Microsoft EA

Microsoft Enterprise Agreement

Czym jest umowa Microsoft Enterprise Agreement?

Microsoft Enterprise Agreement to komercyjny program licencjonowania zbiorowego skierowany do klientów biznesowych, którzy zdecydują się na co najmniej trzyletni okres licencjonowania. Dzięki umowie Microsoft Enterprise Agreement klienci mogą nabywać usługi w chmurze lub oprogramowanie Microsoft za pośrednictwem jednej umowy zamiast pojedynczych umów. Zasadniczo Microsoft Enterprise Agreement to umowa między Microsoftem a firmą, która stanowi, że nabyte oprogramowanie zostanie spłacone w ciągu 3 lat obowiązywania umowy Enterprise Agreement. Program ten ma na celu uproszczenie zakupu oprogramowania dla firm, oferując jednocześnie lepsze ceny licencji. Umowa Enterprise Agreement ułatwia również zarządzanie nabytymi licencjami na oprogramowanie.

Korzyści z umowy Microsoft Enterprise Agreement

  1. Centralizacja zakupu i zarządzania oprogramowaniem: łatwiejsze śledzenie wykorzystania oprogramowania i zgodności z wytycznymi Microsoft.
  2. Redukcja kosztów: zniżki na większe kwoty licencji w porównaniu do licencji na użytkownika i urządzenie
  3. Software Assurance: Microsoft Enterprise Agreement obejmuje Software Assurance, które oferuje firmie korzyści w postaci wsparcia technicznego, szkoleń i dostępu do nowo wydanego oprogramowania.
  4. Dostęp do technologii chmurowych: umowa Microsoft Enterprise Agreement obejmuje usługi chmurowe Azure i Microsoft 365.

Wady umowy Microsoft Enterprise Agreement

  1. Długoterminowa umowa: firmy muszą zobowiązać się do zawarcia umowy na 3 lata; może to potencjalnie ograniczyć elastyczność w zakresie dostosowywania umowy do potrzeb.
  2. Płatność z góry: model płatności Microsoft Enterprise Agreement jest zawsze z góry, niezależnie od tego, czy firma zdecyduje się zapłacić za pełne 3 lata, czy rok po roku.
  3. Złożoność: Umowa Microsoft Enterprise Agreement często wiąże się ze złożonymi warunkami licencyjnymi i cenowymi, co może nieco dezorientować firmy przy rozważaniu kosztów i korzyści wynikających z umowy.

Dla kogo przeznaczona jest umowa Microsoft Enterprise Agreement?

Główną grupą docelową umowy Microsoft Enterprise Agreement są firmy posiadające ponad 500 komputerów osobistych lub użytkowników. Od 1 lipca 2016 roku minimalna liczba użytkowników została zwiększona z 250 do 500. Wyjątek stanowią tylko klienci publiczni, którzy muszą posiadać co najmniej 250 urządzeń. Zasadniczo Microsoft Enterprise Agreement jest umową, która ułatwia zakup licencji na oprogramowanie w dużych ilościach. Jest to korzystne głównie dla większych korporacji, ponieważ mogą one kupować duże ilości po niższych cenach. Kwota, jaką firma płaci w pierwszym roku, jest określana przez Microsoft na podstawie prognozy wykorzystania oprogramowania przez firmę. W przypadku, gdy firma wykorzysta mniej niż przewidywano, nie przysługuje zwrot kosztów. Długoterminowa umowa Enterprise Agreement nie może być elastycznie modyfikowana. Oznacza to, że w przypadku, gdy firma wykorzystuje mniej oprogramowania niż oczekiwano, nadal będzie płacić pełną kwotę. Dodatkowo, płatność obejmuje również roczną kwotę za Software Assurance.

Umowa Microsoft Enterprise Agreement a dostawca rozwiązań w chmurze

Jak wspomniano powyżej, umowa Microsoft Enterprise Agreement jest przeznaczona głównie dla większych firm, które mogą zawrzeć długoterminową umowę na 3 lata. Firmy, które preferują umowę z dostawcą rozwiązań w chmurze lub innym sprzedawcą oprogramowania Microsoft, mogą negocjować zarówno rabaty, jak i elastyczne warunki umowy. Umowa z dostawcą rozwiązań w chmurze jest płatna i może być anulowana co miesiąc. Ilość licencji może być również modyfikowana. Płatność w ramach umowy Microsoft Enterprise Agreement dokonywana jest z góry za cały lub nadchodzący okres roczny. Podczas gdy obie umowy - Cloud Solution Providers i Microsoft Enterprise Agreement pozwalają na zwiększenie liczby licencji w dowolnym momencie trwania umowy, tylko w przypadku tej pierwszej firmy mogą zmniejszyć liczbę licencji. W przypadku, gdy organizacja musi zmniejszyć kwotę licencji w ramach umowy Enterprise Agreement, można to zrobić tylko raz w roku.