LTSC Long term servicing channel
03/05/2024
5 min
0

LTSC: Wszystko, co musisz wiedzieć

03/05/2024
5 min
0

Produkty Long-Term Servicing Channel to licencje wieczyste firmy Microsoft. Licencje te zostały stworzone, aby wspierać firmy, które koncentrują się na tradycyjnych cyklach życia aktualizacji jakości i bezpieczeństwa. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tym, czym dokładnie jest LTSC, jakie są produkty LTSC, kiedy LTSC się przydaje i nie tylko. 

Co to jest LTSC?

Long-Term Servicing Channel, zwany również LTSC, jest przeznaczony dla urządzeń z systemem Windows. Jest to model wersji oprogramowania firmy Microsoft, który dotyczy systemów Windows Server, Windows Office i Windows 10. LTSC jest przeznaczony dla określonego rodzaju działalności. Na przykład, Windows 10 LTSC podobnie jak inne wersje, otrzymuje domyślnie 10 lat wsparcia. Jedyną różnicą, jaką wnosi wersja LTSC, jest fakt, że co trzy lata dostępna jest tylko jedna aktualizacja. LTSC jest specjalnie zaprojektowany do instalacji na komputerach, które wymagają w pełni statystycznych funkcji przez dłuższy czas. Pomyślmy na przykład o komputerach podłączonych do środowisk roboczych, takich jak urządzenia medyczne lub maszyny w fabrykach, które muszą działać konsekwentnie i niezawodnie.

Aktualizacje są zwykle dobre dla firm, ponieważ mogą oznaczać, że istnieje nowy lub lepszy sposób na wykonanie pewnych czynności. Jednak w przypadku komputerów, które wykonują ważne zadania i w których spójność odgrywa istotną rolę, aktualizacje mogą być postrzegane jako zakłócające pracę. Na przykład, może pojawić się zupełnie nowy interfejs użytkownika lub niektóre funkcje mogą zostać usunięte, co może powodować problemy. Dlatego też LTSC zapewnia, że wszystkie aktualizacje są gromadzone, a następnie kompilowane do głównej aktualizacji co trzy lata. Gdy aktualizacja jest gotowa, administrator biznesowy może zdecydować, czy ją wdrożyć, czy nie.  Ponadto edycje LTSC są wyposażone w mniejszą liczbę preinstalowanego oprogramowania, co czyni je bardziej usprawnionymi pod kątem określonych scenariuszy użytkowania.

LTSC: Produkty

Microsoft oferuje LTSC dla systemów Windows, Office i Windows Server. Więcej o wersjach LTSC dla tych produktów Microsoft można przeczytać poniżej.

Windows LTSC

Windows LTSC to najczęściej używana licencja oprogramowania programu LTSC. Windows to grupa różnych rodzin systemów operacyjnych opracowanych przez Microsoft i jest obecnie najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie. Wydanie LTSC, które jest przyznawane tylko z Windows Enterprise jest przeznaczona dla określonych scenariuszy, w których stabilność i spójność mają kluczowe znaczenie. Windows LTSC posiada kilka kluczowych funkcji:

  1. Długoterminowe wsparcie: Wersje LTSC otrzymują kompleksowe wsparcie w zakresie bezpieczeństwa i stabilności. LTSC jest odpowiedni dla urządzeń i systemów, które wymagają niezawodnego i niezmiennego środowiska przez dłuższy czas.
  2. Rzadkie aktualizacje głównych funkcji: W porównaniu do innych edycji systemu Windows, które otrzymują regularne aktualizacje, wersje LTSC mają dłuższy cykl wydawniczy. Mniej więcej co trzy lata wersje LTSC otrzymują aktualizację, która charakteryzuje się mniejszą liczbą zmian głównych funkcji. Przyczynia się to do przewidywalnego i spójnego środowiska.
  3. Stabilność i przewidywalność: Głównym celem LTSC jest zapewnienie stabilnego i przewidywalnego środowiska pracy. Bardzo ważne dla niektórych sektorów i branż, takich jak opieka zdrowotna, infrastruktura krytyczna i produkcja.
  4. Ukierunkowane zastosowanie: LTSC jest często wykorzystywane w wyspecjalizowanych scenariuszach i branżach. W tych branżach ważne jest utrzymanie spójnego i niezmiennego środowiska systemowego. Pomyśl o maszynach przemysłowych, systemach wbudowanych lub systemach w punktach sprzedaży.
  5. Ograniczone funkcje konsumenckie: Wersje LTSC nie posiadają pewnych funkcji przeznaczonych dla konsumentów. Na przykład, wersje LTSC nie mają preinstalowanych aplikacji, takich jak Microsoft Edge, News lub asystent Cortana, który jest obecnie wycofywany.

Windows 10 banner

Biuro LTSC

Oprócz Windows LTSC dostępna jest również wersja LTSC pakietu Microsoft Office. Microsoft Office LTSC to wersja pakietu Office przeznaczona dla klientów komercyjnych i rządowych. Jest to licencja wieczysta, co oznacza, że wystarczy zakupić produkt tylko raz. Pakiet Office jest jednak dostępny tylko w dwóch wersjach Office LTSC, którymi są Office LTSC Professional Plus 2021 i Office LTSC Standard 2021.

  1. Office 2021 Standard LTSC: zawiera standardowe aplikacje: Word, Excel, OneNote, PowerPoint, Outlook i Publisher.
  2. Office 2021 Professional Plus LTSC: również zawiera te standardowe aplikacje, ale ma dwie dodatkowe aplikacje uzupełniające: Access i Teams. Te dwie aplikacje są jednak dostępne tylko dla systemu operacyjnego Windows.

Microsoft Office 2021 banner

Przeczytaj więcej o Microsoft Office 2021 LTSC.

Dowiedz się więcej o różnice między Office 2021 i Office LTSC.

Windows Server LTSC

Od początku września 2023 r. system Windows Server ma dwa podstawowe kanały wydań. Składają się one z kanału długoterminowej obsługi (LTSC) i kanału rocznego. LTSC oferuje opcję długoterminową, która koncentruje się na tradycyjnym cyklu życia aktualizacji jakości i zabezpieczeń. Z kolei Annual Channel oferuje częstsze aktualizacje. Częstsze wydania AC pozwalają szybciej czerpać korzyści z innowacji z naciskiem na kontenery i mikrousługi.

Z Windows Server LTSC większe zmiany pojawiają się dopiero po dwóch lub trzech latach. Użytkownicy mają prawo do pięcioletniego regularnego wsparcia, a następnie także pięcioletniego rozszerzonego wsparcia w zakresie bezpieczeństwa. LTSC można zainstalować z opcjami instalacji Server Core lub Server with Desktop Experience.

Kiedy używać LTSC?

Microsoft zaleca LTSC przede wszystkim dla urządzeń lub systemów, które nie są generalnie przeznaczone dla konsumentów. Zwykłe edycje Windows 10 są lepiej dostosowane do urządzeń osobistych.

Należy zauważyć, że LTSC może nie być najlepszym wyborem dla każdego. Wynika to z braku najnowszych funkcji i ulepszeń wprowadzanych w częstszych aktualizacjach systemu Windows. Jak wspomniano wcześniej, LTSC jest przeznaczony dla firm, w których najważniejsza jest stabilność, niezawodność i długoterminowe wsparcie. Dla większości firm najlepszym wyborem jest instalacja najnowszych aktualizacji, ponieważ te często zawierają ulepszenia lub nowe dodatki, które mogą ułatwić pracę.

LTSC vs kanał półroczny

Główną różnicą między tymi dwoma kanałami jest to, kiedy następuje aktualizacja. Na przykład urządzenia z systemem Windows 10 w kanale półrocznym otrzymują dwie aktualizacje funkcji rocznie. Aktualizacje w kanale półrocznym odbywają się wiosną i jesienią. Aktualizacje te obejmują nowe funkcje, usługi i inne duże zmiany. Aktualizacje zabezpieczeń i inne drobne zmiany pojawiają się co miesiąc.

Jeśli chcesz szybko wprowadzać innowacje, rozwiązaniem jest kanał Semi-Annual. Jak wspomniano powyżej, otrzymujesz dwie główne aktualizacje w ciągu roku. W ten sposób można szybko skorzystać z nowych funkcji i mieć dobry przegląd.

Czy nadal potrzebujesz dłuższego cyklu i przewidywalności? W takim razie LTSC może być lepszym rozwiązaniem. LTSC zapewnia dostęp do najnowszych wersji co dwa lub trzy lata.

LTSC: Koniec życia

Różne produkty LTSC firmy Microsoft mają różne daty zakończenia okresu eksploatacji. Poniżej znajduje się krótki przegląd z datami zakończenia życia dla każdego produktu.

Produkty Microsoft wycofane z eksploatacji

Data premiery

Regularne wsparcie

Kompleksowe wsparcie

Windows 10 LTSC (wersja 21H2)

16-11-2021

12-01-2027

13-1-2032

Office 2021 LTSC

16-09-2021

13-10-2026

X

Windows Server 2022 LTSC

18-8-2021

13-10-2026

X

*Windows 10 Enterprise LTSC 2021 (wersja 21H2) nie ma rozszerzonego wsparcia, więc wsparcie zakończy się 12 stycznia 2017 r. Z drugiej strony Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 (wersja 21H2) otrzyma rozszerzone wsparcie do 13 stycznia 2032 r.

Sprawdz nasze uzywane licencje banner

Kup oprogramowanie LTSC

Licencje LTSC mogą być droższe, więc warto rozważyć zakup licencji używanej. Możesz zaoszczędzić do 70% ceny nowej licencji. Softtrader oferuje szeroką gamę używanego oprogramowania, w tym Windows 10 Enterprise, Windows Server 2022 i Microsoft 2021.

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej licencji? W takim razie nie wahaj się skontaktować się z nami nami.

Comments