01/12/2024
2 min
0

Czy potrzebuję pakietu Software Assurance, aby licencjonować maszyny wirtualne z nowym SQL 2022?

01/12/2024
2 min
0

Nowy SQL 2022 wiąże się z nowymi wymogami licencyjnymi. Oprócz dodanych aktualizacji i ulepszeń SQL Server 2022 firma Microsoft wdrożyła nowe zasady licencjonowania. Jednym z nich jest obowiązkowy wymóg posiadania pakietu Software Assurance przy licencjonowaniu maszyn wirtualnych z SQL Standard 2022 na rdzeń. Więcej na temat zmiany w licencjonowaniu SQL Server 2022 przeczytasz poniżej w artykule.


Modele licencjonowania SQL Server 2022

Firma Microsoft opracowała dwie lokalne edycje SQL Server 2022 do użytku komercyjnego: Standard i Enterprise. SQL 2022 Standard nadal opiera się na dwóch modelach licencjonowania: SQL Server Standard + CAL i SQL Server Standard z licencją na rdzeń. Jeśli chodzi o edycję Enterprise, zasady licencjonowania pozostają takie same dla modelu licencjonowania core.

Aby dowiedzieć się więcej o różnicach pomiędzy SQL Standard i Enterprise kliknij tutaj.


Licencja SQL Server 2022 na wirtualizację

Jeśli chodzi o wirtualizację z nowym SQL 2022, zmieniły się zasady licencjonowania. Firma Microsoft wdrożyła dodatkowe zasady licencjonowania maszyn wirtualnych (VM) w programie SQL Server 2022. Przeczytaj poniżej, jak upewnić się, że licencjonowanie Twojej organizacji jest zgodne z zasadami licencjonowania firmy Microsoft:

Na rdzeń: Licencjonowanie na rdzeń można uzyskać w wersjach SQL Standard i SQL Enterprise. Aby licencjonować Maszynę Wirtualną za pomocą licencji na rdzeń, wymagana jest licencja na subskrypcję rdzenia lub licencja na pakiet Software Assurance dla każdego rdzenia wirtualnego (wątku wirtualnego) przydzielonego do maszyny wirtualnej. Zasada minimum 4 licencji na rdzeń pozostaje taka sama w przypadku tego modelu licencjonowania.

Software Assurance : Software Assurance (SA) to subskrypcja dostępna w ramach programu licencjonowania zbiorowego firmy Microsoft. Ta subskrypcja gwarantuje, że oprogramowanie Twojej organizacji będzie zawsze aktualne i będziesz mógł korzystać z ekskluzywnych korzyści. Jednak te dodatkowe korzyści mogą być kosztowne. Aby dowiedzieć się więcej o Software Assurance, w tym o zaletach i wadach, przeczytaj na.

Na licencję CAL: Licencjonowanie na licencję CAL jest możliwe tylko w modelu licencjonowania SQL Standard. W takim przypadku, aby licencjonować pojedynczą Maszynę Wirtualną z licencją SQL Server, należy zakupić osobną licencję SQL Server 2022 na każdą Maszynę Wirtualną oraz licencję CAL dla każdego użytkownika lub urządzenia uzyskującego dostęp do serwera. Należy pamiętać, że liczba rdzeni wirtualnych lub fizycznych nie będzie miała wpływu na liczbę wymaganych licencji SQL Server 2022.

Zmiany w licencjonowaniu dotyczą tylko SQL Server 2022, nie zaś poprzednich wersji SQL Server, na przykład SQL Server 2019 i 2017.

Windows Server 2022 banner

Wniosek

Nowe reguły Microsoftu dotyczące wirtualizacji SQL Server 2022 mogą mieć negatywny wpływ, jeśli chodzi o dodatkowe koszty, jakie Software Assurance wiąże z licencjonowaniem na rdzeń. Jeśli więc nie jesteś jeszcze gotowy na wejście w świat subskrypcji, alternatywą jest przypisanie licencji wieczystych tylko do rdzeni fizycznych lub pozostanie przy SQL Server 2019 przez kilka kolejnych lat.

Inną alternatywą pozwalającą zaoszczędzić na kosztach licencji SQL jest zakup licencji używanych. Softtrader specjalizuje się w używanych licencjach wieczystych, dzięki czemu Twoja organizacja może zaoszczędzić aż do 70% na kosztach zakupu licencji. Skontaktuj się z nami już dziś i zapytaj o wycenę!

Comments