Baza danych SQL Server 2022 Express
04/05/2024
4 min
0

SQL Server 2022 Express: Wszystko, co musisz wiedzieć

04/05/2024
4 min
0

Microsoft SQL Server 2022 Express to najnowsza edycja Express Microsoft SQL Server. SQL Server jest głównie używany przez organizacje dla małych i średnich baz danych. Edycja Express jest bezpłatna, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Poniżej można przeczytać więcej o tym, czym dokładnie jest SQL Server i jakie są jego możliwości w porównaniu z edycją Standard.

Czym jest SQL Server 2022 Express

Microsoft SQL Server Express to bezpłatna wersja SQL Server, znanego jako system zarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server. Edycja Express może być pobierana, dystrybuowana i używana za darmo. SQL Server umożliwia użytkownikom zarządzanie relacyjnymi bazami danych. Oprogramowanie wykorzystuje język programowania SQL, który upraszcza komunikację między bazami danych. Informacje mogą być zatem łatwo przechowywane i pobierane w różnych bazach danych różnych aplikacji.

Microsoft SQL Server 2022 banner

SQL Server 2022 Express: wady i zalety

SQL Server 2022 Express oferuje wiele funkcji, które mogą być również używane w płatnych, pełnych wersjach Microsoft SQL Server. SQL Server 2022 Express ma jednak pewne ograniczenia techniczne, które mogą sprawić, że nie będzie on odpowiedni dla niektórych aplikacji na dużą skalę. Poniżej znajdują się zalety i wady SQL Server 2022 Express:

Zalety

Nie wszyscy użytkownicy potrzebują pełnego pakietu funkcji płatnej wersji SQL Server. Dlatego w niektórych przypadkach edycja Express może być więcej niż wystarczająca dla Ciebie i/lub Twojej organizacji. Jedną z największych zalet jest oczywiście fakt, że jest ona całkowicie darmowa. To sprawia, że SQL Server 2022 Express jest dobrą opcją dla użytkowników, którzy chcą eksperymentować z SQL Server. Ponadto wersja Express oferuje również automatyczne aktualizacje i automatyczne kopie zapasowe. W ten sposób możesz mieć pewność, że korzystasz z najnowszej wersji, a automatyczne kopie zapasowe oznaczają, że nie stracisz wszystkich danych tak po prostu. Jeśli SQL Server 2022 Express nie jest już odpowiedni dla Twojej organizacji, możesz łatwo przejść na SQL Server Standard.

Wady

Gdy firma potrzebuje dodatkowych narzędzi lub funkcji, SQL Server 2022 Express często nie wystarcza. Dzieje się tak, ponieważ w tej edycji brakuje ważnych funkcji i ma ona więcej ograniczeń dotyczących pamięci i rozmiaru relacyjnych baz danych. Maksymalny rozmiar pojedynczej bazy danych wynosi 10 gigabajtów. Nie ma również dołączonego agenta SQL, co uniemożliwia automatyzację różnych funkcji. Co więcej, SQL Server Database Engine może wykorzystać maksymalnie 1 gigabajt pamięci, a Buffer Cache maksymalnie 1 gigabajt.

Jeśli Microsoft Server 2022 Express nie spełnia wymagań dotyczących oprogramowania, warto rozważyć SQL Server 2022 Standard. Jest to bardziej wszechstronna wersja i ma więcej funkcji. Poniżej, obie edycje są nadal dobrze skontrastowane, więc możesz mieć pewność, która edycja najbardziej Ci odpowiada.

SQL Server 2022 Express VS. SQL Server 2022 Standard

Zarówno SQL Server 2022 Express, jak i SQL Server Standard są łatwe w użyciu. Edycje te spełniają jednak różne wymagania. Edycja Express nie wymaga szerokiego doświadczenia w SQL, dzięki czemu nadaje się do tworzenia małych i skalowalnych aplikacji. SQL Server 2022 Express to darmowa wersja przeznaczona głównie dla programistów, studentów i entuzjastów.

Płatna edycja SQL Server 2022 Standard oferuje większy zakres relacyjnej bazy danych i jest przeznaczona dla małych i średnich firm. Z tego powodu wymagana jest wcześniejsza wiedza lub doświadczenie z SQL. Pozwala to na efektywne zarządzanie bazą danych przy użyciu szerokiej gamy narzędzi oferowanych przez edycję Standard. Ponadto SQL Server 2022 Standard ma mniej limitów danych i więcej funkcji w porównaniu do SQL Server 2022 Express. Na przykład edycja Standard umożliwia automatyzację funkcji za pośrednictwem SQL Agent. Co więcej, w edycji Standard można również korzystać z narzędzi analizy biznesowej i bardziej rozbudowanych funkcji, takich jak Database Tuning Advisor. Inne korzyści zostały pokrótce wymienione poniżej:

  1. Obsługiwane są lokalne i oparte na chmurze narzędzia programistyczne.
  2. Maksymalny rozmiar pojedynczej relacyjnej bazy danych wynosi 524 PB (1PB zawiera 1 000 000 gigabajtów).
  3. 128 gigabajtów maksymalnej pamięci używanej przez SQL Server Database Engine

Przeczytaj więcej o funkcjonalnościach SQL Server 2022.

Sprawdz nasze uzywane licencje banner

Oprócz wersji Express i standardowej dostępna jest również wersja SQL Server 2022 Enterprise. Jest to najbardziej wszechstronna wersja SQL Server i generalnie jest najlepszym rozwiązaniem dla dużych organizacji. Jeśli nie masz pewności, która edycja bardziej Ci odpowiada, przeczytaj więcej o  głównych różnicach między SQL Server Standard i SQL Server Enterprise.

Kup oprogramowanie SQL Server

Licencje SQL Server mogą być bardzo drogie, więc warto rozważyć zakup licencji z drugiej ręki. Kupując używane licencje można zaoszczędzić nawet 70% ceny nowej licencji. Softtrader specjalizuje się w używanych licencjach Microsoft i oferuje szeroką gamę używanego oprogramowania, w tym licencje SQL Server.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, które oprogramowanie Microsoft i które licencje są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Można się z nami skontaktować za pośrednictwem poniższych kanałów od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 .

Comments