retail czy volume
07/06/2023
4 min
0

Retail czy volume: z której licencji należy skorzystać?

07/06/2023
4 min
0

Licencje na oprogramowanie to umowa prawna, która określa zasady dystrybucji i użytkowania oprogramowania. W większości przypadków licencje na oprogramowanie dają użytkownikom końcowym prawo do wykorzystywania jednej lub więcej kopii oprogramowania bez naruszania praw autorskich. Dwa najczęściej stosowane typy licencji to licencje retail i volume. Główna różnica między nimi polega na liczbie urządzeń, na których można korzystać z licencji. W tym artykule szczegółowo omówimy obie z nich oraz podamy wskazówki, jak wybrać odpowiednią licencję dla siebie.

Licencje retail

Głównymi użytkownikami licencji retail są osoby fizyczne i małe firmy. Licencje retail muszą być instalowane przy użyciu różnych kluczy aktywacyjnych dla każdego urządzenia, na którym mają być używane. Oznacza to również, że każda licencja jest kupowana indywidualnie. Z tego powodu cena licencji retail jest wyższa niż na przykład cena licencji OEM. Programy, zainstalowane w ramach licencji retail, można odinstalowywać i instalować ponownie na innym urządzeniu, ponieważ licencja jest powiązana z osobą, a nie z urządzeniem.

Dostępne są różne rodzaje licencji retail. Modele licencjonowania oprogramowania są dostosowane do potrzeb i życzeń klientów, zapewniając większy wybór przy poszukiwaniu najlepszej w danym przypadku licencji. Więcej informacji na temat różnic między licencjami retail, volume i OEM można znaleźć tutaj.

Licencje volume

Licencje volume zapewniają jeden klucz licencyjny do autoryzacji oprogramowania na wielu urządzeniach. Licencja OLP (Open License Program) odnosi się do zakupu licencji na oprogramowanie z otwartą licencją – licencją volume. Licencje takie często można kupić po niższych cenach, w zależności od liczby zakupionych licencji. W przypadku licencji volume trzeba kupić minimum 5 sztuk. Z tego powodu licencje volume są najczęściej używane przez firmy różnej wielkości. Klienci płacą za liczbę urządzeń, na których oprogramowanie będzie używane. Głównymi zaletami licencji volume są oszczędność czasu podczas instalacji i możliwość jednoczesnego korzystania z oprogramowania na wielu urządzeniach. Dodatkowo, koszt instalacji na użytkownika jest niski ze względu na pojedynczy klucz aktywacyjny.

Który model licencjonowania jest najlepszy?

Licencjonowanie wieczyste to tradycyjny model licencjonowania oprogramowania. Użytkownik kupuje oprogramowanie raz i może z niego korzystać przez całe życie. Jedną z zalet tej licencji jest to, że klienci nie doświadczają żadnych korekt cen, jak w modelu subskrypcyjnym. Po zakupie licencji wieczystej klienci mogą hostować oprogramowanie na własnych serwerach. Takie licencje są zwykle preferowane przez duże korporacje lub użytkowników, którzy wolą jednorazowy zakup. Na dłuższą metę licencje wieczyste są bardziej przyjazne dla budżetu niż subskrypcje.

Licencjonowanie oparte na subskrypcji stało się jedną z najpopularniejszych opcji licencjonowania oprogramowania na dzisiejszym rynku konsumenckim. Firmy takie jak Spotify, Adobe, Netflix i inne z powodzeniem przyjęły ten model licencjonowania. Zadowolenie klientów jest szczególnie wysokie w przypadku modeli licencjonowania opartych na subskrypcji. W jej ramach zazwyczaj można z góry wybrać, jak często (miesięcznie, rocznie itp.) ma być pobierana opłata. W przypadku subskrypcji można korzystać z częstych aktualizacji i wsparcia technicznego 24/7. Jeśli te dwa aspekty są dla Ciebie ważne, oprogramowanie oparte na subskrypcji będzie odpowiadało Twoim potrzebom. 

Licencjonowanie w chmurze to proces zarządzania i korzystania z licencji na oprogramowanie w chmurze. Aplikacja oparta na chmurze jest licencjonowana użytkownikowi w ramach modelu dostarczania oprogramowania jako usługi. Użytkownicy nie muszą instalować i utrzymywać programu lokalnie, ponieważ aplikacja jest hostowana online. Dostawca oprogramowania jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, funkcjonalność i konserwację programu, ponieważ działa on na jego serwerach. Licencjonowanie w chmurze to przystępne cenowo rozwiązanie, które pozwala zawsze mieć dostęp do oprogramowania w czasie rzeczywistym. Ten sam program może być dostępny dla dziesiątek tysięcy osób, dlatego oprogramowanie w chmurze jest preferowane głównie przez większe firmy.

Jak wybrać odpowiednią licencję?

Wybór odpowiedniej licencji na oprogramowanie to ważna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na budżet i procesy biznesowe. Rozważając licencję retail lub volume, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby upewnić się, że wybierasz licencję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom:

  • Liczba potrzebnych licencji: Jeśli potrzebujesz tylko kilku licencji dla małej organizacji lub do użytku osobistego, najlepszą opcją będzie licencja retail. Jeśli jednak potrzebna jest większa liczba licencji, bardziej opłacalne będą licencje volume. Ogólna zasada brzmi następująco: mniej niż 5 użytkowników - licencja retail; więcej niż 5 użytkowników - licencja volume.
  • Instalacja: W zależności od liczby potrzebnych licencji, proces instalacji może być czynnikiem decydującym o tym, który typ licencji odpowiada Twoim potrzebom. Na przykład, jeśli masz ponad 20 komputerów, na których chcesz zainstalować pakiet Office, znacznie łatwiej jest kupić licencję volume Office. Otrzymasz jeden klucz aktywacyjny z 20 aktywacjami, a pełna instalacja oprogramowania będzie kwestią kilku minut.
  • Koszt: Jak wspomniano powyżej, licencje retail mogą być droższe niż licencje volume. Ponadto, jeśli masz napięty budżet, możesz rozważyć zakup używanych licencji retail/volumen zamiast nowych. Więcej informacji na temat używanych licencji można znaleźć tutaj.

Podsumowanie

Licencje retail i volume odpowiadają różnym potrzebom, dlatego ważne jest, aby znać różnice między nimi w trakcie dokonywania zakupu. Rozumiejąc różnice między typami licencji, można podjąć świadomą decyzję, która najlepiej zaspokoi potrzeby związane z oprogramowaniem i zapewni najwyższy stosunek jakości do ceny.

Nadal nie masz pewności, który typ licencji jest najlepszy dla Ciebie i Twojej firmy? Softtrader posiada zespół ekspertów ds. licencjonowania Microsoft, którzy mogą Ci pomóc znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić do 70% kosztów zakupu licencji. Skontaktuj się z nami tutaj.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments