remote-work
07/13/2023
2 min
0

Jak działa Windows RDS i czy potrzebuję RDS?

07/13/2023
2 min
0

Protokół pulpitu zdalnego (RDP) firmy Microsoft jest rozwijany od ponad 20 lat. RDP składa się z infrastruktury pulpitu wirtualnego (VDI) i usług pulpitu zdalnego Microsoft (RDS). Możesz przeczytać więcej o RDS w tym artykule.

 

Czym jest Windows RDS?

Microsoft RDS to technologia obliczeniowa oparta na serwerze, która działa w systemie Windows Server, a nie na komputerach użytkowników. Ideą RDS jest infrastruktura, w ramach której serwer uruchamia kilka maszyn wirtualnych, do których użytkownik może się zalogować i korzystać z wybranych aplikacji. Wszystkie działania odbywają się za pośrednictwem jednego serwera. Dzięki tzw. dzieleniu zasobów kilka osób może korzystać z usług pulpitu zdalnego na jednym serwerze. Istnieją dwa różne rodzaje RDS, z których można korzystać. Są to RemoteApp i RemoteDesktop. RemoteApp daje użytkownikowi dostęp do jednej aplikacji, na przykład Microsoft Powerpoint. Remote Desktop wymaga samodzielnego zainstalowania aplikacji (za pośrednictwem Windows Server), a następnie zalogowania się do swojego systemu Windows i jej otworzenia. RDS jest często postrzegany jako opłacalne środowisko pracy ze względu na współdzielenie zasobów.

  RDS 2022 banner

Konfiguracja Windows RDS

Konfiguracja środowiska Remote Desktop Services jest dla wielu trudnym zadaniem. Konfiguracja i korzystanie z RDS składa się z trzech etapów:

  1. Hostowania sieci RDS za pośrednictwem maszyny wirtualnej, na której należy następnie zainstalować aplikacje, które mają być wykorzystywane.
  2. Połączenia z serwerem poprzez Usługi pulpitu zdalnego.
  3. Korzystania ze wcześniej zainstalowanych aplikacji. Wielu użytkowników może logować się do tego samego systemu operacyjnego za pośrednictwem komputera, smartfona lub tabletu.

 

Dla kogo przeznaczone są usługi RDS?

Usługi pulpitu zdalnego Windows Server mogą przynieść korzyści wielu organizacjom, zwłaszcza gdy, w dobie pandemii koronawirusa, wiele pracy wykonuje się zdalnie. Pracownicy zdalni mogą logować się do RDS za pośrednictwem własnego laptopa, komputera, telefonu lub tabletu i bez problemu wykonywać swoje obowiązki. Rozpoczęcie korzystania z usług RDS poprzez współdzielenie zasobów może być opłacalne dla wielu organizacji. Współdzielenie zasobów oznacza, że Windows RDS dystrybuuje moc i przepustowość pomiędzy zalogowanymi systemami. Załóżmy, że do aplikacji RDS zalogowanych jest 10 osób, a następnie 10% mocy całego sprzętu jest dystrybuowane do każdego systemu. Jeśli dany użytkownik będzie potrzebować więcej zasobów, administrator może mu je udostępnić kosztem zasobów innych użytkowników.

Dowiedz się więcej o Windows Server Remote Device Services 2022 vs 2019.

 

Licencjonowanie RDS, licencje CAL użytkownika, licencje CAL urządzenia i licencje CAL RDS

Liczba maszyn wirtualnych otrzymywanych wraz z systemem Windows Server zależy od zakupionej edycji. Więcej informacji na temat różnych licencji systemu Windows Server można znaleźć tutaj. CAL to skrót od "Client Access License”. W przypadku licencji CAL użytkownika płaci się za każdego użytkownika, który uzyskuje dostęp do serwera. Umożliwia to użytkownikowi logowanie się za pośrednictwem wielu urządzeń. W przypadku licencji Device CAL płaci się za każde urządzenie, które uzyskuje dostęp do serwera. Licencje RDS CAL są licencjami dla administratorów serwerów. Jest to również znane jako "zewnętrzny serwer CAL".

Przeczytaj więcej o RDS 2022 (CAL użytkownika i CAL urządzenia) tutaj.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments