Informacje o systemie Windows Server 2022

Windows Server 2022

Windows Server 2022 został opracowany przez Microsoft i wydany 18 sierpnia 2021 roku. Jest to dziesiąta wersja systemu Windows Server, a tym samym najnowsza wersja systemu Windows Server. Wcześniej Windows Server 2019 został wydany 2 października 2018 roku. Po trzech latach Microsoft wprowadził szereg aktualizacji i dodatków wraz z wdrożeniem systemu Windows Server 2022.

Co to jest Windows Server?

Windows Server to pakiet oprogramowania firmy Microsoft, który umożliwia profesjonalnym systemom biznesowym uruchamianie serwerów. Serwery to potężne maszyny zaprojektowane do ciągłej pracy i udostępniania zasobów innym komputerom. Oznacza to, że Windows Server jest naprawdę używany tylko w środowiskach biznesowych. Windows Server jest przeznaczony do hostingu internetowego i intranetowego, baz danych i zaawansowanych komunikatorów. Windows Server dobrze współpracuje z ASP.NET, dzięki czemu jest popularny wśród programistów i dostawców usług hostingowych. Ponadto system Windows jest również kompatybilny z bazami danych, takimi jak SQL, PHP Access i MySQL.

Windows Server 2022: Funkcje

Windows Server 2022 zawiera szereg nowych funkcji, które poprawiają bezpieczeństwo i wydajność. Dzięki zwiększonym zabezpieczeniom w systemie Windows Server 2022 użytkownicy są lepiej chronieni przed potencjalnymi zagrożeniami. Dzięki dodaniu serwerów Secure Core w systemie Windows Server 2022 systemy są chronione przed atakami, a krytyczne dane lub informacje są bezpieczne. Te bezpieczne serwery rdzeniowe składają się z trzech podstawowych filarów: prostych zabezpieczeń, zaawansowanych zabezpieczeń i obrony prewencyjnej. Kolejnym dodatkiem do Windows Server 2022 jest wykorzystanie protokołu TLS 1.3. Protokół ten zapewnia dobry poziom szyfrowania i zabezpiecza komunikację. Windows Server 2022 oferuje ponadto zagnieżdżoną wirtualizację, która zapewnia elastyczność i wydajność podczas pracy w zwirtualizowanym środowisku. Kolejnym dodatkiem są hybrydowe możliwości Windows Server Azure. Upraszcza to rozbudowę centrów danych do platformy chmurowej Azure.

Inne funkcje systemu Windows Server 2022 zostały pokrótce wymienione poniżej:

Bezpieczeństwo

  1. TPM 2.0
  2. Bezpieczne uruchamianie UEFI
  3. Ochrona Boot DMA
  4. DNS-over-HTTPS
  5. Szyfrowanie AES-256 na SMB

Pamięć masowa

  1. Usługa migracji pamięci masowej
  2. Blok komunikatów serwera
  3. Bezpieczeństwo i wydajność pamięci masowej

Oprogramowanie

  1. Microsoft Edge

Windows Server 2022: Wersje

Windows Server 2022 można nabyć w trzech różnych wersjach. Każda wersja ma swoje własne charakterystyczne cechy, dzięki czemu użytkownicy mogą dokonać wyboru w oparciu o swoje potrzeby i wymagania. Wersje składają się z:

Windows Server 2022 Essentials

Ta wersja jest dostępna tylko za pośrednictwem partnerów Microsoft OEM i jest przeznaczona głównie dla małych firm. Na przykład ta wersja obsługuje do 25 użytkowników i 50 urządzeń, a Windows Server 2022 nie wymaga licencji CAL. W rzeczywistości serwer jest ograniczony do 10 rdzeni. Dzięki Windows Server 2022 Essentials możliwe jest uruchomienie 2 maszyn wirtualnych z jednym hostem Hyper-V na licencję. Inne funkcje Microsoft Windows Server 2022 Essentials obejmują bezpieczeństwo informacji, obsługę chmury hybrydowej i zdalny dostęp.

Essentials jest najtańszą dostępną wersją Windows Server 2022 i oferuje ograniczone możliwości, jeśli chodzi o urządzenia i użytkowników. Windows Server Essentials nie ma funkcji Storage Replica, Storage Spaces Direct i nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych. Funkcje te są dostępne tylko w Windows Server 2022 Datacenter.

Windows Server 2022 Standard

Wersja Standard jest przeznaczona dla fizycznych lub słabych środowisk VCC. Przykładami takich środowisk są średnie lub większe przedsiębiorstwa. Wersja Essentials i wersja Standard są identyczne, tylko wersja Standard pozwala na więcej użytkowników niż Windows Server 2022 Essentials, a także można kupić licencje CAL dla każdego użytkownika lub urządzenia, które chce uzyskać dostęp do serwera. W porównaniu z Windows Server 2019, Windows Server 2022 otrzymał szereg ulepszeń. Obejmują one ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa, pamięci masowej, sieci i możliwości platformy Azure.

Windows Server 2022 Datacenter

Wersja Datacenter jest przeznaczona dla wysoce zwirtualizowanych centrów danych i środowisk chmurowych. Dostępna jest również oddzielna opcja Azure Datacenter, przeznaczona dla platformy Microsoft Azure. Windows Server 2022 Datacenter jest najbardziej zaawansowaną wersją i jest bardzo popularny wśród średnich i dużych przedsiębiorstw. Windows Server Datacenter pozwala na nieskończoną liczbę maszyn wirtualnych na fizycznych hostach. Inne funkcje dostępne dla Datacenter obejmują: 1 host Hyper-V, Storage Spaces Diect, Schielded Virtual Machines, Host Guardian Hyper-V support i Software Defined Networking.

Licencjonowanie Windows Server 2022

Aby uruchomić serwer Windows, procesor fizyczny musi mieć co najmniej licencję na co najmniej 8 rdzeni, a licencja na serwer fizyczny musi mieć co najmniej licencję na 16 rdzeni.

Wersje systemu Windows Server 2022 są przeznaczone do różnych celów. Na przykład Windows Essentials jest przeznaczony dla małych firm z maksymalnie 25 użytkownikami i 50 urządzeniami. Model licencjonowania to licencja serwerowa, która nie wymaga licencji CAL. Microsoft zaleca cenę detaliczną 501 USD za wersję Essentials. 

 

Wersja Standard jest idealna dla środowisk fizycznych lub minimalnie zwirtualizowanych i ma model licencjonowania oparty na rdzeniu. Wersja Standard wymaga licencji CAL, a sam Microsoft podaje zalecaną cenę detaliczną w wysokości 1069 USD.

Wersja Datacenter przeznaczona jest dla wysoce zwirtualizowanych centrów danych i środowisk chmurowych. W tym przypadku model licencjonowania jest również oparty na rdzeniu i wymagane są również licencje CAL. Microsoft podaje zalecaną cenę detaliczną wersji Datacenter w wysokości 6155 USD.

Windows Server 2022: koniec życia

Windows Server 2022 został wydany 18 sierpnia 2021 roku, a regularne wsparcie kończy się 13 października 2026 roku. Po regularnym wsparciu system Windows Server 2022 będzie obsługiwany w ramach rozszerzonego wsparcia. Będzie ono kontynuowane przez 5 lat po zakończeniu regularnego wsparcia. Rozszerzone wsparcie dla Windows Server 2022 kończy się 14 października 2031 roku. 

Co więcej, warto również wiedzieć, że Hotpatching, który jest obsługiwany w Windows Server 2022 Datacenter: Azure Edition Core, będzie obsługiwany do końca podstawowego wsparcia. Wreszcie, od września 2023 r. będzie można uzyskać system Windows Server za pośrednictwem dwóch kanałów wydania: LTSC (Long-Term Servicing Channel) oraz poprzez AC (Annual Channel). LTSC jest przeznaczony na dłuższą metę i koncentruje się na stabilności, podczas gdy AC oferuje częstsze wydania. W rezultacie użytkownicy korzystają z najnowszych funkcji dzięki aktualizacjom dwa razy w roku.

Windows Server 2022: Wymagania systemowe

Aby pomyślnie uruchomić system Windows Server 2022, istnieje szereg wymagań systemowych, które urządzenie musi spełniać jako minimum. Są one wymienione poniżej na przejrzystym diagramie.

Sprzęt

Wymagany

CPU 

Procesor x86-64 1,4 GHz

RAM

2 GB

Pamięć masowa

Minimum 32 GB wolnego miejsca

GDR

Wyświetlacz o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli

Oprogramowanie sprzętowe

System i oprogramowanie układowe oparte na UEFI 2.3.1c obsługujące bezpieczny rozruch.

Bezpieczeństwo

TPM 2.0