Microsoft Azure Consumption Commitment

Microsoft Azure Consumption Commitment

Microsoft Azure Consumption Commitment (MACC) może być ważnym narzędziem dla organizacji, które intensywnie korzystają z Microsoft Azure. Aby wesprzeć firmy w zarządzaniu i planowaniu wydatków na chmurę, opracowano model MACC. W tym artykule opisano, czym dokładnie jest MACC, dlaczego warto z niego korzystać oraz na co należy zwrócić uwagę.

Czym jest MACC?
Microsoft Azure Consumption Commitment to zobowiązanie w formie umowy. Klienci zobowiązują się do określonych wydatków na Azure w czasie. MACC to narzędzie stworzone przez Microsoft dla menedżerów IT, aby lepiej kontrolować dostępny budżet. W zależności od wielkości firmy i potrzeb klienta zostanie utworzony "budżet MACC".

Dlaczego warto korzystać z MACC?
Podczas zawierania umowy MACC obie strony działają przejrzyście, a firma określa dostępny budżet. Ta przejrzystość zapewnia, że obie strony mają jasność co do tego, co jest płatne lub dostarczane. Usuwa to czynnik ryzyka z negocjacji. Ta pewność między obiema stronami prowadzi do zniżek, co sprawia, że dla firm jest znacznie bardziej atrakcyjne zawarcie umowy MACC, ponieważ oferuje ona korzyści finansowe.
Dodatkowo, wysoka elastyczność MACC jest bardzo przydatna. W ramach Azure Marketplace, MACC jest praktycznie odpowiednikiem gotówki. Można go wydawać jak normalne pieniądze, na przykład na subskrypcje i oprogramowanie zakupione w Azure Marketplace. Ponadto, istnieją różne zachęty dla użytkowników MACC w postaci zniżek na poziom usług lub zniżek na zobowiązanie Azure.

MACC: Wady i uwagi
Ponieważ ilość wykorzystania Azure jest ustalana na początku okresu obowiązywania umowy, trudno jest oszacować, ile zostanie wykorzystane w dłuższym okresie. Powoduje to kilka wad:

  • Jeśli użytkownicy nie korzystali z Azure wystarczająco często, oznacza to, że zapłacili więcej, niż było to konieczne. Jeśli potrzeby firmy się zmienią, stanowi to problem. W następnej okresie firma będzie miała słabszą pozycję negocjacyjną, ponieważ nie ma jasnego obrazu tego, co jest potrzebne. W przypadku nadpłaty, Microsoft oferuje 12-miesięczny okres na wykorzystanie niewykorzystanej części.
  • Mogą również wystąpić zmiany technologiczne, które negatywnie wpłyną na ilość zobowiązania MACC. Jeśli te nowe technologie zmniejszą zapotrzebowanie na korzystanie z Azure, firmy zostaną na koniec z niewykorzystanym budżetem MACC, co ponownie prowadzi do niepotrzebnych kosztów.
  • Ponieważ umowy MACC są prawnie wiążące, ważne jest, aby firmy były świadome warunków swojej umowy i zrozumiały, jaką umowę podpisują przed jej zawarciem.