Microsoft OneNote
Wraz z trwającą już od dłuższego czasu cyfryzacją w wielu firmach, zmienia się także sposób tworzenia notatek. Dlatego Microsoft wprowadził na rynek OneNote już jakiś czas temu. Aby zapewnić potencjalnemu użytkownikowi dobry obraz narzędzia, ten artykuł opisuje, czym dokładnie jest OneNote, dla kogo jest przeznaczony i co użytkownik może z nim zrobić.
Czym jest OneNote?
OneNote to aplikacja do tworzenia notatek cyfrowych, wydana 19 listopada 2003 roku. Aplikacja jest idealna do przechowywania notatek, planów, badań i/lub wszystkiego, co należy zapamiętać, w jednym miejscu. Wszystkie te informacje są automatycznie zapisywane w internetowych notesach, które użytkownicy mogą łatwo otwierać na wszystkich swoich urządzeniach. Dzięki opcji wyszukiwania informacje mogą być łatwo odnajdywane. Informacje te można także łatwo organizować, drukować i udostępniać. Dzięki funkcjom współpracy OneNote może być użyteczne zarówno w firmach, jak i w instytucjach edukacyjnych.
Dotychczas wydano sześć wersji OneNote:
- Microsoft Office OneNote 2003
- Microsoft Office OneNote 2007
- Microsoft OneNote 2010
- Microsoft OneNote 2013
- Microsoft OneNote dla Windows 10
- Microsoft OneNote 2016
OneNote dla firm
Istnieje kilka powodów, dla których OneNote jest dobrym narzędziem dla firm:
- Jednym z powodów jest ułatwienie współpracy. Dzięki udostępnianiu notesów pracownicy mogą łatwiej współpracować przy projektach.
- Drugim powodem jest centralizacja informacji. OneNote jest cyfrowym centrum, w którym zapisywane są wszystkie plany biznesowe, notatki i pomysły.
- OneNote pomaga również łatwiej organizować wszystkie informacje. Firmy mają różne rodzaje informacji, które nie zawsze powinny znajdować się w jednej notatce. OneNote pozwala je łatwo oddzielić.
OneNote w edukacji
OneNote może być także wykorzystywane w edukacji. OneNote tworzy osobiste środowisko uczenia się dla uczniów i cyfrowe środowisko pracy dla większych klas. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele mogą współpracować w przestrzeniach cyfrowych.
Do notatek można dodawać także zdjęcia i filmy, co nie jest możliwe na papierze. OneNote oferuje różne opcje, które wspierają tworzenie notatek.
OneNote: Funkcje
W marcu 2014 roku Microsoft udostępnił API usługi OneNote w chmurze, co pozwala na przesyłanie danych z innych aplikacji do OneDrive użytkownika. API jest używane do dwóch funkcji:
- OneNote Clipper: zapisuje strony internetowe lub ich istotne części. Można zapisywać PDF, obrazy i filmy.
- Email to OneNote: Po połączeniu adresu e-mail z OneNote, informacje można przesyłać do notesów użytkownika.
Inne funkcje:
- Nieskończona ilość cyfrowego papieru
- Tworzenie tabel
- Kategoryzowanie notatek
- Tagi zadań do wykonania
- Współpraca w „współdzielonym notesie”
OneNote: Zalety i wady
Oto kilka zalet i wad OneNote:
Zalety:
- Darmowa wersja z wszystkimi funkcjami
- Webclipper
- Narzędzia organizacyjne
- Swobodne umieszczanie rysunków, tekstów i załączników
Wady:
- Ograniczone OCR
- Brak geotagowania
- Lokalna pamięć dostępna tylko w systemie Windows
OneNote: Wersja darmowa a płatna
Program OneNote można nabyć w wersji bezpłatnej i płatnej. Różnice między nimi są niewielkie, ale istnieją. Na przykład płatna wersja oferuje różne naklejki, które mogą sprawić, że robienie notatek będzie przyjemniejsze, a same notatki bardziej atrakcyjne. Ta funkcja nie jest dostępna w wersji bezpłatnej. Poza tym, płatna wersja oferuje możliwość zapisywania plików lokalnie w systemie Windows, gdzie ponownie nie jest to możliwe w wersji nieopłaconej. Ponadto płatna wersja oferuje więcej przestrzeni dyskowej OneDrive. W rzeczywistości użytkownicy wersji bezpłatnej są ograniczeni do 5 GB przestrzeni dyskowej.