paul-hanaoka-s0xabtakvak-unsplash
12/19/2023
3 min
0

Jak licencjonować maszyny wirtualne?

12/19/2023
3 min
0

Microsoft zaproponował nowe zasady licencjonowania. Odtąd licencjonowanie maszyn wirtualnych wymaga licencji subskrypcyjnej lub pakietu Software Assurance, niezależnie od tego, czy jest to wersja Standard czy Enterprise. Zatem jedynym sposobem, w jaki użytkownicy nie będą musieli kupować subskrypcji, jest wdrożenie licencji SQL Standard z licencjami CAL. Jednak ta licencja nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdej organizacji. W tym artykule możesz przeczytać o nowych zasadach licencjonowania najnowszych wersji SQL Server.

Standard SQL 2022 na rdzeń a licencjonowanie CAL: różnice

Ponieważ SQL Server 2022 Standard Edition ma zaawansowane funkcje, jest popularnym wyborem dla organizacji. Jednym z głównych powodów jest to, że licencja jest odpowiednia dla organizacji o standardowych potrzebach dotyczących baz danych. W zależności od potrzeb Twojej firmy SQL Server 2022 Standard można kupić w modelu licencjonowania CAL lub Per Core.

Główne funkcje SQL Server 2022 Standard to obsługa przetwarzania transakcji online, możliwości hurtowni danych i podstawowe analizy. Jednakże pod względem skalowalności istnieją pewne ograniczenia w porównaniu do wersji Enterprise. W mniejszym stopniu obsługuje się pojemność pamięci, procesory i inne ograniczenia sprzętowe.

Firma Microsoft zastosowała nowe zasady w zakresie licencji na SQL Server 2022 w porównaniu z poprzednimi wersjami SQL Server. Jeśli chcesz licencjonować swoją maszynę wirtualną w ramach lokalnego modelu licencjonowania SQL Core, najpierw musisz kupić subskrypcję lub pakiet Software Assurance. Poniżej możesz przeczytać więcej o zasadach licencjonowania SQL Server:

Microsoft SQL Server 2022 banner

Licencjonowanie maszyn wirtualnych w standardzie SQL 2022 na licencję CAL

Jeśli licencjonujesz swoje maszyny wirtualne za pomocą SQL Server 2022 i wybierzesz model licencjonowania Serwer + CAL, będziesz musiał zakupić licencję SQL Server na każdą maszynę wirtualną. Dodatkowo należy kupić kompatybilną licencję dostępu CAL dla każdego urządzenia lub użytkownika, który musi mieć dostęp do serwera.

Model licencjonowania SQL Server 2022 Standard per CAL odróżnia się od wszystkich innych wersji SQL, ponieważ jest to jedyny model, który nie wymaga subskrypcji ani pakietu Software Assurance w celu licencjonowania maszyn wirtualnych.

Przeczytaj więcej o SQL Server 2022 i jego funkcjach.

Licencjonowanie maszyn wirtualnych w standardzie SQL 2022 na rdzeń

W przypadku firm, które nie mają jasnego przeglądu liczby użytkowników lub urządzeń mających dostęp do serwera, najlepszym rozwiązaniem będzie licencja SQL Server Standard na rdzeń. W tym modelu możliwe jest licencjonowanie na użytkownika lub maszynę, więc jest to odpowiednia licencja dla większych organizacji, które odnotowują rozwój, ponieważ nie znają dokładnej liczby potrzebnych licencji CAL na urządzenia i/lub użytkownika.

W przypadku licencjonowania maszyn wirtualnych w standardzie SQL 2022 na rdzeń należy zakupić subskrypcję tej edycji lub licencje lokalne z pakietem Software Assurance.

Licencjonowanie maszyn wirtualnych z SQL Server 2022 Enterprise Edition

SQL Server 2022 Enterprise to najbardziej wszechstronna wersja spośród wszystkich możliwych wersji SQL. Jest przeznaczony dla organizacji wymagających wydajności, skalowalności i zaawansowanych funkcjonalności. SQL Server 2022 Enterprise zawiera zaawansowane funkcjonalności, takie jak zaawansowane narzędzia analityczne, obsługa dużych zbiorów danych i ulepszone możliwości analityki biznesowej. Co więcej, wersja Enterprise obsługuje mocniejsze konfiguracje sprzętowe, co prowadzi do większej skalowalności, wykorzystania pamięci, wydajności przetwarzania, zaawansowanego szyfrowania i szczegółowego audytu.

Licencjonowanie maszyn wirtualnych z SQL Server 2022 Enterprise

Kupując SQL Server 2022 Enterprise, możesz licencjonować nieograniczoną liczbę maszyn wirtualnych lub kontenerów na serwerze. Dodatkowo w przypadku SQL Server 2022 można licencjonować Maszyny Wirtualne, łącząc licencję lokalną z pakietem Software Assurance lub korzystając z subskrypcji SQL Server 2022 Enterprise.

Wniosek

Wybór pomiędzy SQL Server 2022 Standard (Cal/Core) a SQL Server 2022 Enterprise zależy od konkretnych potrzeb Twojej organizacji. Ogólna zasada jest taka, że SQL Server 2022 Standard lepiej nadaje się dla małych i średnich organizacji z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi baz danych. SQL Server Standard jest także tańszy od wersji Enterprise, co jest ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę. Jeśli potrzebujesz licencji na potrzeby dużej (niemieckiej) organizacji, która opiera się głównie na zaawansowanych analizach i zwiększonym bezpieczeństwie, lepszym rozwiązaniem będzie SQL Server 2022 Enterprise.

Oprócz funkcjonalności dwóch edycji SQL Server warto również wziąć pod uwagę nowe zasady licencjonowania SQL Server 2022. Po wybraniu edycji powinieneś dodatkowo sprawdzić, czy potrzebujesz licencji subskrypcyjnej, czy też licencja lokalna będzie nadal wystarczająca.

Nie wiesz jaki model licencji wybrać? Skontaktuj się z nami już dziś, a chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiednią licencję dla Twojego projektu. Softtrader posiada pełną gamę sprawdzonych, używanych licencji SQL Server.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments