi Active Directory i przechowywania plików. Podobnie jak produkty Windows Server, także Sharepoint Server wymaga licencji dostępowej (CAL) na każdego użytkownika. Dwa główne typy to licencje CAL na urządzenie i licencje CAL na użytkownika.

Przystępne licencje na SharePoint Server 2019

Microsoft SharePoint Server 2019

SKU: 76P-02031

pudełko z produktem Microsoft SharePoint Server 2019
 • Marka: Microsoft
 • Język: Jednojęzyczny
 • Stan: Przedużyty
 • Typ licencji: OLP (Open License)
 • Okres licencji: Wieczysta
 • Dostawa: Klucz Produktu + ISO

Microsoft SharePoint Server 2019 User CAL

SKU: 76M-01689

pudełko z produktem Microsoft SharePoint Server 2019 User CAL
 • Marka: Microsoft
 • Język: Jednojęzyczny
 • Stan: Przedużyty
 • Typ licencji: OLP (Open License)
 • Okres licencji: Wieczysta
 • Dostawa: Prawa do licencji

Microsoft SharePoint Server 2019 Device CAL

SKU: 76N-00072

pudełko z produktem Microsoft SharePoint Server 2019 Device CAL
 • Marka: Microsoft
 • Język: Jednojęzyczny
 • Stan: Przedużyty
 • Typ licencji: OLP (Open License)
 • Okres licencji: Wieczysta
 • Dostawa: Prawa do licencji

Microsoft Core CAL Suite 2019 User CAL

SKU:

 • Marka: Microsoft
 • Język: Jednojęzyczny
 • Stan: Przedużyty
 • Typ licencji: OLP (Open License)
 • Okres licencji: Wieczysta
 • Dostawa: Prawa do licencji

*Użytkownik CAL dla wielu licencji.

SharePoint 2019

Microsoft SharePoint Server to platforma internetowa, która umożliwia współpracę i zarządzanie dokumentami. SharePoint oferuje również zbiór narzędzi i usług, dzięki którym firmy mogą opracowywać, kontrolować i rozpowszechniać informacje, programy i inne materiały w swojej sieci. Korzystając z SharePoint, można tworzyć witryny internetowe, zarządzać dokumentami i udostępniać je, współpracować nad projektami i automatyzować przepływy pracy. SharePoint może być również używany do tworzenia intranetów, ekstranetów, witryn zespołów i witryn dostępnych publicznie. Niektóre przydatne funkcje SharePoint obejmują żądanie zatwierdzenia dokumentów przed ich udostępnieniem. Co więcej, można użyć logiki if/then do kreowania procesów i w ten sposób zautomatyzować działania, takie jak rejestrowanie informacji lub wysyłanie dokumentów pocztą elektroniczną. SharePoint może również powiadamiać Państwa, gdy tylko dokument zostanie przesłany lub zmodyfikowany.


SharePoint 2019 vs SharePoint 2016: Główne różnice

Microsoft SharePoint 2016 ma bardziej tradycyjny interfejs w porównaniu do nowoczesnego wyglądu SharePoint 2019. Co więcej, zarówno SharePoint 2016, jak i 2019 zawierają natywne witryny komunikacyjne i bardzo dobrze integrują się z OneDrive, jednak SharePoint 2019 oferuje więcej funkcji i możliwości. SharePoint 2019 umożliwia łatwiejszą integrację z Microsoft PowerApps i Flow, co pozwala na tworzenie niestandardowych aplikacji i przepływów pracy. Responsywny design SharePoint 2019 zapewnia lepsze wrażenia mobilne.


Podobnie jak inne produkty Microsoft Server, Microsoft SharePoint Server 2019 również wymaga licencji dostępu klienta (CAL). Licencje CAL zapewniają dostęp do serwera i występują w dwóch głównych typach: Licencje CAL dla urządzeń i Licencje CAL dla użytkowników. Poniżej przedstawiamy najlepszy scenariusz dla każdej licencji CAL, aby sprawdzić, które z nich spełniają Państwa wymagania.

Licencje CAL dla serwera Microsoft SharePoint 2019

CAL to skrót od "Client Access License", który umożliwia dostęp do Microsoft SharePoint Server. Mogą Państwo wybrać pomiędzy standardowymi licencjami CAL i licencjami CAL usługi pulpitu zdalnego. Oba typy dostępne są w dwóch wersjach: User CAL i Device CAL. Jak sugerują nazwy, licencja User CAL zapewnia dostęp do pojedynczego użytkownika, podczas gdy licencja Device CAL zapewnia dostęp do pojedynczego urządzenia. Poniżej znajdą Państwo więcej informacji na temat każdego typu licencji CAL.

Co to jest licencja CAL użytkownika?

W przypadku licencji User CAL płacą Państwo za każdego użytkownika, który uzyskuje dostęp do serwera. Na przykład, jeśli jeden z Państwa pracowników potrzebuje dostępu do serwera za pośrednictwem wielu urządzeń, takich jak laptop, iPad, smartfon i/lub komputer PC, użytkownik ten potrzebuje tylko jednej licencji User CAL. Licencje User CAL są właściwym wyborem dla firm, które mają więcej urządzeń niż pracowników, którzy potrzebują dostępu do serwera. Przykład: jeśli mają Państwo 10 pracowników, którzy potrzebują dostępu do serwera za pośrednictwem łącznie 20 urządzeń, bardziej przyjazne dla budżetu jest zakupienie 10 licencji User CAL zamiast 20 licencji Device CAL.

Co to jest Device CAL?

Licencje Device CAL umożliwiają określonym urządzeniom dostęp do usług serwera. Licencje Device CAL są szczególnie przydatne dla organizacji z mniejszą liczbą urządzeń niż pracowników, którzy potrzebują dostępu do usług serwera. Jeśli wielu pracowników korzysta z mniejszej liczby urządzeń, aby uzyskać dostęp do serwera SharePoint, wówczas zakup licencji Device CAL będzie bardziej opłacalny. Na przykład, proszę sobie wyobrazić, że 18 pracowników korzysta z 6 urządzeń, aby uzyskać dostęp do serwera.

Czym są licencje CAL dla usług pulpitu zdalnego (RDS)?

Poza standardowymi licencjami CAL, mogą Państwo również wybrać usługi pulpitu zdalnego (RDS). Dzięki RDS można zapewnić zdalny dostęp do serwera SharePoint i jego usług. Licencje RDS CAL, podobnie jak standardowe licencje CAL, mogą być licencjami RDS User CAL lub RDS Device CAL. Zgodnie z tą samą logiką, licencje RDS User CAL zapewniają użytkownikowi zdalny dostęp do serwera, podczas gdy licencje RDS Device CAL umożliwiają urządzeniom zdalny dostęp do serwera. Proszę zauważyć, że licencje RDS CAL nie zastępują standardowych licencji CAL. Jeśli potrzebują Państwo zdalnego dostępu do serwera, należy nabyć zarówno standardowe, jak i RDS CAL. Zasadniczo dzięki licencjom RDS CAL pracownicy mogą pracować w dowolnym miejscu, czasie i z dowolnego urządzenia. Licencje Remote Desktop Service CAL są również dostępne dla innych licencji serwerowych Microsoft, takich jak Windows Server, Exchange Server i SQL Server.

Jak uzyskać zdalny dostęp do Serwer SharePoint 2019?

Dostęp do SharePoint Server 2019 można uzyskać zarówno lokalnie, jak i zdalnie. Aby uzyskać dostęp zdalny, użytkownicy będą musieli nabyć licencje CAL użytkownika/urządzenia usług pulpitu zdalnego (RDS). Licencje te mają takie same wymagania, jak standardowe licencje CAL użytkownika/urządzenia SharePoint Server 2019. Wszyscy zdalni użytkownicy SharePoint muszą najpierw uzyskać licencję CAL użytkownika lub CAL urządzenia, aby móc korzystać z serwera. Aby zdecydować, która z tych dwóch opcji będzie najlepsza dla organizacji, ważne jest, aby sprawdzić, ilu jest pracowników i z ilu urządzeń korzysta się w celu uzyskania dostępu do SharePoint Server. W przypadku, gdy liczba pracowników jest większa niż liczba urządzeń, najbardziej przyjaznym dla budżetu wyborem będzie zakup licencji CAL na urządzenia RDS. Z drugiej strony, jeśli liczba pracowników jest mniejsza niż liczba urządzeń, tańszym wyborem będzie zakup licencji RDS User CAL. W przypadku równej liczby użytkowników i urządzeń koszty są takie same niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na licencjonowanie użytkowników czy urządzeń.

Poniższy schemat pokazuje, kiedy potrzebny jest każdy typ CAL.

cal-licenses-flowchart-

Uwaga: Licencje CAL NIE są dołączone do żadnej z licencji serwerowych, dlatego należy je zakupić osobno.

SharePoint 2019 End of Life:

Standardowa data zakończenia wsparcia SharePoint 2019 to 9 stycznia 2024 roku. Jest to koniec głównego okresu wsparcia, co oznacza, że po 9 stycznia aktualizacje i nowe wersje dobiegną końca. Po zakończeniu głównego nurtu wsparcia można zdecydować się na rozszerzone wsparcie, które kończy się 14 lipca 2026 roku. Rozszerzone wsparcie zapewnia aktualizacje zabezpieczeń i poprawki błędów.