SQL Server 2022 funkcje
07/06/2023
4 min
0

SQL Server 2022: Co nowego? (funkcje)

07/06/2023
4 min
0

Najnowsza wersja Microsoft SQL Server to SQL Server 2022. W tym artykule omówimy najnowsze funkcje i zastosowania tego wiodącego oprogramowania do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Istnieją oczywiście różnice między SQL Server 2022 Standard i SQL Server 2022 Enterprise, które również pokrótce omówimy w tym artykule. Microsoft SQL Server 2022 wprowadza niezbędne zmiany w kwestii bezpieczeństwa, które są niezbędne dla Twojej firmy. 

Jesteś zainteresowany tym, jak SQL Server 2022 może pomóc Ci osiągnąć pełen potencjał Twojej organizacji? Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule o odblokowywaniu potencjału biznesowego za pomocą SQL Server 2022.

Nowe funkcje w SQL Server 2022

W porównaniu do poprzednich wersji Microsoft SQL Server 2022 posiada kilka nowych funkcji i jest jeszcze lepiej zoptymalizowany.

Azure Synapse Link

Korzystając z Azure Synapse Link, można łatwo połączyć SQL Server 2022 z Azure Synapse Analytics. Ułatwia to uzyskanie wglądu w bazy danych SQL Server 2022 w czasie rzeczywistym bez przenoszenia lub replikacji danych. W ten sposób można z łatwością wykonywać analitykę hybrydową, łącząc Azure Synapse Analytics z bazami danych SQL Server 2022. Azure Synapse Link wykorzystuje hybrydowe przetwarzanie transakcyjne i analityczne (HTAP), co pozwala uzyskać wgląd w czasie rzeczywistym bez obniżania wydajności bazy danych SQL. Wykonując w ten sposób analizy, można sprawniej podejmować decyzje biznesowe.

Łączenie z instancjami zarządzanymi Azure SQL

Dobra wiadomość dla dostawców rozwiązań hybrydowych i firm korzystających z serwerów hybrydowych. Łącząc SQL Server 2022 z Azure, można stosunkowo łatwo modernizować lokalne obciążenia SQL Server 2022 bez konieczności całkowitej migracji.   Dzięki temu nowemu połączeniu można doświadczyć najlepszych wrażeń hybrydowych, które łączą w sobie najlepsze cechy serwerów on-premise i serwerów w chmurze.

Optymalizacja planu z uwzględnieniem parametrów (PSPO)

Parameter Sensitive Plan Optimization to nowa funkcja SQL Server 2022, która optymalizuje wydajność zapytań SQL z parametrami. Ta niezwykle cenna nowa funkcja jest jednym z najlepszych dodatków ostatnich lat. Dzięki PSPO SQL Server 2022 umożliwia przechowywanie wielu planów wykonania dla pojedynczego wykonanego zapytania. Każdy plan wykonania jest zoptymalizowany tak, aby zawierał różne rozmiary danych, całkowicie zależne od przyjętych parametrów i ich wartości. SQL Server 2022 jest w stanie ocenić przydatność przechowywanych planów wykonania i w razie potrzeby zaleca inne plany wykonania. Przechowywanie tych planów wykonania jest funkcją "inteligentnego przetwarzania zapytań" i zwiększa wydajność w większości typowych sytuacji bez zmiany kodu.

Microsoft SQL Server 2022 banner

Integracja z Microsoft Purview

SQL Server 2022 jest zintegrowany z Purview, kompleksowym rozwiązaniem do zarządzania i ochrony danych. Integracja z Microsoft Purview pomoże rozumieć, odkrywać i zarządzać danymi z różnych źródeł. Dzięki nowej integracji Microsoft Purview z SQL Server 2022 można korzystać z szeregu funkcji dotyczących danych. Można na przykład uzyskać dostęp do metadanych i ocenić jakość danych przed uwzględnieniem ich w zapytaniach SQL. Usprawnij zarządzanie danymi dzięki integracji Purview z SQL Server 2022!

Ledger

Gdy funkcja Ledger w SQL Server 2022 jest włączona, stare wersje tabel są zapisywane po wprowadzeniu zmian, ale nie tak, ja odbywało się to w poprzednich wersjach oprogramowania, bowiem Ledger wykorzystuje technologię blockchain. Po wprowadzeniu zmian blok jest szyfrowany i przypisywany jest mu znacznik czasu. Kryptografia chroni dane i żąda podpisów cyfrowych w celu weryfikacji autentyczności transakcji. Przechowywane "bloki" są bezpiecznie rejestrowane w księdze, dzięki czemu można je łatwo przywołać w przypadku audytu i jako dowód zgodności z przepisami. Funkcja Ledger w SQL Server 2022 jest zatem przede wszystkim dostosowana do bezpieczeństwa, przejrzystości i zgodności procesów biznesowych.

Ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa

Pod względem bezpieczeństwa, w SQL Server 2022 wprowadzono wiele ulepszeń w porównaniu z poprzednią wersją oprogramowania. Poniżej znajduje się lista nowych lub ulepszonych funkcji w stosunku do poprzednich wersji, które (nie)bezpośrednio przyczyniają się do bezpieczeństwa:

  1. Integracja Microsoft Defender for Cloud
  2. Integracja z usługą Microsoft Purview
  3. Księga główna
  4. Uwierzytelnianie Azure Active Directory
  5. Szyfrowanie z bezpiecznymi enklawami
  6. Kontrola dostępu
  7. Dynamiczne maskowanie danych
  8. Obsługa certyfikatów PFX
  9. Protokół MS-TDS 8.0

Podsumowując, najnowsza wersja oferuje wiele ulepszeń względem swoich poprzedniczek. Wiele z tych funkcji ściśle współpracuje z integracjami w chmurze i dlatego nie będą działać, gdy będą uruchamiane lokalnie.

Wirtualizacja danych za pomocą Polybase

Wirtualizacja danych za pomocą Polybase w SQL Server 2022 to funkcja, która umożliwia wirtualizację danych z różnych źródeł zewnętrznych, tak jakby dane te były przechowywane w tabelach SQL Server. Polybase obsługuje kilka zewnętrznych źródeł, takich jak Azure Blob Storages, Hadoop i inne bazy danych. Polybase umożliwia integrację danych bez ich replikacji lub fizycznego przenoszenia.

Wirtualizacja danych z Polybase umożliwia zatem dostęp do danych zewnętrznych z zapytań SQL i wykorzystanie tych danych w analityce i raportowaniu. W ten sposób można łatwo łączyć dane zewnętrzne z danymi lokalnymi. Dzięki temu można stworzyć wirtualną reprezentację całego krajobrazu danych, co pozwala na znacznie większą elastyczność w radzeniu sobie ze złożonymi procesami dotyczącymi danych w zakresie analizy i raportowania.

Zarządzane odzyskiwanie po awarii

Dzięki nowemu połączeniu z Azure SQL Managed Instances, SQL Server 2022 przenosi prostotę odzyskiwania danych po awarii na wyższy poziom. Połączenie to umożliwia replikacje między lokalnymi maszynami wirtualnymi a instancjami zarządzanymi Azure SQL. Oszczędza to programistom i administratorom systemów wiele pracy, ponieważ nie muszą już konfigurować podstawowej infrastruktury odzyskiwania po awarii, gdy coś pójdzie nie tak.

Więcej informacji o tym, która platforma najlepiej nadaje się do wdrożenia serwera SQL (Linux czy Windows Server), można znaleźć tutaj.

Kup SQL Server 2022

SQL Server 2022 jest odpowiedzią dla każdej hybrydowej kompozycji serwera SQL. Najnowsza wersja oprogramowania SQL Server sprawia, że raportowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a organizacje mogą na tym tylko skorzystać. W Softtrader zaoszczędzisz do 70% na zakupie SQL Server 2022 i powiązanych licencji CAL. Poproś o wycenę, a otrzymasz spersonalizowaną ofertę w ciągu 24 godzin.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments