Prawo do korzystania ze starszej wersji programu - licencje Microsoft
08/15/2023
3 min
0

Prawa do zmiany wersji na starszą dla licencji Microsoft

08/15/2023
3 min
0

Twoja licencja na oprogramowanie wkrótce wygaśnie i nie jesteś jeszcze gotowy na aktualizację wszystkich swoich systemów? Możesz rozwiązać ten problem, korzystając z praw do zmiany wersji na starszą, oferowanych przez firmę Microsoft. Tak naprawdę wielu naszych klientów nie wie, czy, kiedy i dla jakich licencji mogą skorzystać z prawa do zmiany wersji na starszą. W tym artykule możesz przeczytać więcej o tym, jak działają prawa do przejścia na niższą wersję i jak możesz z nich skorzystać.

Czym są downgrade rights? Czy je posiadam?

Prawa do zmiany wersji na starszą umożliwiają przejście na starszą wersję nowej zakupionej licencji na oprogramowanie. Każdy użytkownik końcowy komercyjnego programu licencjonowania zbiorowego ma prawo do korzystania z dwóch poprzednich wersji tej samej edycji oprogramowania, na które udzielił licencji. Nazywa się to prawem do obniżenia wersji.

Jedną z największych zalet praw do starszej wersji jest to, że firmy mogą na przykład kupić nowszą (nowszą) wersję serwera z prawem do starszej wersji. W ten sposób firma może korzystać z aktualnej edycji serwera do czasu, aż będzie gotowa na aktualizację do nowszej. W ten sposób firmy mogą dzielić koszty i skutecznie przygotować się na wydatki i czas wymagany do migracji. Możesz także przejść na starszą wersję oprogramowania ze względu na lepszą kompatybilność systemów lub aplikacji.

Microsoft Office 2016, 2019 and 2021 Softtrader

Jak mogę skorzystać z tego prawa?

Aby móc obniżyć wersję oprogramowania, należy posiadać licencję w ramach programu licencjonowania zbiorowego firmy Microsoft. Oznacza to, że Twoja licencja Microsoft musi być licencją zbiorczą. W tym artykule znajdziesz różnice między licencjami detalicznymi, zbiorczymi OLP i OEM. Po przystąpieniu do programu licencyjnego Microsoft proces jest prosty: wystarczy poprosić dystrybutora o starszą wersję zakupionego oprogramowania. W rezultacie dystrybutor będzie musiał dostarczyć kolejny klucz i instalację nowych nośników.

Przeczytaj więcej o różnicach między pakietami Office 2021 i Office 2019.

Czy potrzebuję kolejnego klucza aktywacyjnego, by korzystać ze starszego oprogramowania?

Wiele osób wierzy, że można przejść z jednej wersji oprogramowania na inną, używając tego samego klucza aktywacyjnego. Każdy klucz może jednak aktywować tylko jedną wersję oprogramowania. Tak, potrzebujesz nowego klucza aktywacyjnego dla wersji starszej, którą chcesz zainstalować. Po zakupie nowszej licencji na oprogramowanie możesz w dowolnym momencie poprosić o prawo do zmiany wersji na starszą. Otrzymasz zatem inny klucz do poprzedniej wersji, a także inne oprogramowanie do pobrania.

Czy muszę płacić za możliwość pracy na starszym oprogramowaniu?

Nie, nie musisz płacić dodatkowej opłaty, aby przejść na niższą wersję. Prawo do zmiany wersji na niższą jest prawem zapewnianym przez firmę Microsoft i jej dystrybutorów. Jak wspomniano wcześniej, prawo to stanowi część programu licencjonowania komercyjnego.

Jak daleko mogę się posunąć w korzystaniu ze starych wersji programów?

Prawa do zmiany wersji na starszą są przyznawane dla maksymalnie 2 wczesnych wersji, o ile wersje te nadal mają ważny cykl życia zgodnie z warunkami Microsoft. Pamiętaj, że możesz przejść na inną wersję tej samej wersji oprogramowania. Dlatego nie można przełączać wersji w ramach tej samej lub różnych wydań. Możesz na przykład przejść z pakietu Office 2019 Standard na Office 2016 Standard. Nie można przejść na wersję Office 2016 Professional Plus na wersję Office 2016 Standard.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Wniosek

Podsumowując, oto praktyczny przykład powtarzającej się sytuacji. Załóżmy, że klient rozważa zakup systemu Windows Server 2022 ze względu na dłuższe wsparcie Microsoft. Ze względów technicznych klient musi przez jakiś czas pracować z systemem Windows Server 2019 , zanim dokona aktualizacji do wersji 2022. W takim przypadku zalecamy zakup systemu Windows Server 2022 i zażądanie praw do zmiany wersji na 2019. Dopóki klient nie będzie gotowy na aktualizację, może korzystać z wersji 2019. Dzięki temu przejście pomiędzy kolejnymi wersjami oprogramowania będzie przebiegać sprawniej, a inwestycja klienta będzie miała dłuższy cykl życia.

Jeśli nadal masz pytania dotyczące praw do zmiany wersji na starszą, skontaktuj się z nami , Softtrader ma zespół ekspertów gotowych pomóc Ci w uzyskaniu najlepszego długoterminowego licencjonowania. Softtrader oferuje prawa do zmiany wersji i projekty licencjonowania zbiorowego z rabatem do 70% w porównaniu z ceną nowych licencji.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments