Wykorzystanie maszyn wirtualnych stało się w ostatnich latach bardzo popularne, głównie dlatego, że wspierają one rosnące zapotrzebowanie na modele pracy hybrydowej lub zdalnej. To potężne rozwiązanie, znane również pod skrótem VM, zapewnia korzyści w zakresie bezpieczeństwa i produktywności oraz pozwala zaoszczędzić koszty fizycznych materiałów obliczeniowych i energii. W tym artykule przeczytasz więcej o zaletach wdrażania maszyn wirtualnych w Twojej firmie oraz o tym, jakie zasoby są do tego potrzebne.
Dlaczego Maszyny Wirtualne są ważne dla Twojej firmy?
Dzięki maszynom wirtualnym można stworzyć nowe cyfrowe środowisko wewnątrz komputera i w tej przestrzeni można uruchomić kompletny system operacyjny, podobny (lub inny) do tego, który jest zastosowany w sprzęcie. Maszyny wirtualne przynoszą firmom ogromne korzyści w zakresie produktywności, optymalizacji zasobów, bezpieczeństwa i oczywiście oszczędności w kosztach sprzętu.
W zależności od wydajności sprzętu, który będzie pełnił rolę hosta, na maszynie fizycznej można zainstalować jednocześnie kilka maszyn wirtualnych, dzięki czemu środowiska te mają określone cele i można je dostosowywać za pomocą:
- Różne systemy operacyjne;
- Ilość pamięci wymagana do odpowiednich zadań;
- Rodzaj zainstalowanych aplikacji;
- Ilość dedykowanej przestrzeni.
Innymi słowy, maszyna wirtualna działa jako komputer niezależny od urządzenia lub „komputer w komputerze”.
przeczytaj więcej o korzystaniu z maszyn wirtualnych w systemie Windows Server Standard.
Jakie są korzyści z działania w środowisku cyfrowym?
Wirtualizacja zyskuje na popularności, ponieważ przynosi przedsiębiorstwom liczne korzyści. Poniżej znajdziesz niektóre z głównych korzyści płynących z używania maszyn wirtualnych.
Redukcja kosztów
Korzystanie z maszyn wirtualnych mogłoby potencjalnie obniżyć koszty IT poprzez skonsolidowanie obciążeń wielu maszyn wirtualnych na jednej maszynie fizycznej; Optymalizuje to zużycie energii poprzez centralizację obciążenia na jednym urządzeniu.
Elastyczność
Korzystanie z maszyn wirtualnych umożliwia uruchamianie starszych aplikacji i systemów operacyjnych. Maszyny wirtualne upraszczają także przejście na nowy sprzęt, zachowując jednocześnie integralność cyfrowego środowiska biznesowego.
Operatywność
Dzięki maszynom wirtualnym możesz używać różnych typów systemów operacyjnych (Linux, Windows itp.);
Model jest łatwy do replikacji, a dostęp do maszyny wirtualnej możesz przyznać swoim pracownikom bezpośrednio po konfiguracji.
Bezpieczeństwo
Maszyny wirtualne automatycznie tworzą kopie zapasowe – proces znany jako migawka, który upraszcza odzyskiwanie plików. Co więcej, maszyna wirtualna utrzymuje systemy w izolacji, co gwarantuje, że działania maszyny wirtualnej nie będą miały wpływu na komputer fizyczny.
Co jest potrzebne do wdrożenia maszyn wirtualnych?
Poniżej znajdziesz zalecane podstawowe wytyczne dotyczące wysokiej jakości emulacji systemu.
- Najnowszy procesor Intel lub AMD
- 512 MB RAM (im więcej RAM tym lepsza prędkość maszyny wirtualnej)
- Wolne miejsce na dysku różni się w zależności od wymagań instalowanego systemu, dlatego zaleca się mieć nieco więcej miejsca niż jest to konieczne, aby móc z nimi pracować.
Serwer Microsoft Windows
Podczas wdrażania maszyn wirtualnych serwer fizyczny musi mieć licencję na system Windows Server . Do tego celu dostępne są dwie edycje systemu Windows Server, a największą różnicą między nimi jest liczba obsługiwanych maszyn wirtualnych.
W Windows Server Standard (16 rdzeni) można utworzyć do 2 maszyn wirtualnych, natomiast w Windows Server Datacenter (16 rdzeni) liczba maszyn wirtualnych jest nieograniczona. Oznacza to również, że Windows Server Datacenter jest droższy w porównaniu do Windows Server Standard.
Przeczytaj więcej o różnicach pomiędzy wersjami Windows Server Standard i Datacenter .
Zasada licencjonowania serwerów obejmuje obie edycje, a wymóg jest jasny – każdy serwer fizyczny musi posiadać licencję na minimum 16 rdzeni. Oprócz licencji na 16 rdzeni firma Microsoft udostępnia pakiety 2-rdzeniowe dla obu wersji systemu Windows Server.
Jeśli masz pytania dotyczące licencjonowania Twojego serwera fizycznego dla systemu Windows Server, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, doradzając lub proponując ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Hiperwizor
W przypadku wirtualizacji desktopów ważny i konieczny jest także wybór hypervisora lub monitora VM. Jest to oprogramowanie, które pełni funkcję integracji maszyny fizycznej i wirtualnej, dystrybuując niezbędne zasoby, takie jak procesory, pamięć oraz pamięć masową. Wśród nich znajdują się monitory typu 1 i typu 2. Pierwszy z nich znany jest jako bare-metal, który wchodzi w bezpośrednią interakcję ze sprzętem fizycznego urządzenia, ale jest niezależny od systemu operacyjnego hosta. W drugim, zwanym hostowanym, hypervisor działa w systemie operacyjnym hosta.
Wniosek
Maszyny wirtualne mają wyjątkowe właściwości, a inwestycje są bardziej ekonomiczne, biorąc pod uwagę koszty sprzętu wymaganego do obsługi tego samego obciążenia, jakie mogą zapewnić maszyny wirtualne. Korzystanie z maszyn wirtualnych może zapewnić strategiczną przewagę w teraźniejszości i przyszłości.
Jeśli potrzebujesz niedrogich licencji Windows Server do tworzenia maszyn wirtualnych, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania licencyjnego dla Twojego serwera fizycznego.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.