Co to jest środowisko pulpitu systemu Windows Server

Windows Server Desktop Experience

Czym jest Windows Server Desktop Experience?

Windows Server Desktop Experience to dodatkowa funkcja dla systemu Windows Server, która umożliwia administratorom zainstalowanie pełnego środowiska pulpitu na swoich serwerach. Obejmuje ona takie funkcje, jak środowisko pulpitu, pasek zadań, menu Start i obsługa aplikacji pulpitu. Pozwala to użytkownikom na interakcję z serwerem tak, jak z tradycyjnym klienckim systemem operacyjnym Windows, ułatwiając zarządzanie nim.

Jak zainstalować Windows Server Desktop Experience?

Opcja 1. Włączenie usługi Desktop Experience w systemie Windows Server 2016

Podczas kreatora instalacji użytkownik zostanie zapytany, jaką wersję systemu operacyjnego Windows Server chce zainstalować. W tym kreatorze administratorzy mogą kliknąć żądaną wersję, po której następuje następujący tekst: "(Desktop Experience)". Wybierz tę wersję i kliknij "Dalej", a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora instalacji.

Opcja przełączenia z Windows Server Core na Windows Server Desktop Experience została usunięta w Windows Server 2016 i dlatego nie jest już dostępna. Dlatego teraz nie można przełączać się między Desktop Experience i Core.

Opcja 2. Włączenie Desktop Experience przed Windows Server 2016

Domyślnie GUI było włączone podczas instalacji wersji Windows Server sprzed 2016 roku. Można było wyłączyć GUI lub nie instalować go w ogóle. Po instalacji możliwe było włączenie Desktop Experience poprzez edycję roli lub wiersz poleceń PowerShell. Warto zauważyć, że niektóre wersje Windows Server nie nazywają włączania GUI "Desktop Experience", niektóre mogą po prostu określać to jako "Windows Server z GUI" lub "Pełna instalacja".

Które wersje Windows Server obsługują Windows Server Desktop Experience?

Następujące wersje systemu Windows Server obsługują funkcję Desktop Experience:

  1. Windows Server 2019 Standard
  2. Windows Server 2019 Datacenter
  3. Windows Server 2022 Standard
  4. Windows Server 2022 Datacenter

Starsze wersje systemu Windows Server mogą również mieć zintegrowany graficzny interfejs użytkownika, ale nie jest to nazywane doświadczeniem pulpitu.

Czy istnieją inne opcje niż Windows Server Desktop Experience?

Podczas wybierania wersji do zainstalowania będzie dostępnych wiele opcji, niektóre z "Desktop Experience", a niektóre po prostu z nazwą wersji, którą próbujesz zainstalować. Po wybraniu opcji bez "Desktop Experience" zostanie zainstalowana wersja "Core". Ta wersja jest obsługiwana za pomocą wiersza poleceń (PowerShell) i nie ma graficznego interfejsu użytkownika (GUI). Ta wersja wymaga mniej miejsca na dysku i ma mniejszą powierzchnię ataku.

desktop-experience-core