Microsoft Visio
06/13/2023
4 min
0

Microsoft Visio

06/13/2023
4 min
0

Microsoft Visio: co to jest?

Microsoft Visio to oprogramowanie, które wchodzi w zakres produktów Microsoft Office Suite, jest jednak sprzedawane jako samodzielny produkt. Za jego pomocą można tworzyć i wizualizować schematy blokowe, schematy organizacyjne, plany pięter, mapy myśli i inne diagramy. W programie Microsoft Visio można tworzyć zarówno proste, jak i złożone diagramy. Program zawiera setki predefiniowanych kształtów, obiektów i szablonów, które są gotowe do użytku. Ponadto można importować również szablony niestandardowe.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych wersji programu Microsoft Visio. Wersje, które są teraz dostępne w Softtrader to Visio 2010, 2013, 2016, 2019 i 2021. Wersje te są dostępne w wersji Standard i Professional. W dalszej części artykułu opisane są główne różnice, jakie występują między nimi.

Microsoft Visio: Do czego mogę go używać?

Microsoft Visio znajduje entuzjastów głównie na poziomie korporacyjnym. Wynika to z faktu, że program Microsoft Visio jest używany głównie do tworzenia profesjonalnych wykresów i diagramów. Dzięki Microsoft Visio możliwe jest nawet tworzenie diagramów i map 3D.

Jeśli chcesz wizualizować dane ze źródeł zewnętrznych, Microsoft Visio sprawi, że nie będzie to problemem. Program współpracuje bez problemu z bazami danych z Excela czy Accessa. Możliwe jest również eksportowanie stworzonych diagramów do innych aplikacji, takich jak PowerPoint czy Publisher. Wersje różnią się między sobą pod względem posiadanych funkcji i możliwości.

Microsoft Visio 2021 banner

Microsoft Visio: Wersje

Visio Standard

Microsoft Visio Standard ma wiele do zaoferowania. Oferuje bardzo wszechstronne szablony i tysiące różnych kształtów. Obejmuje to również inteligentne kształty. Zawiera także wbudowane motywy i gotowe efekty. Sprawia to, że tworzenie schematów blokowych jest niezwykle łatwe i intuicyjne. W ramach aplikacji możliwe jest zamieszczanie komentarzy oraz udostępnianie diagramów. Ponadto Visio posiada wbudowanego Skype'a i jest kompatybilny z programami Pan oraz Zoom. W wersji Standard możliwy jest import plików DWG.

Visio Professional

Microsoft Visio Professional oferuje wszystko, co ma do zaoferowania wersja Standard. Ponadto wersja Professional oferuje jeszcze więcej funkcji i możliwości, takich jak importowanie, eksportowanie i łączenie danych. Za pośrednictwem programu Microsoft Visio Professional, w połączeniu z programem SharePoint, możliwa jest współpraca przy projektach. Wersja Professional oferuje również bezpieczeństwo tworzonych diagramów. Program zawiera również pulpit nawigacyjny. Dzięki temu proces wizualizacji danych jest jeszcze szybszy i łatwiejszy.

Visio 2010

Microsoft Visio 2010 działa dobrze, jeśli chodzi o tworzenie i edycję diagramów. Możliwa jest również współpraca za pośrednictwem Microsoft Teams. Wsparcie dla Microsoft Visio 2010 wygasło w 2020 roku. Oznacza to, że program może być nadal używany, ale nie pojawią się już do niego żadne aktualizacje.

Visio 2013

Microsoft Visio 2013, w porównaniu do poprzedniej wersji, zawiera jeszcze więcej uniwersalnych szablonów i kształtów. Ponadto dodano do niego szereg funkcji, takich jak automatyczne wyrównywanie i ustawianie rozmiaru. Importowanie i modyfikowanie plików DWG nie stanowi żadnego problemu. Poprawiono układ kształtów i podprocesów.

Visio 2016

W porównaniu do Microsoft Visio 2013, Microsoft Visio 2016 jest prawdziwą rewolucją. Dzięki Visio 2016 dodawanie, usuwanie i dostosowywanie szablonów i motywów, bez zmiany układu diagramu, jest o wiele prostsze. Do wersji z 2016 roku dodano również schematy startowe. Ponadto możliwe jest korzystanie z pomocy różnych wskazówek, które będą przydatne w konkretnych sytuacjach. W ramach Visio 2016 oferowane jest wsparcie dla wyszukiwania i nawigowania za pomocą poleceń. Microsoft Visio 2016 jest kompatybilny z Windowsem 10.

Visio 2019

Do Microsoft Visio 2019 dodano nowe, ulepszone diagramy startowe. W ramach tej wersji możliwe jest również modelowanie baz danych. Możliwe jest również importowanie plików DWG i DXF. Do innych zalet programu Microsoft Visio 2019 należy dodać nowe szablony UML, możliwość pracy z rysunkami programu AutoCAD, łatwy dostęp do zewnętrznych szablonów i diagramów oraz możliwość używania palca lub pióra do zamieszczania komentarzy.

Więcej informacji na temat programu Microsoft Visio 2019 i jego nowych funkcji można znaleźć tutaj.

Visio 2021

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych wersji programu Microsoft Visio, Microsoft Visio 2021 jest ulepszoną wersją swojego poprzednika. Poprawionych i dodanych zostało wiele rzeczy. Dodano nowe szablony i kształty platformy Azure wraz z opcją Planowania Dystansu Społecznego (ang. Social Distancing Planning). Zaktualizowano również wiele szablonów i stylów. Dodano ponadto gotowe obrazy, które można wykorzystać do diagramów. Pod względem wydajności program jest szybszy i bardziej stabilny. Dzięki innowacjom wizualnym program może pochwalić się jeszcze lepszą czytelnością.

Przeczytaj więcej o różnicach między Microsoft Visio Standard i Professional, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, która wersja najbardziej Ci odpowiada.

Visio dla komputerów Mac

Możliwe jest pracowanie na plikach programu Visio przy użyciu komputerów Mac. Microsoft nie oferuje jednak wersji komputerowej programu Visio dla systemu macOS. Aby pracować nad projektami programu Visio na komputerze Mac, należy korzystać z jego internetowej wersji. W tym celu należy wykupić miesięczną subskrypcję od firmy Microsoft. Dzięki subskrypcji otrzymuje się 2 GB przestrzeni dyskowej OneDrive. Wersja internetowa nie oferuje wszystkich funkcji, które są dostępne w ramach pełnoprawnej wersji programu.

Przeczytaj wszystko o odnowionym oprogramowaniu firmy Microsoft tutaj.

Przeczytaj wszystko o programie Visio dla komputerów Mac tutaj.

Microsoft Visio: Cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje Microsoft Visio? Zamów bezpłatną wycenę już teraz! W Softtrader oferujemy licencje na używane oprogramowanie w niskich cenach. Zniżki mogą sięgać nawet 70%. Wypełnij formularz wyceny i otrzymaj wycenę na potrzebne licencje.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments