Windows Server 2016

Windows Server 2016

Co to jest Windows Server?

Windows Server to pakiet oprogramowania stworzony przez firmę Microsoft. Umożliwia on użytkownikom uruchamianie serwerów na profesjonalnych systemach biznesowych. Windows Server jest używany głównie w środowiskach biznesowych i dlatego nie jest przeznaczony do użytku osobistego. Windows Server jest przeznaczony do hostingu intranetowego i internetowego, zaawansowanego przesyłania wiadomości i baz danych.

Windows Server 2016: Wersje

Windows Server 2016 jest dostępny w dwóch wersjach: Standard i Datacenter.

Windows Server 2016 Standard jest prostszą i tańszą opcją i jest przeznaczony głównie dla mniejszych firm. Windows Server 2016 Standard zawiera kontroler sieci, Hyper-V (VM), serwer aplikacji, Device Health Attestation i Nano Server.

Windows Server 2016 Datacenter jest bardziej zaawansowaną opcją i jest przeznaczony głównie dla dużych przedsiębiorstw. Windows Server 2016 Datacenter zawiera te same funkcje, co Windows Server 2016 Standard oraz kilka dodatkowych funkcji. Obejmuje również sieć definiowaną programowo, bezpośrednią pamięć masową i obsługę Host Guardian Hyper-V.

Maszyny wirtualne

Oprócz niektórych funkcji, istnieje więcej różnic między tymi dwiema wersjami. Jeśli chodzi o liczbę maszyn wirtualnych (VM), limit dla Windows Server 2016 Standard wynosi 2 na 16 rdzeni. W przypadku Windows Server 2016 Datacenter nie ma limitu liczby maszyn wirtualnych.

Repliki pamięci masowej

Repliki pamięci masowej umożliwiają użytkownikom kopiowanie danych między serwerami i klastrami. Ta funkcja służy do zapobiegania utracie danych i jest dostępna tylko dla właścicieli Windows Server 2016 Datacenter.

Kontroler sieci

Aby uprościć konfigurację, zarządzanie i monitorowanie zarówno wirtualnej, jak i fizycznej infrastruktury sieciowej, system Windows Server 2016 Datacenter zawiera kontroler sieci. Korzystając z Network Controller, użytkownicy mogą zmniejszyć wysiłek ręczny i zautomatyzować konfigurację sieci.

Osłonięte maszyny wirtualne

Osłonięte maszyny wirtualne są obsługiwane tylko w systemie Windows Server 2016 Datacenter. Zapewniają one użytkownikom dodatkową ochronę i szyfrowanie. Niektóre z tych funkcji bezpieczeństwa obejmują moduły TPM, bezpieczne uruchamianie, szyfrowanie dysków i zwiększoną ochronę przed zagrożeniami wewnętrznymi i złośliwym oprogramowaniem. Właściciele Windows Server 2016 Standard nie mają tej funkcji.

Windows Server 2016: Licencje

Windows Server 2016 Standard i Windows Server 2016 Datacenter to licencje oparte na rdzeniu. Wszystkie fizyczne rdzenie na serwerze wymagają licencji. Każdy procesor fizyczny wymaga co najmniej 8 licencji na rdzeń, a każdy serwer co najmniej 16 licencji na rdzeń. Oprócz tych licencji wszyscy użytkownicy lub urządzenia, które chcą uzyskać dostęp do serwera, potrzebują licencji CAL.

Istnieją licencje Device CAL i User CAL. Aby zdecydować, które z licencji CAL należy zakupić, organizacje powinny przyjrzeć się liczbie pracujących dla nich osób i liczbie używanych urządzeń. Na przykład, jeśli kilka osób pracuje w niepełnym wymiarze godzin, korzystając z tego samego urządzenia w różnym czasie, bardziej sensowne (finansowo) byłoby zakupienie licencji CAL na urządzenia, aby urządzenie było licencjonowane, a organizacja nie musiała kupować licencji CAL dla wszystkich pracowników. Z kolei jeśli pracownicy pracują na wielu urządzeniach, bardziej sensowny (finansowo) jest zakup licencji User CAL, dzięki czemu pracownicy mają własną licencję, którą mogą zastosować do wszystkich używanych przez siebie urządzeń. Oznacza to, że organizacje nie muszą kupować licencji CAL dla wszystkich używanych urządzeń, aby utrzymać koszty na jak najniższym poziomie.

Windows Server 2016: koniec okresu eksploatacji

W przypadku większości licencji Microsoft, główne wsparcie trwa przez 5 lat, a następnie rozszerzone wsparcie trwa przez kolejne 5 lat. To samo dotyczy systemu Windows Server 2016. Ponieważ Windows Server 2016 został wydany 12 października 2016 r., główne wsparcie dla Windows Server 2016 wygasa 11 stycznia 2022 r. Innymi słowy, właściciele Windows Server 2016 nie będą już otrzymywać aktualizacji funkcji. Rozszerzone wsparcie trwa jednak do 11 stycznia 2027 roku. Rozszerzone wsparcie oznacza brak aktualizacji funkcji, a jedynie aktualizacje zabezpieczeń.

Windows Server 2016: Wymagania

CPU

Procesor minimum 1,4 GHz 64-bitowy zgodny z zestawem instrukcji x64.

RAM

Minimum 512 MB dla rdzenia serwera.

Przechowywanie

32 GB

Sieć

Karta Ethernet o przepustowości co najmniej 1 gigabit na sekundę.

Urządzenie

Minimum 1024 x 768

Oprócz tych wymagań wymagany jest moduł TPM (Trusted Platform Module), dostęp do Internetu, klawiatura i mysz Microsoft (lub inne kompatybilne urządzenia).