Licencje OEM

Licencje OEM

Co to jest licencja OEM?

Licencje Original Equipment Manufacturer, zwane również licencjami OEM, to licencje na oprogramowanie powiązane z jednym urządzeniem. Z tego powodu licencje OEM są zwykle preinstalowane na odpowiednim urządzeniu w momencie zakupu. W większości przypadków producent komputera uzgodnił z firmą Microsoft preinstalację systemu Windows jako oprogramowania, dzięki czemu użytkownik nie musi osobno kupować innego oprogramowania. W niektórych przypadkach użytkownicy mogą również kupić oprogramowanie OEM oddzielnie, jednak nawet wtedy licencja może być powiązana tylko z jednym urządzeniem. Licencji OEM nie można więc przenieść na inne urządzenie.

Jakie oprogramowanie jest dostępne z licencją OEM?

Windows 

 1. Windows 11 Home
 2. Windows 11 Pro
 3. Windows 10 Home
 4. Windows 10 Pro

Windows Server 

 1. Windows Server 2022
 2. Windows Server 2019
 3. Windows Server 2016
 4. Windows Server 2012

Licencje OEM: Zalety

Największą zaletą licencji OEM jest to, że są one często tańsze niż inne alternatywy. Jak wspomniano powyżej, są one zawsze powiązane z jednym urządzeniem i nie można ich przenieść na inne, stąd niższa cena. Licencje OEM są zazwyczaj korzystne dla małych start-upów z kilkoma pracownikami.

Ponieważ oprogramowanie jest wstępnie zainstalowane, w większości przypadków użytkownik wie na pewno, że instalacja została przeprowadzona prawidłowo i dlatego będzie działać dobrze. Licencje OEM oszczędzają użytkownikom czas instalacji, co pozwala im od razu rozpocząć pracę.

Licencje OEM: Wady

Dużą wadą licencji OEM jest to, że nie można ich przenosić na inne urządzenia. Oznacza to, że licencja jest powiązana z jednym urządzeniem i w przypadku awarii komputera lub systemu należy zakupić nową licencję. Dzieje się tak również w przypadku wymiany urządzenia. 

Licencjonowanie OEM często nie jest najlepszym wyborem dla większych firm i przedsiębiorstw, ponieważ potrzebują one większej elastyczności. Za każdym razem, gdy kupowane są nowe urządzenia, pojawiają się nowi pracownicy lub komputer ulega awarii, należy zakupić nową licencję. Można tego uniknąć dzięki licencjom Volume lub Retail.

Alternatywy dla licencji OEM

Najlepszą alternatywą dla licencji OEM są licencje Retail i Volume. Licencja detaliczna różni się od licencji OEM tym, że nie jest związana z urządzeniem, ale z użytkownikiem. Oznacza to, że można ją przenieść na inne urządzenie, co czyni ją droższą.

Licencja Volume, jak sama nazwa wskazuje, to licencja zakupiona do użytku na dużą skalę. W przypadku licencji Volume użytkownik płaci za liczbę aktywacji wykorzystanych przez pracowników. Jest to bardzo elastyczna licencja, ponieważ liczbę używanych kluczy można łatwo zwiększyć lub zmniejszyć. 

Zasady

 1. Licencja OEM jest powiązana tylko z urządzeniem, z którym została sprzedana i nie może być później przeniesiona na inne urządzenie.
 2. Licencje OEM Microsoft Office nie obejmują praw do obniżenia wersji.
 3. Licencje OEM Microsoft Windows Server podlegają prawom do downgrade'u.