Informacje o zagrożeniach po zakończeniu eksploatacji systemu Windows Server
03/22/2024
6 min
0

Windows Server: Zagrożenia po zakończeniu eksploatacji

03/22/2024
6 min
0

Każdy produkt firmy Microsoft ma datę zakończenia okresu eksploatacji. Koniec życia jest również czasami skracany do EoL. Jest to moment, w którym deweloper, w tym przypadku Microsoft, nie oferuje już żadnego wsparcia ani rozwoju oprogramowania. W związku z tym po kilku latach wydawane są nowe wersje oprogramowania, które mają nowe funkcje. W pewnym momencie starsze wersje nie będą otrzymywać żadnych aktualizacji, a oprogramowanie nie będzie już obsługiwane. Koniec wsparcia dla produktu wiąże się z ryzykiem, dlatego ważne jest, aby firmy na czas przeszły na zaktualizowaną wersję. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Windows Server: Co oznacza koniec okresu eksploatacji?

Produkty firmy Microsoft mają datę zakończenia cyklu życia (EoL). Dzieje się tak, ponieważ produkt jest wspierany tylko przez określony czas. Często okres ten trwa około 10 lat od daty premiery i składa się z dwóch rodzajów wsparcia: Regularnego i Rozszerzonego Wsparcia. Przez 5 lat użytkownik będzie najpierw korzystał z regularnego wsparcia. Wsparcie to zapewnia użytkownikowi najnowsze aktualizacje, w tym nowe funkcje lub ulepszenia. Gdy regularne wsparcie osiągnie datę zakończenia po 5 latach, zostanie wdrożone rozszerzone wsparcie. Rozszerzone wsparcie obejmuje tylko bezpieczeństwo serwera i będą dostarczane tylko aktualizacje zabezpieczeń. Ze względu na innowacje, po kilku latach pojawią się nowsze wersje, które będą miały nowe funkcje, otwierając nowe możliwości. Dlatego ważne jest, aby przejść na nowszą wersję, gdy produkt zbliża się do końca okresu użytkowania. Jeśli tego nie zrobisz, możesz napotkać szereg zagrożeń. Zostaną one omówione w dalszej części tego artykułu.

Dlaczego pakiety oprogramowania kończą swój cykl życia?

Jak wspomniano powyżej, technologia stale ewoluuje i staje się coraz lepsza. Innowacje umożliwiają coraz więcej, tworząc nowe możliwości, oczekiwania i potrzeby. Na przykład firmy oczekują, że oprogramowanie będzie automatyzować coraz więcej zadań, działać szybciej, być bezpieczniejsze i coraz bardziej przyjazne dla użytkownika.

Jednak ilość aktualizacji staje się zbyt duża dla oprogramowania w danym momencie. Wszystkie dodatki zajmują niepotrzebnie miejsce na serwerze, więc czasami lepiej jest stworzyć nową wersję.  Można to zrobić, budując pakiet oprogramowania od podstaw. Pozwala to zachować wszystkie funkcje, ale daje oprogramowaniu solidniejsze podstawy zintegrowane z nowymi funkcjami.

Windows Server Standard & Datacenter Softtrader

Windows Server: Zagrożenia

Gdy system Windows Server osiągnie koniec swojej żywotności, nie będzie już żadnego wsparcia ze strony firmy Microsoft. Niektórzy nazywają to również End of Service (EoS). Jeśli nie będzie już oferowane żadne wsparcie, firmy staną się podatne na zagrożenia, co spowoduje problemy. Problemy te zostały wyjaśnione poniżej:

Zagrożenia bezpieczeństwa

Windows Server będzie bardziej narażony na zagrożenia zewnętrzne ze względu na niższy poziom bezpieczeństwa. Bez poprawek bezpieczeństwa i aktualizacji hakerzy mogą łatwiej uzyskać dostęp do niektórych systemów, co czyni firmy podatnymi na zagrożenia, ponieważ systemy mogą zostać uszkodzone. Hakerzy wykorzystują słabości oprogramowania na swoją korzyść. W związku z tym firmy mają zwiększone ryzyko cyberataków, a szanse na naruszenie danych są znacznie wyższe. Narazi to na kłopoty nie tylko firmę, ale także jej klientów. W rzeczywistości firmy muszą spełniać minimalne standardy bezpieczeństwa danych, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom.

Brak wsparcia technicznego

Co więcej, Windows Server nie będzie już otrzymywał wsparcia technicznego po zakończeniu okresu eksploatacji. Użytkownicy mogliby na przykład udać się do pomocy technicznej, gdyby mieli problemy z oprogramowaniem. Na przykład problemy z aktywacją lub problemy z produktem na konkretnym urządzeniu. Jednak Microsoft nie może już nic zrobić dla produktów, które osiągnęły koniec okresu użytkowania. Po zakończeniu okresu użytkowania Microsoft nie jest już właścicielem, a zatem nie ponosi odpowiedzialności za oprogramowanie.

Gorsza wydajność

Wydajność systemu Windows Server może spaść, gdy osiągnie on koniec okresu eksploatacji. Dzieje się tak, ponieważ oprogramowanie nie wykorzystuje już najnowszych technologii chmurowych do szybszego przechowywania i przetwarzania danych. Im starsze jest oprogramowanie, tym bardziej prawdopodobne jest, że zacznie się ono pogarszać w procesach biznesowych. Co więcej, rynek tych produktów będzie się zmniejszał, co doprowadzi do przejścia na inne produkty. Utrudnia to integrację z innym oprogramowaniem, które wzajemnie się uzupełnia.

Sprawdz nasze uzywane licencje banner

Które wersje systemu Windows Server osiągnęły koniec okresu eksploatacji?

Oczywiście istnieją już pewne wersje systemu Windows Server, które osiągnęły swój koniec życia. Najnowsze wersje to Windows Server 2008 i Windows Server 2012, w tym Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2012 R2. Daty zakończenia wersji R2 Windows Server są takie same jak w przypadku wersji standardowej, co oznacza, że wszystkie one nie są już obsługiwane przez Microsoft. Dotyczy to zarówno zwykłego, jak i rozszerzonego wsparcia. Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2 osiągnęły swój koniec życia 14 stycznia 2020 roku. Od tego czasu Microsoft wycofał odpowiedzialność za te produkty. W przypadku systemów Windows Server 2012 i Windows Server 2012 R2 wsparcie wygasło 10 października 2023 roku.

Przeczytaj więcej o Windows Server 2012 R2 End of Life.

Które wersje systemu Windows Server są nadal obsługiwane?

Obecnie Microsoft nadal wspiera trzy wersje systemu Windows Server. Spośród nich tylko dwie wersje Windows Server nadal korzystają tylko z rozszerzonego wsparcia. Poniżej wymieniono różne wersje systemu Windows Server i podano porady:

Windows Server 2016

Windows Servers 2016 został wydany 15 października 2016 roku. Oznacza to, że regularne wsparcie zakończyło się około 5 lat później, 11 stycznia 2022 roku. Obecnie Windows Server korzysta tylko z rozszerzonego wsparcia, które zakończy się 12 stycznia 2027 roku. Jeśli posiadasz tę wersję systemu Windows Server, zaleca się aktualizację do nowszej wersji w ciągu najbliższych trzech lat. Pozwoli to uniknąć ryzyka i skorzystać z nowych funkcji.

Windows Server 2019

Windows Server 2019 został wydany 13 listopada 2018 roku. Regularne wsparcie dla systemu Windows Server 2019 niedawno wygasło 9 stycznia 2024 roku, więc system Windows Server 2019 będzie teraz korzystał tylko z rozszerzonego wsparcia. Rozszerzone wsparcie zakończy się 9 stycznia 2029 roku. Jeśli masz tę wersję, możesz poczekać chwilę przed aktualizacją, ponieważ rozszerzone wsparcie rozpoczęło się dopiero niedawno. Jeśli chcesz korzystać z najnowszych funkcji, możesz rozważyć aktualizację. Ta wersja otrzymuje tylko aktualizacje zabezpieczeń.

Przeczytaj więcej o końcu życia systemu Windows Server 2019.

Windows Server 2022

Wreszcie, najnowsza wersja systemu Windows Server, nazwana Windows Server 2022, została wydana 18 sierpnia 2021 roku. W porównaniu do pozostałych dwóch wersji Windows Server, Windows Server 2022 nadal ma regularne wsparcie. W rzeczywistości kończy się ono dopiero 13 października 2026 roku. Do tego czasu Windows Server 2022 będzie otrzymywać najnowsze aktualizacje zawierające nowe funkcje i ulepszenia. Rozszerzone wsparcie zakończy się 14 października 2031 roku, dzięki czemu Windows Server 2022 będzie dość przyszłościowy.

Przeczytaj więcej o zaletach Windows Server 2022.

Pomimo tego, że żaden inny Windows Server nie jest dostępny, ważne jest, aby wspomnieć, że nowa wersja Windows Server jest w drodze. Rzeczywiście, ogłoszono, że trwają prace nad Windows Server 2025. Ten Windows Server będzie wyposażony w nowe funkcje, takie jak Hotpatching, zarządzanie oparte na sztucznej inteligencji, SMB over QUIC, ulepszony poziom funkcjonalny AD i nowe ulepszenia bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat Windows Server 2025 można znaleźć na naszym innym blogu.

Przeczytaj więcej o tym, co wiemy o Windows Server 2025.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Skąd wiadomo, kiedy oprogramowanie osiągnęło koniec okresu użytkowania?

Microsoft zawsze informuje o konkretnej dacie zakończenia życia swoich produktów. Tak więc, aby uzyskać konkretne daty, możesz sprawdzić oficjalną stronę Microsoft, jeśli jesteś ciekawy, kiedy wygasa wsparcie. Co więcej, inne firmy sprzedające oprogramowanie mogą również informować użytkowników za pośrednictwem newslettera. Tak jest również w przypadku Softtrader. Dzięki naszemu newsletterowi nie tylko informujemy naszych klientów o najnowszych wiadomościach, ale także o zbliżającym się końcu produktu. Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, możesz zapisać się do naszego newslettera poniżej.

Comments