vmware z wirtualizacją

VMware

Czym jest VMware?

VMware to amerykańska firma programistyczna, która posiada kilka udanych linii produktów. Siedziba VMware znajduje się w Palo Alto w Kalifornii, w Dolinie Krzemowej. VMware specjalizuje się w wirtualizacji i przetwarzaniu w chmurze i jest założycielem tych specjalizacji. Oprogramowanie VMware jest wykorzystywane na całym świecie w celu zwiększenia elastyczności i dostępności infrastruktury IT. Firma VMware została przejęta przez Broadcom w 2023 roku i od tego czasu przeszła poważne zmiany.

Produkty VMware

Poniżej wymieniono i wyjaśniono najbardziej znane produkty VMware.

VMware WorkStation Pro

VMware WorkStation Pro to wiodący hiperwizor desktopowy przeznaczony do uruchamiania wielu maszyn wirtualnych, kontenerów lub klastrów Kubernetes na jednym komputerze. Pomyśl o maszynach wirtualnych działających w systemach Windows, Linux, MacOS i wielu innych. Każda maszyna wirtualna działa w swoim własnym, odizolowanym środowisku, promując bezpieczeństwo i zapobiegając zakłóceniom między maszynami wirtualnymi. VMware WorkStation Pro nadaje się zarówno do celów programistycznych, jak i testowych. Podsumowując, VMware Workstation Pro to potężne narzędzie dla programistów, testerów i specjalistów IT, którzy muszą uruchamiać wiele systemów operacyjnych na jednej maszynie do różnych celów, takich jak tworzenie oprogramowania, testowanie i demonstracje.

VMware WorkStation Player

VMware WorkStation Player to ograniczona wersja VMware WorkStation Pro. Ogólnie rzecz biorąc, oprogramowanie jest przeznaczone do tego samego, jednak WorkStation Player nie pozwala na tworzenie i uruchamianie wielu maszyn wirtualnych w ramach interfejsu użytkownika. Ponadto ta wersja ma mniej zaawansowanych funkcji, na przykład nie można używać migawek, NAT, klonowania i niektórych innych funkcji w wersji Player.

VMware Horizon

VMware Horizon to oprogramowanie VDI używane głównie w hybrydowych środowiskach pracy, w których użytkownicy mogą zdalnie korzystać z komputerów stacjonarnych i aplikacji. VMware Horizon oferuje 3 różne usługi, a mianowicie

Wirtualizacja desktopów: Kompletne środowiska desktopowe są wirtualizowane i oferowane użytkownikom jako maszyny wirtualne. Umożliwia to zdalne korzystanie z pulpitów pod warunkiem, że istnieje połączenie z Internetem.

Wirtualizacja aplikacji: Wirtualizacja aplikacji to technologia wykorzystywana do izolowania oprogramowania od systemu operacyjnego, na którym działa. Oznacza to, że aplikacja jest izolowana w środowisku wirtualnym, które potrzebuje wszystkiego do jej uruchomienia. To wirtualne środowisko może być wywoływane z różnych komputerów, niezależnie od konfiguracji i systemu operacyjnego.

Funkcje bezpieczeństwa i zarządzania: VMware Horizon zawiera różne funkcje bezpieczeństwa i zarządzania, na przykład zarządzanie tożsamością, zarządzanie użytkownikami, bezpieczeństwo danych, bezpieczeństwo punktów końcowych i zarządzanie poprawkami. Funkcje te przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa środowisk wirtualnych organizacji.

VMware vSphere

VMware vSphere to platforma wirtualizacji chmury obliczeniowej. Wcześniej znana jako VMware Infrastructure 4, vSphere ma na celu przekształcenie złożonych centrów danych w proste infrastruktury przetwarzania w chmurze poprzez wirtualizację podstawowych zasobów sprzętowych. Jako system operacyjny chmury, vSphere zarządza dużymi zbiorami procesorów, sieci i pamięci masowej. VMware vSphere składa się z następujących komponentów:

 1. VMware vCompute
 2. VMware vStorage
 3. VMware vNetwork
 4. Usługi aplikacji (wysoka dostępność / skalowalność / bezpieczeństwo)
 5. VMware vCenter Server
 6. Klient vSphere / vSphere Web Access / vSphere SDK
 7. VMware ESX / ESXi
 8. System plików maszyn wirtualnych VMware
 9. VMware Virtual SMP
 10. VMware vMotion / Storage vMotion
 11. Wysoka dostępność VMware (HA)
 12. VMware Distributed Resource Scheduler (DRS)
 13. VMware vSphere SDK
 14. Tolerancja błędów VMware
 15. VMware vNetwork Distributed Switch (vDS)
 16. Profile hostów
 17. Podłączana architektura pamięci masowej (PSA)

VMware Tanzu

VMware Tanzu jest przeznaczony dla użytkowników do włączania i zarządzania aplikacjami przy użyciu kontenerów. Platforma aplikacji natywnych dla chmury koncentruje się na aplikacjach opartych na Kubernetes i kontenerach. VMware Tanzu jest zatem powszechnie wybierane w infrastrukturach hybrydowych i wielochmurowych.

VMware Fusion

VMware Fusion umożliwia uruchamianie systemu Windows lub Linux na urządzeniach Mac. Oprogramowanie tego typu nazywane jest również Desktop Hypervisor Tools. VMware Fusion ma kilku konkurentów, takich jak Parallels Desktops i VirtualBox.

VMware NSX

VMware NSX to platforma wirtualizacji, która zapewnia wizualizację sieci i bezpieczeństwa dla centrów danych. VMware NSX umożliwia organizacjom tworzenie, łączenie i zabezpieczanie sieci na poziomie abstrakcji powyżej fizycznego sprzętu. Oznacza to, że organizacje te mogą czerpać korzyści z wirtualizacji i przetwarzania w chmurze. Administratorzy sieci mogą egzekwować zasady w oparciu o potrzeby aplikacji, niezależnie od podstawowej infrastruktury. VMware NSX wykorzystuje mikrosegmentację, proces, który izoluje i zabezpiecza aplikacje i niektóre obciążenia na poziomie pojedynczej maszyny wirtualnej.

 

Czy licencje VMware są bezterminowe?

VMware wcześniej zawsze oferował licencje bezterminowe, jednak po przejęciu przez Broadcom zdecydował się zrezygnować z licencji bezterminowych i całkowicie przejść na tryb subskrypcji. Użytkownicy posiadający licencje wieczyste mogą korzystać z powiązanego z nimi oprogramowania tak długo, jak mają ważną umowę wsparcia z VMware.

Jak działa licencjonowanie VMware?

Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, jak działa licencjonowanie VMware, ponieważ różni się ono w zależności od produktu. Istnieje jednak kilka terminów używanych przy licencjonowaniu VMware, a mianowicie:

 1. Per-Processor Basic: W przypadku tej formy licencjonowania oprogramowania VMware koszt licencji jest określany na podstawie liczby fizycznych procesorów, na których działa oprogramowanie VMware. Dokładne warunki licencji per-processor różnią się w zależności od typu oprogramowania VMware, dlatego zaleca się zapoznanie z oficjalną dokumentacją.
 2. Per Virtual Machine Basis: W tym typie licencjonowania oprogramowania VMware koszt licencji jest określany na podstawie liczby maszyn wirtualnych, na których działa oprogramowanie VMware. Dokładne warunki Per Virtual Machine Basis różnią się w zależności od typu oprogramowania VMware, dlatego zaleca się zapoznanie z oficjalną dokumentacją.
 3. Licencjonowanie podstawowe: W tej formie licencjonowania oprogramowania VMware koszt licencji jest określany na podstawie liczby rdzeni procesora w fizycznym procesorze, na którym działa oprogramowanie VMware. Dokładne warunki Per Core Basis różnią się w zależności od typu oprogramowania VMware, dlatego warto zapoznać się z oficjalną dokumentacją.
 4. Licencjonowanie subskrypcyjne: Praktycznie całe oprogramowanie VMware jest dostępne wyłącznie w formie subskrypcji. Od momentu przejęcia przez Broadcam, wszystkie licencje wieczyste VMware zostały wycofane ze sprzedaży i zastąpione modelami licencjonowania subskrypcyjnego. W niektórych przypadkach wykorzystanie zasobów jest czynnikiem decydującym o koszcie subskrypcji, a w innych jest to stała cena za miesiąc. Organizacje powinny zatem dokładnie zapoznać się z oficjalną dokumentacją oprogramowania.

Alternatywy dla VMware

Pomimo tego, że VMware jako pierwszy wszedł na rynek z oprogramowaniem do wirtualizacji, konkurenci również weszli na rynek. Poniżej wymieniono kilku z nich:

 1. Microsoft z Virtual Server, Hyper-V i Virtual PC
 2. Red Hat z wirtualizacją
 3. Oracle z VirtualBox
 4. Parallels z oprogramowaniem Parallels Desktop, Server i Workstation
 5. Citrix z platformą Xen

Które oprogramowanie Microsoft jest kompatybilne z VMware?

Istnieją produkty Microsoft, które są kompatybilne z oprogramowaniem do wirtualizacji VMware, zaleca się zapoznanie z oficjalną dokumentacją w celu sprawdzenia, czy określone wersje oprogramowania są kompatybilne. Oto kilka przykładów kompatybilnego oprogramowania:

 1. Windows Server: Różne wersje Windows Server są kompatybilne z VMware vSphere.
 2. Windows: Różne wersje systemu Windows mogą być wirtualizowane i uruchamiane na VMware WorkStation lub VMware Fusion.
 3. Microsoft Office: Aplikacje Microsoft Office, takie jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook mogą być uruchamiane na maszynach wirtualnych działających na produktach VMware.
 4. SQL Server: Bazy danych Microsoft SQL Server mogą być hostowane na maszynach wirtualnych działających w infrastrukturze VMware.
 5. Exchange Server: Microsoft Exchange Server może być zaimplementowany na VMware vSphere w celach komunikacyjnych.
 6. SharePoint Server: SharePoint Server może być hostowany na wirtualizacji VMware.

VMware posiada przewodnik kompatybilności, w którym użytkownicy mogą sprawdzić kompatybilność.

Przejęcie VMware przez Broadcom

Broadcom Inc. oficjalnie przejął VMware w 2023 roku za 61 miliardów dolarów. Przejęcie VMware przez Broadcom trwało półtora roku i było procesem pełnym niepewności, w którym kilka rządów i organów regulacyjnych musiało dać zielone światło. Ostatecznie wszystkie strony dały zielone światło i przejęcie stało się oficjalne. Broadcam natychmiast wycofał ze sprzedaży licencje wieczyste i zastąpił je formami subskrypcji, co według wielu było próbą szybkiego odzyskania niebotycznie wysokiej kwoty przejęcia.