Produkty LTSC firmy Microsoft

Long-Term Servicing Channel (LTSC)

Co to jest LTSC?

LTSC to skrót od Long-Term Servicing Channel i jest przeznaczony dla systemu Windows. LTSC to model wersjonowania oprogramowania firmy Microsoft, który ma zastosowanie do produktów Windows Office, Windows Server i Windows 10. Ale LTSC dla Windows jest najbardziej popularny. Wersje LTSC, podobnie jak inne wersje, otrzymują domyślnie 10 lat wsparcia. W porównaniu do innych wersji, LTSC zapewnia tylko jedną aktualizację co trzy lata. Wersje LTSC są specjalnie zaprojektowane do instalacji na maszynach, które wymagają w pełni statystycznych funkcji przez dłuższy czas. Pomyśl o funkcjach, które nie zmieniają się w czasie, takich jak systemy medyczne (rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa), kontrolery procesów przemysłowych i sprzęt do kontroli ruchu lotniczego. Systemy te mają cechy systemów wbudowanych. Są one zaprojektowane do określonego celu i są opracowywane, testowane i certyfikowane przed użyciem.

Zwykle aktualizacje są dobre dla firm, ponieważ mogą stworzyć nowy lub lepszy sposób robienia czegoś. Jednak w systemach, które wykonują ważne zadania i w których spójność odgrywa główną rolę, aktualizacje te mogą być postrzegane jako destrukcyjne. Dzieje się tak, ponieważ niektóre funkcje mogą nagle zostać usunięte lub może pojawić się zupełnie nowy interfejs użytkownika, co może powodować pewne problemy. Dlatego LTSC reaguje na to i zapewnia, że wszystkie aktualizacje są gromadzone. Aktualizacje są następnie łączone w jedną dużą aktualizację co trzy lata. Za każdym razem administrator biznesowy może zdecydować, czy te aktualizacje powinny zostać wdrożone, czy nie. Co więcej, wersje LTSC mają mniej preinstalowanego oprogramowania, dzięki czemu są bardziej usprawnione dla niektórych scenariuszy użytkowania.

Kiedy używać LTSC?

LTSC nie jest najlepszym wyborem dla każdego. Microsoft zaleca LTSC przede wszystkim dla systemów lub urządzeń, które generalnie nie są odpowiednie dla konsumentów. Zwykłe wersje Microsoft są lepiej dostosowane do urządzeń osobistych. Wynika to z faktu, że wersje LTSC nie posiadają najnowszych funkcji i ulepszeń. Jak wspomniano wcześniej, LTSC jest przeznaczony dla systemów, w których stabilność, niezawodność i długoterminowe wsparcie są kluczowe.

Oprócz LTSC istnieje również SAC (Semi-Annual Channel). Główną różnicą między tymi dwoma kanałami jest czas wprowadzenia aktualizacji. Produkt Microsoft w kanale półrocznym otrzymuje dwie aktualizacje funkcji rocznie. Aktualizacje te mają miejsce wiosną i jesienią i obejmują nowe funkcje, usługi i inne istotne zmiany. Inne drobne zmiany lub aktualizacje zabezpieczeń pojawiają się co miesiąc.

Semi-Annual Channel może być rozwiązaniem dla firm, które chcą szybko wprowadzać innowacje. Dzięki dwóm głównym aktualizacjom rocznie, nowe funkcje mogą być szybko wykorzystane i daje to firmom dobry przegląd. Jeśli firma nadal preferuje dłuższy cykl i przewidywalność, LTSC jest bardziej odpowiedni. W ten sposób firma uzyskuje dostęp do najnowszych funkcji co dwa lub trzy lata.

LTSC: Rozważania

Wersje LTSC są przeznaczone dla urządzeń i scenariuszy użytkowania, w których funkcjonalność i funkcje nie ulegają zmianie. Co więcej, LTSC oferuje dziesięcioletnią konserwację zabezpieczeń dla, powiedzmy, statystycznego zestawu funkcji systemu Windows 10. Poniżej znajduje się kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, gdy firma rozważa LTSC:

  1. Wsparcie dla krzemu: Windows 10 Enterprise LTSC obsługuje wszystkie wydane procesory i chipsety w momencie wydania LTSC. Ważne jest, aby firmy, wybierając LTSC, wzięły pod uwagę sprzęt. Wynika to z faktu, że sprzęt musi mieć długą żywotność, ponieważ wersje LTSC są obsługiwane przez około 10 lat.
  2. Najnowsze wsparcie dla urządzeń peryferyjnych: Ponieważ modele obsługi API i sterowników nie zmieniają się, wersja LTSC może nie obsługiwać nowego sprzętu lub innych urządzeń peryferyjnych, których organizacja może potrzebować.
  3. Wsparcie dla aplikacji: Zauważalna jest rosnąca luka między interfejsami API i funkcjonalnością w obecnym systemie Windows w wydaniu LTSC po wydaniu Semi-Annual Channel. Wielu dostawców usług internetowych nie obsługuje aplikacji w wersjach LTSC, co ma na celu zapewnienie użytkownikom jak najlepszej obsługi aplikacji. Rozważ najnowsze innowacje i funkcje.
  4. Najlepsze bezpieczeństwo i stabilność: Windows 10 jest wyposażony w najnowsze funkcje i oferuje najnowsze zabezpieczenia, funkcjonalność oraz ulepszenia wydajności i stabilności.

LTSC: Produkty

Microsoft oferuje LTSC dla swoich produktów Windows, Windows Server (tylko wersje Enterprise) i Office. Poniżej znajduje się więcej informacji na temat wersji LTSC dla tych produktów Microsoft.

Windows LTSC

Windows LTSC jest najczęściej używaną formą LTSC. Windows to grupa różnych rodzin operacyjnych opracowanych przez Microsoft. Obecnie Windows jest również najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie. Jednak wydanie LTSC jest przyznawane tylko z systemem Windows Enterprise i jest przeznaczone specjalnie dla określonych scenariuszy, w których stabilność i spójność są kluczowe. Windows LTSC posiada szereg kluczowych funkcji:

  1. Długoterminowe wsparcie
  2. Niewiele głównych aktualizacji funkcji
  3. Stabilność i przewidywalność
  4. Ograniczone funkcje konsumenckie

Windows Server

Na początku września 2023 r. system Windows Server udostępnił dwa podstawowe kanały wydania: Wersja LTSC i AC (Annual Channel). Podobnie jak w przypadku Windows Server, LTSC oferuje długoterminową opcję, która koncentruje się na długim cyklu życia oraz aktualizacjach jakości i bezpieczeństwa. W przypadku Windows LTSC większe zmiany pojawiają się dopiero po dwóch lub trzech latach. Dzięki temu użytkownicy mają prawo do pięcioletniego regularnego wsparcia, a następnie także pięcioletniego rozszerzonego wsparcia w zakresie bezpieczeństwa. LTSC można zainstalować z opcjami instalacji Server Core lub Server with Desktop Experience.

Office LTSC

Wersja Microsoft Office LTSC przeznaczona jest dla klientów komercyjnych i rządowych. Jest to licencja wieczysta, co oznacza, że użytkownik musi zakupić produkt tylko raz. Microsoft Office ma tylko dwie wersje Office LTSC, którymi są Office LTSC Professional Plus 2021 i Office LTSC Standard 2021. Wersja Office LTSC Standard zawiera standardowe aplikacje: Word, Excel, OneNote, PowerPoint, Outlook i Publisher. Wersja Office LTSC Professional Plus również zawiera te standardowe aplikacje, ale ma dwie dodatkowe aplikacje uzupełniające dostępne tylko dla systemu operacyjnego Windows. Professional Plus zawiera również Microsoft Access i Teams.