Windows Server 2019

Windows Server 2019

Windows Server 2019 został wydany 13 listopada 2019 r. i jest dwunastą wersją systemu Windows Server. Co więcej, Windows Server 2019 jest również drugą wersją Windows Server opartą na platformie Windows 10. Ta wersja systemu Windows Server otrzymała szereg ulepszeń i nowych funkcji w porównaniu do swojego poprzednika Windows Server 2016. W dniu 18 sierpnia 2021 r. system Windows Server 2019 został zastąpiony przez system Windows Server 2022.

Czym jest Windows Server?

Windows Server, dawniej Windows NT Server, to grupa serwerowych systemów operacyjnych opracowanych przez firmę Microsoft od 1993 roku. Windows NT 3.1 NT Advanced Server był pierwszym systemem operacyjnym wydanym dla tej platformy. W 2003 roku, wraz z wdrożeniem Windows Server 2003, Microsoft zdecydował się wydać nowe wersje pod nazwą Windows Server. Najnowszą wersją Windows Server jest Windows Server 2022, wydany 18 sierpnia 2021 roku.

Windows Server to pakiet oprogramowania instalowany na intensywnie wykorzystywanych serwerach, które stanowią filar wsparcia dla większości firm, usług lub aplikacji IT. Serwer obsługuje działania związane z grupami administracyjnymi w sieciach. Na przykład serwer organizuje, przechowuje, wysyła i odbiera pliki z urządzeń podłączonych do sieci. Windows Server jest właściwie używany tylko w środowiskach biznesowych i jest przeznaczony do hostingu internetowego i intranetowego, baz danych i zaawansowanego przesyłania wiadomości. Co więcej, Windows Server jest dobrze wspierany przez Microsoft, więc aktualizacje i dodatki Service Pack są regularnie udostępniane. Pakiet oprogramowania jest popularny wśród programistów i dostawców hostingu, ponieważ dobrze współpracuje z ASP.NET. Jest również kompatybilny z SQL, PHP Access, MySQL, a serwery mogą się aktualizować bez czkawki.

W 2017 roku Microsoft ogłosił, że Windows Server zostanie podzielony na dwa różne kanały: Long-Term Servicing Channel (LTSC) i Semi-Annual Channel (SAC). Zakup systemu Windows Server za pośrednictwem kanału LTSC oferuje długoterminową opcję, która koncentruje się na tradycyjnym cyklu życia aktualizacji jakości i zabezpieczeń. Poważne zmiany pojawią się dopiero po dwóch lub trzech latach i można je zainstalować za pomocą opcji instalacji Server Core lub Server with Desktop Experience. Z kolei SAC oferuje częstsze aktualizacje, pozwalając użytkownikom szybciej korzystać z innowacji. Skupi się to na kontenerach i mikrousługach.

Windows Server 2019: funkcje

Windows Server 2019 jest zbudowany na bazie swojego poprzednika Windows Server 2016. Microsoft wprowadził pewne ulepszenia w systemie Windows Server 2019 i dodał kilka funkcji. Poniżej znajdują się najważniejsze funkcje systemu Windows Server 2019.

Chmura hybrydowa i Azure

Nie można sobie wyobrazić środowiska IT bez wirtualizacji i chmury hybrydowej. Dlatego Microsoft połączył swoją platformę Azure Cloud z systemem operacyjnym Windows Server. Azure Network Adapter łączy się również z platformą przetwarzania w chmurze lokalnego serwera. Windows Server 2019 zawiera również ulepszoną obsługę Azure Backup, File Sync, Disaster Recovery i wszystkich innych usług Azure.

Obsługa systemu Linux

Cechą wyróżniającą Windows Server 2019 jest to, że można teraz uruchamiać mieszane środowiska OS. Integracja z Linuksem została ułatwiona, obsługując uruchamianie Ubantu, Red Hat Enterprise Linux i SUSE Linux Enterprise Server w ekranowanych maszynach wirtualnych. Co więcej, dystrybucje Linuksa można pobrać ze sklepu Microsoft Store.

Bezpieczeństwo

Windows Server 2019 zyskał również nowe środki bezpieczeństwa. Wersja ta zawiera nowy zestaw funkcji zapobiegania włamaniom do hosta, znany również jako Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP). Chroni to serwery przed złośliwym oprogramowaniem i zatrzymuje procesy, które są potencjalnie niebezpieczne. Obejmuje również wykrywanie ataków i exploitów zero-day. Ponadto w systemie Windows Server 2019 dostępna jest jeszcze jedna funkcja bezpieczeństwa. Tryb offline usługi Host Guardian Service (HGS) dla chronionych maszyn wirtualnych umożliwia użytkownikom włączanie maszyn wirtualnych nawet wtedy, gdy HGS jest nieosiągalny.

Pamięć masowa

Windows Server 2019 wprowadza również zmiany w pamięci masowej. Na przykład wprowadzono nową funkcję o nazwie Storage Migration Service. Umożliwia ona migrację serwerów do nowszej wersji systemu Windows Server. Pozwala również na łatwiejszą migrację do chmury. Co więcej, ulepszono również funkcję Storage Space direct, dzięki czemu użytkownicy mogą oczekiwać większej stabilności i szybszych prędkości serwerów.

Windows Server 2019: Edycje

Windows Server 2019 ma trzy wersje: Essentials, Standard i Datacenter. Edycje są przeznaczone dla organizacji o różnej wielkości i różnych wymaganiach dotyczących wirtualizacji i centrów danych. Trzy wersje zostały wyjaśnione poniżej.

Windows Server 2019 Essentials

Windows Server Essentials jest przeznaczony dla małych firm z maksymalnie 25 użytkownikami i 50 urządzeniami. Oferuje możliwość uruchamiania wszystkich tradycyjnych aplikacji i innych funkcji w interfejsie użytkownika. Edycja Essentials ma niższą cenę niż wersja standardowa. Wynika to z faktu, że nie jest możliwe rozszerzenie poza wbudowane 25 użytkowników z Windows Server Essentials. W związku z tym użytkownik nie musi również kupować licencji dostępu klienta, takich jak Standard i Datacenter. Warto również zauważyć, że Essentials ma również pewne wady:

  1. Essentials działa tylko z licencjami detalicznymi pakietu Office.
  2. Nie ma możliwości pracy zdalnej.
  3. Essentials nie może współpracować z SQL Server, Exchange Server i Sharepoint Server.

Windows Server 2019 Standard

Ta edycja jest przeznaczona dla małych i średnich firm, które potrzebują więcej niż 25 użytkowników. Edycja Standard jest również rozwiązaniem dla firm, które potrzebują więcej niż jednego serwera do oddzielenia różnych ról serwera. Elastyczne funkcje Server Master Operations (FSMO) mogą być również wydzielone z więcej niż jednego serwera w tej edycji i mogą osiągnąć wyższy poziom bezpieczeństwa. Wreszcie, możliwe jest również zakupienie licencji CAL dla każdego użytkownika lub urządzenia, które chce uzyskać dostęp do serwera.

Windows Server 2019 Datacenter

Windows Server Datacenter jest najczęściej używany do wirtualizacji. Ta edycja umożliwia umieszczenie wielu maszyn wirtualnych na jednym hoście fizycznym. Datacenter, podobnie jak edycja Standard, wymaga licencji CAL, aby uzyskać dostęp do serwera, ale dzięki temu Datacenter może uruchamiać nieograniczoną liczbę maszyn wirtualnych. Ponadto Windows Server 2019 Datacenter oferuje możliwości sieciowe definiowane programowo. Tylko Datacenter pełni rolę kontrolera sieci.

Istnieje szereg innych różnic między standardem Windows Server 2019 a Windows Server 2019 Datacenter. Zostaną one pokrótce wymienione poniżej.

  1. Podobnie jak Datacenter, standardowa edycja może uruchamiać nieograniczoną liczbę kontenerów Windows. Ale w porównaniu do Datacenter, edycja standardowa może uruchomić tylko dwa kontenery Hyper-V.
  2. W Datacenter maszyny wirtualne Hyper-V mogą być szyfrowane za pomocą usługi Host Guardian.
  3. Podobnie jak Datacenter, standardowa wersja systemu Windows Server 2019 może oferować repliki pamięci masowej. Różnica polega na ich liczbie. Na przykład Standard jest ograniczony tylko do 1 partnera i 1 grupy zasobów, a Volume wynosi 2 TB. Datacenter może uczestniczyć w nieograniczonej liczbie replik pamięci masowej.
  4. Windows Server 2019 Datacenter ma nieograniczoną liczbę maszyn wirtualnych, gdzie w Windows Server 2019 Standard są tylko dwie na 16 rdzeni.
  5. Zarówno Windows Server 2019 Standard, jak i Datacenter mają minimalną liczbę licencjonowanych rdzeni wynoszącą 16.

Windows Server 2019: koniec życia

Windows Server 2019 składa się z dwóch rodzajów wsparcia, a mianowicie regularnego i rozszerzonego. Łącznie wsparcie potrwa około 10 lat. Z tego przez 5 lat będzie dostępne wsparcie głównego nurtu, a następnie przejdzie na wsparcie rozszerzone. Ponieważ regularne wsparcie zakończyło się 9 stycznia 2024 r., Windows Server 2019 ma tylko rozszerzone wsparcie. Oznacza to, że Windows Server 2019 będzie składał się tylko z aktualizacji zabezpieczeń i samych zabezpieczeń. Nie będzie więcej nowych funkcji ani ulepszeń. Oprogramowanie osiąga koniec okresu użytkowania, gdy nie jest oferowane żadne wsparcie. W przypadku Windows Server 2019 obowiązuje to do 9 stycznia 2029 roku. Po tej dacie Microsoft nie będzie już oferował żadnej formy wsparcia, co może stwarzać pewne ryzyko. Na przykład łatanie serwerów może stać się problematyczne, istnieje zwiększone ryzyko cyberataków, a użytkownicy nie będą już otrzymywać wsparcia technicznego.

Windows Server 2019: wymagania systemowe

Aby system Windows Server działał stabilnie, istnieje kilka minimalnych wymagań systemowych. W ten sposób użytkownicy mogą mieć pewność, że serwer może być używany bez żadnych problemów. Wymagania systemowe można znaleźć poniżej.

Sprzęt

Wymagania

CPU

  1. 64-bitowy procesor 1,4 GHz
  2. Kompatybilność z zestawem instrukcji x64
  3. Obsługa technologii NX i DEP
  4. Obsługa CMPXCHG16b, LAHF/SAHF i PrefetchW
  5. Obsługa translacji adresów drugiego poziomu (EPT lub NPT)

RAM

  1. 512 MB dla Server Core
  2. 2 GB dla serwera z obsługą komputerów stacjonarnych
  3. Technologia typu ECC (Error Correcting Code) lub podobna w przypadku wdrożeń na hostach fizycznych

Przechowywanie

  1. 32 GB

Sieć

  1. Karta Ethernet zdolna do osiągnięcia przepustowości co najmniej 1 gigabita na sekundę
  2. Zgodność ze specyfikacją architektury PCI Express

Inne wymagania

  1. System i oprogramowanie układowe oparte na UEFI 2.3.1c obsługujące bezpieczne uruchamianie systemu
  2. ·         Moduł TPM (Trusted Platform Module) 
  3. ·         Urządzenie graficzne i monitor obsługujący rozdzielczość Super VGA (1024 x 768) lub wyższą 
  4. ·         Klawiatura i mysz Microsoft (lub inne kompatybilne urządzenie wskazujące) 
  5. ·         Dostęp do Internetu (mogą obowiązywać opłaty)