- Co to jest kontroler domeny?
- Jaka jest różnica między Active Directory a kontrolerem domeny?
- Jakie są główne funkcje kontrolera domeny?
- Dlaczego kontroler domeny jest ważny?
- Kto potrzebuje kontrolera domeny?
- Jak konfiguruje się kontrolery domeny w Active Directory?
- Jakie są zalety kontrolera domeny?
- Jakie są ograniczenia kontrolerów domeny?
Domain Controller
Co to jest kontroler domeny?
Kontroler domeny to serwer odpowiedzialny za zarządzanie i autoryzację żądań dotyczących tożsamości i bezpieczeństwa sieci. Głównym celem kontrolera domeny jest akceptowanie żądań uwierzytelniania z maszyn i kont w tej samej domenie. Jeśli istnieje więcej niż jeden kontroler domeny w tej samej domenie, każda zmiana musi zostać najpierw zatwierdzona. To, czy kontroler domeny zezwoli na zmianę, zależy w dużej mierze od konfiguracji wybranej przez administratora. Jeśli zmiana jest dozwolona i wykonana, wszystkie kontrolery domeny otrzymują te same informacje za pomocą serwerów, które replikują wykonaną zmianę.
Jaka jest różnica między Active Directory a kontrolerem domeny?
Kontroler domeny to serwer w usłudze Active Directory, który jest odpowiedzialny za zarządzanie i uwierzytelnianie żądań od użytkowników i urządzeń. Z drugiej strony Active Directory to zestaw usług, który umożliwia połączenie między użytkownikiem a siecią. Innym sposobem na zilustrowanie różnicy między nimi byłoby przedstawienie Active Directory jako usługi katalogowej, podczas gdy kontroler domeny obsługuje usługę w sieci domeny. Active Directory zazwyczaj przechowuje obiekty takie jak użytkownicy i komputery w scentralizowanej bazie danych. Kontrolery domeny uwierzytelniają użytkowników i komputery w celu dołączenia do określonej domeny.
Jakie są główne funkcje kontrolera domeny?
Podstawową funkcją kontrolera domeny jest sprawdzanie poprawności i uwierzytelnianie użytkowników i urządzeń w sieci. Gdy użytkownik żąda zalogowania się do swojej domeny, kontroler domeny sprawdza jego poświadczenia, takie jak hasło, nazwa użytkownika i inne. Na ich podstawie kontroler domeny udziela użytkownikowi dostępu lub go odmawia. Zgodnie z konfiguracją administratora, wszystkie kontrolery domeny w tej samej domenie muszą zezwolić na zmianę przed jej wdrożeniem. Wyznaczenie wielu kontrolerów domeny w tej samej domenie zwiększa odporność na awarie w przypadku nieoczekiwanego wyłączenia jednego z nich.
Dlaczego kontroler domeny jest ważny?
Kontroler domeny zarządza dostępem do domeny, zezwalając lub blokując nieautoryzowany dostęp. Segmentacja ta opiera się na poświadczeniach, nazwach komputerów i zasadach grup, którymi zarządza kontroler domeny. Ponieważ informacje te są zwykle potrzebne hakerom do włamania się do sieci, kontrolery domeny są zwykle przedmiotem cyberataków. Zwiększa to znaczenie kontrolera domeny i jego odpowiedniej konserwacji.
Kto potrzebuje kontrolera domeny?
Firmy z dowolnego obszaru i wielkości mogą korzystać z kontrolerów domeny, o ile ujednolicony system reguł i danych okaże się przydatny. Dane zarządzane przez kontroler domeny zazwyczaj obejmują użytkowników, poświadczenia, grupy, zasady uprawnień dostępu do sieci i polityki grup. Jeśli firma przechowuje dane klientów w swojej sieci, w praktyce potrzebowałaby kontrolera domeny, aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci. Podczas gdy wiele organizacji decyduje się na środowiska hybrydowe, większość z nich nadal utrzymuje lokalne środowisko Active Directory ze względu na wrażliwość danych.
Jak konfiguruje się kontrolery domeny w Active Directory?
Pierwszym krokiem w konfiguracji Active Directory jest instalacja Usług domenowych w usłudze Active Directory (ADDS). W tym celu użytkownik z uprawnieniami administracyjnymi musi zalogować się do serwera Active Directory, otworzyć Menedżera serwera i wybrać opcję Dodaj role i funkcje z podsumowania ról. Jeśli kontroler domeny zostanie wdrożony na maszynie wirtualnej, typem instalacji powinna być instalacja usług pulpitu zdalnego. W przeciwnym razie należy wybrać instalację opartą na rolach lub funkcjach. W sekcji Wybór serwera należy wybrać serwer docelowy wyznaczony jako kontroler domeny. Aby to zapewnić, adres IP musi być poprawny. Aby wyznaczyć serwer jako kontroler domeny, administrator musi wybrać Usługi domenowe w usłudze Active Directory z pozycji menu Role serwera po lewej stronie. Domyślne funkcje kontrolera domeny zostaną wybrane automatycznie i można je znaleźć w sekcji Funkcje. Ostatnim krokiem konfiguracji Usług domenowych w usłudze Active Directory jest zaznaczenie pola Uruchom ponownie serwer docelowy automatycznie w razie potrzeby w pozycji menu Potwierdzenie.
Drugą częścią konfiguracji kontrolera domeny jest promowanie wybranego serwera do kontrolera domeny. Odbywa się to za pomocą Kreatora konfiguracji usług domenowych w usłudze Active Directory. Pierwsza pozycja menu Deployment Configuration po lewej stronie pozwala administratorowi dodać nowy las i wprowadzić nazwę domeny głównej. Należy pamiętać, że nazwa domeny głównej jest również nazwą lasu. Wybierając poziom funkcjonalności lasu i domeny, ten drugi musi być równy lub wyższy od formalnego. Podczas konfigurowania pierwszego kontrolera domeny staje się on domyślnie serwerem DNS. Aby odzyskać jakiekolwiek dane Active Directory, administrator musi wprowadzić unikalne hasło dla trybu przywracania Active Directory. W pozycji menu Opcje dodatkowe użytkownik może dodać nazwę domeny NetBIOS. Microsoft wyznaczył kilka ograniczeń dotyczących nazw NetBIOS, takich jak niedozwolone znaki (?, *, :, /, \, "), długość nazwy (1-15 znaków) i nazwy zastrzeżone (WORLD, USERS, DOMAIN). Pozycja menu Ścieżki pozwala użytkownikom konfigurującym kontroler domeny wybrać miejsce zapisu bazy danych, plików dziennika i SYSVOL. Zazwyczaj zaleca się przestrzeganie ustawień domyślnych. Ostatnim krokiem konfiguracji kontrolera domeny jest sprawdzenie wymagań wstępnych i kontynuowanie instalacji.
Jakie są zalety kontrolera domeny?
Kontrolery domeny zarządzają ważnymi poświadczeniami i zasadami grup, które umożliwiają scentralizowane zarządzanie użytkownikami i urządzeniami w domenie Active Directory. Ta scentralizowana kontrola nad kontami użytkowników jest jedną z najważniejszych zalet korzystania z kontrolera domeny, ponieważ umożliwia firmom łatwe dodawanie i usuwanie pracowników oraz zarządzanie ich poświadczeniami logowania, w tym hasłami i nazwami użytkowników. Dodatkowo, obiekty Group Policy umożliwiają administratorom tworzenie polityk haseł i egzekwowanie wielu reguł dotyczących instalacji oprogramowania i ogólnego bezpieczeństwa. Konfigurowanie polityk haseł bezpośrednio przyczynia się do obniżenia ryzyka naruszenia danych, ponieważ jedną z ich głównych przyczyn są nieodpowiednie hasła. Centralizacja oferowana przez kontrolery domeny ułatwia również udostępnianie regresu w całej domenie. Na przykład, jeśli firma nabywa nową drukarkę, komputer lub inne urządzenia, nie trzeba ich konfigurować osobno dla każdego użytkownika domeny.
Jakie są ograniczenia kontrolerów domeny?
Konfiguracja kontrolera domeny obejmuje i wymaga wszechstronnego planowania i wiedzy technicznej. Ze względu na centralizację i usługi autoryzacji, kontrolery domeny mogą być celem ataków cybernetycznych. Źle utrzymane i niezabezpieczone kontrolery domeny są zwykle bardziej podatne na ataki, a tym samym bardziej narażone na włamania. Firmy mogą temu zapobiec, wdrażając regularne monitorowanie i zarządzanie w ramach procedur konserwacji. Ponadto wszyscy użytkownicy i systemy operacyjne muszą być zabezpieczone, dobrze utrzymane, stabilne i aktualne. Wreszcie, jeśli firma korzysta tylko z jednego kontrolera domeny, każda nieprzewidziana awaria może spowodować uszkodzenie sieci.