windows-11-end-of-life-pic
01/04/2024
4 min
0

Koniec życia systemu Windows 11 (EoL)

01/04/2024
4 min
0

Wszystkie licencje Microsoft mają datę końca życia. Oznacza to, że po tej dacie firma Microsoft nie będzie już zapewniać pomocy technicznej i aktualizacji dla tej licencji. Mimo to użytkownicy nadal będą mogli korzystać z licencji, po prostu nie otrzymają żadnych aktualizacji ani wsparcia. W tym artykule możesz przeczytać więcej na temat daty zakończenia życia systemu Windows 11 i wszystkich jego wersji.

Windows 11: daty końca życia

Windows 11 jest dostępny w wielu wersjach. Nie wszystkie te wydania mają tę samą datę końcową. Na przykład w przypadku jednego wydania przekroczono już datę ważności. Jeśli użytkownicy nie zaktualizowali swojego systemu Windows 11 Home lub Pro 21H2 do wersji 22H2, data zakończenia życia minęła 10 października 2023 r. Zaktualizowana wersja 22H2 będzie nadal obsługiwana do 8 października 2024 r . Aby więc nadal otrzymywać aktualizacje i wsparcie dla systemu Windows 11, użytkownicy wersji Windows 11 Home i Pro potrzebowaliby aktualizacji do systemu Windows 11 22H2.

Windows 11 22H2 zawiera kilka ekskluzywnych funkcji, które nie są dostępne dla użytkowników 21H2. Najnowsze aktualizacje obejmują funkcje ochronne, takie jak ulepszona ochrona przed wyłudzaniem informacji, wzmacnianie zabezpieczeń i ochrona przed zagrożeniami, Microsoft Pluton, inteligentna kontrola aplikacji i szyfrowanie danych osobowych.

Windows 11 Enterprise & Education oraz Windows 11 IoT Enterprise będą wspierane przez dłuższy okres czasu – do 8 października 2024 roku . Aktualizacja 22H2 systemów Windows 11 Enterprise & Education oraz Windows 11 IoT Enterprise będzie obsługiwana do 14 października 2025 r . Dlatego jeśli posiadasz tę licencję, nadal będziesz otrzymywać comiesięczne aktualizacje.

table-windows-server-2022-3-kopie

Co zrobić po zakończeniu okresu eksploatacji systemu Windows 11?

Jak wspomniano powyżej, data zakończenia życia oznacza koniec wsparcia i aktualizacji firmy Microsoft dla określonej licencji, w tym przypadku systemu Windows 11. Nie oznacza to jednak, że licencja Windows 11 jest bezużyteczna po zakończeniu okresu jej eksploatacji. W rzeczywistości nadal możesz z łatwością korzystać ze swojej licencji. Wszystkie funkcje uwzględnione w najnowszej aktualizacji Twojej licencji będą nadal obowiązywać. Po prostu nowych nie będzie. Oznacza to, że użytkownicy, którzy nie potrzebują najnowszych aktualizacji Microsoft, nie muszą kupować kolejnej licencji.

Jednak nadal warto wiedzieć, że Twoje urządzenie będzie również mniej chronione, a ryzyko włamań i/lub złośliwego oprogramowania wzrośnie. W przypadku organizacji, które (częściowo) polegają na wszystkich nowych funkcjach systemu Windows 11, zakup najnowszej i obsługiwanej licencji ma większy sens, ponieważ w tym przypadku użycie nieobsługiwanej licencji nie byłoby rozwiązaniem.

Windows 11: Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń (ESU)

W dniu 5 grudnia 2023 roku Jason Leznek – główny menadżer produktu Microsoft, ogłosił informację dotyczącą serwisowania i dostawy systemu Windows. Ujawnił w nim, że podobnie jak w przypadku systemu Windows 7, Microsoft oferuje rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń dla organizacji korzystających z systemu Windows 11. Następnie potwierdzono również, że te aktualizacje zabezpieczeń będą dostępne również dla użytkowników indywidualnych.

Te rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń (ESU) są oparte na subskrypcji, co oznacza, że użytkownicy będą musieli uiszczać roczną opłatę za otrzymywanie miesięcznych aktualizacji. Po pierwszym roku możesz przedłużyć abonament o kolejne dwa lata. Podsumowując, użytkownicy mogą otrzymywać aktualizacje systemu Windows 11 przez 3 lata od daty zakończenia okresu eksploatacji za pośrednictwem tych ESU.

Dlaczego warto uaktualnić system do Windows 11 ?

Aktualizacja z Windows 10 do Windows 11 to świetna decyzja dla użytkowników, którzy chcą korzystać z nowych i ekskluzywnych funkcji. Należy pamiętać, że system Windows 10 otrzymuje poprawki zabezpieczeń tylko do daty zakończenia okresu eksploatacji w październiku 2025 r. Na przykład funkcje współpracy są dobrym powodem do uaktualnienia do systemu Windows 11. Zawierają one ulepszenia, takie jak regulacja kontaktu wzrokowego, automatyczne kadrowanie i tło Blush, które nie są dostępne w systemie Windows 10. Dodatkowo aktualizacja do systemu Windows 11 jest bezpłatna (na razie). Dzięki temu użytkownicy, którzy posiadają już licencję na system Windows 10, nie będą ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z aktualizacją.

Windows 11 banner

Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto uaktualnić system do wersji Windows 11.

Warto wspomnieć, że użytkownicy mają możliwość powrotu do systemu Windows 10 w ciągu pierwszych 10 dni po aktualizacji. Jeśli nie masz pewności, czy aktualizacja do systemu Windows 11 będzie dla Ciebie właściwym rozwiązaniem, możesz skorzystać z 10-dniowego okresu próbnego, aby podjąć decyzję. Jeśli nie czujesz, że system Windows 11 jest odpowiedni dla Ciebie i/lub Twojej firmy, możesz łatwo wrócić do systemu Windows 10. Ten okres karencji eliminuje ryzyko żałowania aktualizacji do systemu Windows 11.

Kup licencje na system Windows 11

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem jednej z wcześniej wspomnianych licencji na system Windows 11, Softtrader oferuje używane licencje o 70% taniej. Zapraszamy do sprawdzenia naszej strony internetowej lub zapytania o wycenę tutaj!

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments