Windows Server 2019 Essentials vs. Standard vs. Datacenter
04/05/2023
6 min
0

Windows Server 2019 Essentials vs. Standard vs. Datacenter

04/05/2023
6 min
0

Podczas gdy Windows Server 2019 Essentials jest ograniczony do 25 klientów, wersja Standard i Datacenter nie są, a to zależy od liczby zakupionych licencji CAL (Client's Access Licenses). Na tym blogu pokażemy kilka podstawowych różnic między systemami Windows Server 2019 Essentials, Standard i Datacenter.

Niezbędne elementy systemu Windows Server 2019

Microsoft Windows Server 2019 Essentials to lokalny produkt serwerowy dla małych firm zatrudniających mniej niż 25 pracowników. Windows Server 2019 Essentials będzie miał te same funkcje, co wersja 2016, w tym:

 • Jedyna licencja z licencjami dostępu klienta (CAL) dla maksymalnie 25 użytkowników / 50 urządzeń;
 • Niższa cena niż wersja standardowa;
 • Możliwość uruchamiania wszystkich tradycyjnych aplikacji i innych funkcji w interfejsie użytkownika, a także udostępniania plików i drukarek.

W Windows Server 2019 Essentials znajdziesz jeszcze mniej funkcji niż w 2016 Essentials, ponieważ Microsoft wycofał główną funkcję, która była obecna w wersji 2016.

Należy pamiętać, że przy zakupie wersji Essentials NIE trzeba kupować licencji dostępu klienta (CAL), tak jak w przypadku wersji Standard i Datacenter . Nie można jednak zwiększyć liczby użytkowników poza wbudowanymi 25 użytkownikami. To jeden z głównych powodów, dla których warto kupić Essentials.

W rzeczywistości Microsoft nie planuje wydania kolejnej wersji Essentials dla następnej głównej wersji serwera Windows. Windows Server 2019 Essentials to prawdopodobnie ostatnia wersja Windows Server Essentials.

Windows Server 2019 banner

Ograniczenia systemu Windows Server 2019 Essentials

 • Działa tylko z licencjami detalicznymi pakietu Office;
 • Nie ma możliwości pracy zdalnej;
 • maks. 25 użytkowników;
 • Nie działa z SQL Server, Exchange Server i Sharepoint Server.

Standardowy system Windows Server 2019

Windows Server Standard jest przeznaczony dla małych i średnich firm, które potrzebują więcej niż 25 użytkowników lub więcej niż jednego serwera do rozdzielenia różnych ról serwera. Tylko korzystając ze standardowej wersji serwera Windows, możesz oddzielić funkcje FSMO (Flexible Server Master Operations) z więcej niż jednego serwera i osiągnąć wyższe bezpieczeństwo swojego środowiska.

Centrum danych Windows Server 2019

Windows Server Datacenter jest najczęściej używany do wirtualizacji, ponieważ umożliwia umieszczenie wielu maszyn wirtualnych (VM) na jednym fizycznym hoście. Datacenter , podobnie jak Standard, wymaga licencji CAL, ale umożliwia uruchomienie nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych. 

Jednak koszt licencji Datacenter jest znacznie wyższy niż standardowej licencji, więc jeśli używasz mniejszej liczby maszyn wirtualnych na serwerze fizycznym, zakup samej licencji standardowej będzie generalnie tańszy.

Windows Server Standard vs Datacenter : różnice (wersja 2019)

Windows Server Standard a Datacenter :

Istnieje wiele różnic między Windows Server Standard i Datacenter . Te różnice mogą być ważne dla Twojej organizacji, dlatego ważne jest, aby funkcje obu serwerów były jasne. Poniżej możesz przeczytać różnice w funkcjach i ograniczeniach.

 • Wirtualizacja — chociaż system Windows Server 2019 Standard może być używany jako gość wirtualizacji, jest on ograniczony do 2 maszyn wirtualnych oraz jednego hosta Hyper-V na licencję.
 • Centrum danych zapewnia nieograniczoną liczbę maszyn wirtualnych oraz jeden host Hyper-V na licencję. Wirtualizacja sieci — jedną z najważniejszych ról w wirtualizacji sieci systemu Windows Server jest rola kontrolera sieci. Tylko Datacenter oferuje rolę kontrolera sieciowego. Windows Server 2019 Datacenter jest jedyną edycją, która oferuje funkcjonalność sieci definiowaną programowo.
 • Kontenery — chociaż system Windows Server 2019 Standard może uruchamiać nieograniczoną liczbę kontenerów Windows, może obsługiwać tylko dwa kontenery Hyper-V. Windows Server 2019 Datacenter może obsługiwać nieograniczoną liczbę kontenerów Windows ORAZ nieograniczoną liczbę kontenerów Hyper-V.
 • Zabezpieczenia Hyper-V — za pomocą usługi Host Guardian maszyny wirtualne Hyper-V mogą być szyfrowane. Jest to dostępne tylko w systemie Windows Server 2019 Datacenter .
 • Repliki magazynu — chociaż system Windows Server 2019 Standard może zapewniać replikę magazynu, jest on ograniczony do 1 partnerstwa i 1 grupy zasobów z pojedynczym woluminem o pojemności 2 TB. Windows Server 2019 Datacenter może łączyć nieograniczone repliki pamięci masowej.
 • Storage Spaces Direct — technologia pamięci masowej definiowanej programowo w systemie Windows Server 2019 jest ograniczona do systemu Windows Server 2019 Datacenter . S2D umożliwia korzystanie z lokalnie dołączonej pamięci masowej, która jest łączona w pulę pamięci między członkami klastra z funkcją Storage Spaces Direct.
 • Odziedziczona aktywacja — podczas gdy standardowa wersja systemu Windows Server 2019 może korzystać z odziedziczonej aktywacji, gdy jest hostowana w Datacenter , Windows Server 2019 Datacenter może być hostem lub gościem.

Top 5 nowych funkcji w systemie Windows Server 2019

Windows Server 2019 kontynuuje ulepszenia i dodaje nowe funkcje w stosunku do poprzedniej wersji. Oto lista 5 najważniejszych funkcji najnowszej wersji systemu Windows Server.

1. Ulepszenia bezpieczeństwa

Windows Server 2019 zawiera Zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami w usłudze Windows Defender (ATP), zupełnie nową i ulepszoną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Automatycznie blokuje i ostrzega przed możliwymi złośliwymi atakami. 

Windows Defender ATP ma nowy zestaw funkcji włamań do hosta o nazwie Exploit Guard, który umożliwia skonfigurowanie serwera pod kątem mniejszej powierzchni ataku, bezpieczeństwa sieci, kontrolowanego dostępu do folderów lub ochrony przed exploitami. 

Możesz wybrać i chronić poufne dane przed oprogramowaniem ransomware, blokując niezaufanym procesom dostęp do chronionych folderów. 

Domyślnie większość ogólnych folderów osobistych jest już dodana, więc wystarczy sprawdzić, czy przycisk jest aktywny, czy nie. Możesz także dodać inne foldery do tej ochrony.

2. Łatwe migracje dzięki usłudze migracji pamięci masowej

Dzięki usłudze Storage Migration Service możesz łatwo migrować i przenosić wszystkie pliki i ustawienia konfiguracyjne (udziały, uprawnienia NTFS i właściwości) ze starszych serwerów Windows do nowych systemów operacyjnych. Możesz także migrować swoje pliki do chmury platformy Azure. 

Masz możliwość skonfigurowania wielu migracji jednocześnie. Wszystkim zarządza usługa Storage Migration Service w Windows Admin Center .

3. Podsystem Windows dla systemu Linux 2

Już druga iteracja tego popularnego komponentu, pozwala na uruchomienie Linuksa bezpośrednio na maszynie z systemem Windows Server. 

Windows Server będzie dostarczał prawdziwe jądro Linuksa z systemem Windows, które umożliwi pełną kompatybilność z wywołaniami systemowymi. 

WSL 2 jest idealnym komponentem dla programistów i jest znacznie szybszy niż WSL 1. Wstępne testy wykazały, że WSL 2 jest do 20 razy szybszy w porównaniu z WSL 1, na przykład podczas rozpakowywania spakowanego pliku tar . Lub że jest około 2-5 razy szybszy przy użyciu git clone.

4. Deduplikacja ReFS

Kolejną cechą systemu Windows Server 2019 jest deduplikacja ReFS , która pozwala korzystać zarówno z deduplikacji danych, jak i systemu plików ReFS (Resilient File System). 

Działa po prostu poprzez usuwanie zduplikowanych bloków danych i przechowywane są tylko unikalne dane. W rezultacie zmniejsza się zużycie miejsca do przechowywania. 

ReFS to nowy standard przechowywania, ale na początku nie był doskonały. Z biegiem czasu firmie Microsoft udaje się naprawić i ulepszyć błędy, aby stać się naprawdę odpornym systemem plików przedsiębiorstwa. 

ReFS używa sum kontrolnych dla metadanych, dzięki czemu ma możliwość niezawodnego wykrywania uszkodzeń danych. ReFS ma skaner integralności danych o nazwie „scrubber”. Ten skruber skanuje wolumin i jest w stanie znaleźć ukryte uszkodzenia i proaktywnie uruchomić naprawę tych uszkodzonych danych. Posiada zdolność samoleczenia.

5. Centrum administracyjne systemu Windows (WAC)

Chociaż WAC można pobrać bezpłatnie jako dodatek do dowolnego systemu Windows, jest on szczególnie przydatny do zarządzania zdalnymi systemami i zdalnymi serwerami bez GUI. Oczekuje się, że Microsoft będzie dalej rozwijał to narzędzie i dopracowywał je do perfekcji. 

Dzięki WAC możesz łatwo zarządzać swoimi serwerami i/lub infrastrukturą hiperkonwergentną z poziomu jednej konsoli. Zarządzanie jest uproszczone, ponieważ poprzez internetowy interfejs użytkownika narzędzie to integruje nie tylko graficzną część zarządzania, ale także inne narzędzia, takie jak PowerShell, Menedżer zadań lub zdalny pulpit.

Przeczytaj więcej o różnicach między Windows Server 2022 a Windows Server 2019.

Przeczytaj więcej o Windows Server 2022 Standard a Datacenter.

Koniec eksploatacji systemu Windows Server 2019 (EOL)

Jak zawsze, Windows Server 2019 ma datę End of Life. Dla wsparcia głównego nurtu będzie to 9 stycznia 2024 r. Po tej dacie Windows Server nie będzie otrzymywać żadnych ulepszeń i aktualizacji poza aktualizacjami zabezpieczeń i zachowa zabezpieczenia, które posiadał przed tą datą. To jedyna rzecz objęta rozszerzonym wsparciem, które kończy się 9 stycznia 2029 r. Tak więc do tej daty serwer będzie nadal posiadał zabezpieczenia i aktualizacje zabezpieczeń, które miał przed końcem głównego wsparcia.

Kup tanie licencje Windows Server

Szukasz taniej licencji Windows Server? Softtrader specjalizuje się w używanych licencjach Microsoft, co pozwala zaoszczędzić do 70% w stosunku do nowej ceny. Softtrader oferuje Windows Server 2008, 2012, 2016, 2019 i 2022. Jesteś ciekaw ceny? Poproś o wycenę już teraz!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments