End-user license agreement (EULA)
Czym jest EULA?
EULA jest skrótem od End-User License Agreement i stanowi umowę prawną między producentem oprogramowania a klientem - użytkownikiem końcowym oprogramowania. EULA ogólnie określa prawa i ograniczenia użytkownika w zakresie korzystania z oprogramowania. EULA może również zawierać klauzulę dotyczącą stopnia odpowiedzialności producenta oprogramowania w przypadku, gdy oprogramowanie spowoduje uszkodzenie urządzenia lub danych użytkownika. Dlatego też EULA zawiera zazwyczaj standardowe klauzule i procedury dotyczące (nie)właściwego użytkowania i/lub dystrybucji oprogramowania. W zależności od producenta oprogramowania umowy EULA i ich treść mogą się różnić.
EULA firmy Microsoft
EULA firmy Microsoft to zestaw warunków licencyjnych stanowiących umowę między firmą Microsoft a nabywcą oprogramowania i/lub usług firmy. Użytkownicy oprogramowania automatycznie akceptują warunki EULA, po prostu korzystając z oprogramowania. EULA może różnić się w zależności od oprogramowania, jednak co do zasady umowa zawiera zarówno prawa, jak i ograniczenia związane z korzystaniem z danego oprogramowania Microsoft. Jedynym wyjątkiem od EULA Microsoft jest sytuacja, w której lokalne zasady różnią się i unieważniają ją.
Zwykle w EULA można znaleźć klauzule prawne, takie jak wymagania dotyczące dystrybucji i transferu odpowiedniego oprogramowania. Całe oprogramowanie Microsoft nie może być rozdzielane ani przenoszone, gdy jest niekompletne. EULA można znaleźć na dysku lokalnym użytkownika w folderze Windows, a następnie w podfolderze System32. EULA jest dodawana w czasie instalacji oprogramowania jako plik Rich Text Document. Innym sposobem na znalezienie odpowiedniej umowy EULA dla już zainstalowanego oprogramowania Microsoft jest kombinacja "Win + R". Polecenie winver otwiera okno dialogowe z warunkami licencji oprogramowania Microsoft jako hiperłącze. Wreszcie, można również znaleźć umowę EULA dla swojego oprogramowania w ustawieniach ogólnych i w sekcji Informacje - "Przeczytaj warunki licencji oprogramowania Microsoft".
Czy EULA jest prawnie ważna?
Ważność prawna EULA była wielokrotnie kwestionowana. Głównym powodem wątpliwości opinii publicznej co do jej ważności jest sposób, w jaki jest ona przedstawiana użytkownikom. Ponieważ EULA zawiera ogólne warunki korzystania z oprogramowania, jest ona ważna tylko przed lub w momencie zakupu oprogramowania. Wszelkie umowy EULA, które są udostępniane nabywcom po zakupie, można uznać za nieważne w odniesieniu do użytkowników prywatnych.
Krytyka umów EULA
EULA jest często krytykowana, ponieważ statystycznie udowodniono, że klienci zazwyczaj nie czytają umów licencyjnych użytkownika końcowego, ponieważ są one zbyt długie. Dodatkowo, terminologia użyta w umowie jest często trudna do zrozumienia, a czasami może nawet wprowadzać w błąd. Ekstremalnymi przykładami treści w EULA mogą być ograniczenia klientów do pozywania producenta oprogramowania w sądzie lub klauzule wymagające od użytkowników udostępniania danych stronom trzecim (zwykle bez powiadamiania klienta). Ze względu na te aspekty, umowy EULA od lat spotykają się z krytyką.