Wybierz model licencjonowania Microsoft

Modele licencjonowania

Istnieją różne typy i modele licencji na oprogramowanie Microsoft. W tym artykule zamieścimy linki do tych różnych modeli licencjonowania, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje.

Modele subskrypcyjne

Microsoft zmierza w kierunku modeli subskrypcyjnych lub modeli pay-as-you-go (PAYG). Podejście to wiąże się z cykliczną płatnością, zwykle miesięczną lub roczną, za prawo do korzystania z oprogramowania. Zwiększone wykorzystanie modeli subskrypcji w oprogramowaniu idzie w parze z rozwojem chmury obliczeniowej i SaaS. 

Modele podstawowe

Istnieje również model podstawowy, w którym licencjonowanie jest określane na podstawie liczby rdzeni na serwerze, na którym będzie działać oprogramowanie. Model ten jest zwykle stosowany w przypadku aplikacji o wysokiej wydajności lub dużych baz danych. W tym modelu licencja kupowana jest na każdy rdzeń serwera, na którym uruchomione jest oprogramowanie. Na przykład SQL Server Enterprise jest dostępny tylko w ramach licencjonowania na rdzeń.  Więcej informacji na temat modelu Per core można znaleźć tutaj.

Model Server + CAL

Microsoft oferuje model Server + CAL (Client Access Licence), który jest opłacalną opcją dla mniejszych firm. W tym modelu licencja CAL to licencja, która umożliwia istniejącemu systemowi lub użytkownikowi dostęp do funkcji serwera i korzystanie z nich. Model Server + CAL pozwala organizacjom na licencjonowanie oprogramowania serwerowego i nabywanie licencji CAL dla liczby użytkowników lub urządzeń, które będą miały dostęp do serwera. Model ten zapewnia bardziej ekonomiczne podejście dla firm, które nie wymagają wielu licencji dostępu do serwera. Przeczytaj więcej o modelach Server + CAL tutaj.

Licencje wieczyste

Tradycyjnie licencjonowanie oprogramowania opierało się na modelu licencji wieczystej. Model ten pozwala użytkownikowi na uiszczenie jednorazowej opłaty za korzystanie z oprogramowania przez czas nieokreślony. Model ten był często preferowany przez firmy ze względu na jego prostotę i poczucie własności, jakie zapewniał. Jest to odpowiednik SaaS. Więcej o licencjach wieczystych można przeczytać tutaj.