02/22/2023
3 min
0

Co to są używane licencje na oprogramowanie?

02/22/2023
3 min
0

Czy zastanawiasz się nad używanymi licencjami oprogramowania? Coraz więcej firm (MŚP) wykorzystuje te używane licencje dla swoich organizacji. W rzeczywistości, dzięki używanym licencjom Microsoft oszczędzają do 70% wydatków w porównaniu do zakupu nowych licencji. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty licencji używanych.


Co to jest oprogramowanie używane?

Oprogramowanie nie jest fizycznym produktem sprzedawanym jak samochody czy komputery. Oprogramowanie jest własnością intelektualną i jest chronione prawem autorskim. Osoba uprawniona do oprogramowania upoważnia innych do korzystania z niego poprzez licencję. Treść i zakres licencji to Twój wybór, ale w praktyce często pracujemy na kilku standardowych formularzach. Dobrze znanym przykładem jest EULA (End User Licensing Agreement): licencja, która pozwala na użytkowanie do celów wewnętrznych, ale nie na odsprzedaż. Innym przykładem jest licencja OEM, na podstawie której można grupować oprogramowanie z komputerem i sprzedawać je razem.

Wiele standardowych licencji na oprogramowanie przewiduje, że po zapłaceniu jednorazowej kwoty, oprogramowanie może być używane na zawsze. W sprawie C-128/11, najwyższy sąd Europy, Europejski Trybunał Sprawiedliwości, orzekł, że takie licencje stanowią "sprzedaż" oprogramowania. Oznacza to, że możesz odsprzedać te licencje osobom trzecim, innymi słowy, licencje na oprogramowanie z drugiej ręki są legalne.


Jaki rodzaj licencji jest mi potrzebny?

Myślisz o nowej licencji dla swojego MSP? Licencje OLP są prawdopodobnie najbardziej odpowiednie. Dokonując tego wyboru, decydujesz się na otwarty program licencjonowania, z którym możesz korzystać z licencji na zawsze, z ich największą zaletą: skalowalnością. Aby móc korzystać z tej otwartej licencji, przy pierwszym zamówieniu należy dokonać zakupu na minimum 5 jednostek licencyjnych produktów Microsoft. Liczba potrzebnych licencji zależy od liczby pracowników, którzy będą z nich korzystać.

Po pierwsze, zwróć uwagę na cechy oprogramowania. Na przykład licencja SNGL oznacza Single Language i wskazuje, że możesz zainstalować oprogramowanie w jednym języku. Zasięg oprogramowania używanego jest dokładnie taki sam jak w przypadku oprogramowania nowego. Innymi słowy, zakres licencji na oprogramowanie jest ograniczony do warunków licencyjnych właściciela oprogramowania. Po drugie, należy pamiętać, że jedyną wadą używanego oprogramowania Microsoft jest to, że nie może ono zostać włączone do Volume Licensing Service Center (VLSC) firmy Microsoft. Rejestracja licencji w VLSC nie jest jednak ani konieczna, ani obowiązkowa. Może to być przydatne tylko wtedy, gdy VLSC jest używane jako portal do zarządzania licencjami.

Wymagania stawiane przed licencjami używanymi

Aby licencja mogła zostać dopuszczona do sprzedaży, musi spełniać szereg wymogów:

  1. Licencja używanego oprogramowania została wprowadzona do obrotu na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej za zgodą właściciela oprogramowania;
  2. Licencja używanego oprogramowania została uzyskana na czas nieokreślony;
  3. Nie ma żadnych innych opłat za korzystanie z licencji na używane oprogramowanie.
  4. Używana licencja na oprogramowanie nie jest wykorzystywana w momencie dostawy;
  5. Licencja na używane oprogramowanie nie jest podzielona lub w inny sposób niekompletna.

Ustalenia umowne

Posiadacz praw autorskich może oczywiście zawrzeć w swoich umowach licencyjnych zapis, że odsprzedaż jest niedozwolona. Niezależnie od brzmienia, według Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie jest to wiążące, jeśli spełnione są powyższe wymogi. Nie jest zamierzone, że prawne prawo do wyczerpania będzie blokowane przez kreatywne postanowienia umowne.

Doświadczyliśmy audytów u niektórych naszych klientów, którzy zakupili licencje na oprogramowanie z drugiej ręki. Te ostatnie audyty wykazały za każdym razem, że oprogramowanie może być używane bez problemów. W związku z tym możemy potwierdzić, że nie musisz się martwić o audyty dla żadnego rodzaju naszych licencji używanych Microsoft.


Softtrader: specjalista od oprogramowania używanego

Podsumowując, możesz łatwo zaoszczędzić na wydatkach, pod warunkiem, że wiesz, jak to zrobić dobrze. Dlatego jesteśmy tu po to, by zagwarantować Ci ważne używane oprogramowanie Microsoft.


Korzyści z Używanego Oprogramowania: Infografika


Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments