System operacyjny Windows jest jednym z najpopularniejszych dostępnych na rynku systemów operacyjnych. Microsoft oferuje swoje systemy operacyjne w wersjach na urządzenia osobiste oraz na serwery. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obie wersje są podobne - wykorzystywane są jednak w różnych sytuacjach.
Windows 10 to poręczny system operacyjny, który sprawdza się w ramach codziennego użytkowania. Windows Server służy z kolei do zarządzania wieloma komputerami, dziesiątkami usług oraz plików. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim różnicom bardziej szczegółowo.
Windows 10 i Windows Server: podobieństwa
Podobny kod
Wśród wszystkich różnic, które poznasz czytając nasz artykuł, znajdziesz również jedno podobieństwo - jest to kod. Jeśli korzystasz z Windowsa 10 lub Windows Server, sprawdzając drugą wersję, możesz poczuć lekką dezorientację. Po zobaczeniu tego samego przycisku strony głównej, układu pulpitu oraz widoku zadań, ciężko będzie znaleźć jakąś różnicę. Tym bardziej, że obie wersje systemu obsługują to samo oprogramowanie i korzystają z tego samego jądra. Jądro to centralna część systemu operacyjnego.
Różnice między Windows 10 i Windows Server
1. Obsługa pamięci
Windows OS oraz Windows Server obsługują różne wielkości pamięci. Komputer z systemem Windows 10 Enterprise ma limit pamięci 4 GB dla wersji x86 i 2 TB dla X64. Liczby te mnożą się szybko po przejściu na Windows Server.
Tutaj dowiesz się więcej o Windows 10 Enterprise LTSC (Long Term Servicing Channel)
2. Przechowywanie, zarządzanie i sieć
Podczas gdy Windows OS służy do obliczeń i innych codziennych obowiązków w biurze czy w domu, Windows Server służy głównie do uruchamiania usług, które są wykorzystywane przez użytkowników w ramach konkretnej sieci. Można go uznać za pakiet systemów operacyjnych dla serwerów, z których korzystają duże firmy i korporacje. Pakiet ten jest zaprojektowany do udostępniania usług wielu użytkownikom i zapewnia kompleksową kontrolę administracyjną nad przechowywaniem danych, korzystaniem z aplikacji i sieci korporacyjnych.
3. Połączenia sieciowe
Jeśli potrzebujesz dużej liczby połączeń sieciowych, wersja Windowsa na komputery osobiste się nie sprawdzi, ponieważ ich liczba jest ograniczona do 20. - Windows Server pozwala ustanowić dowolną liczbę połączeń sieciowych, o ile posiada sprzęt o odpowiedniej mocy.
4. Aktualizacje systemu Windows
Jednym z aspektów, w których system operacyjny Windows góruje nad systemem Windows Server, są aktualizacje. Wersje Windowsa na komputery stacjonarne są aktualizowane o wiele częściej niż system Windows Server. Wersje na urządzenia osobiste posiadają również funkcję Windows Timeline, która nie ma swojego odpowiednika w przypadku Windows Server.
5. Obsługa przeglądarki Microsoft Store oraz Edge
Jest to również rzecz, z którą lepiej radzą sobie normalne wersje systemu Windows. W ramach Microsoft Store dostępne są również takie aplikacje jak Your Phone for Linux oraz Progressive Web Apps. Windows Server nie obsługuje Microsoft Store.
6. Rdzenie
32-bitowy system Windows 10 może obsługiwać tylko 32 rdzenie. W przypadku wersji 64-bitowych liczba ta wzrasta do 256. Windows Server może obsługiwać z kolei nieskończoną liczbę rdzeni.
Przeczytaj więcej o różnicach między Windows 10 i Windows 11
Kup tanie licencje Windows 10 lub Windows Server
Obie wersje różnią się oczywiście co do kosztów. Szukasz taniej licencji Windows 10 lub Windows Server? Softtrader specjalizuje się w zakresie używanych licencji Microsoft i oferuje ceny niższe nawet o 70%, w porównaniu do nowej wersji oprogramowania. Zapytaj o wycenę już teraz.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.