vNext Windows Server vNext Exchange vNext

vNext

Czym jest vNext?

VNext, znany również jako nowa wersja frameworka .NET, to innowacyjne rozwiązanie opracowane przez Microsoft. vNext wprowadza zmiany do platformy .NET. Zmiany te polegają na zapewnieniu wysokiego stopnia modularyzacji, łatwiejszego przenoszenia aplikacji do chmury oraz możliwości wyboru platformy, na której aplikacje mogą być uruchamiane.

Modularyzacja w vNext

Jedną z największych zmian w stosunku do platformy .NET jest pełna modułowość oferowana przez vNext. Podczas gdy w przypadku .NET użytkownicy są zobowiązani do globalnej instalacji frameworka .NET w celu uruchomienia aplikacji, w przypadku vNext użytkownicy mogą wdrażać aplikacje w wielu systemach operacyjnych i środowiskach. Modularyzacja vNext jest świetną cechą dla firm poszukujących bardziej elastycznego, łatwego w utrzymaniu i skalowalnego oprogramowania.

Windows Server vNext

Windows Server vNext to kolejna i ulepszona wersja systemu Windows Server. Główne ulepszenia w stosunku do standardowego serwerowego systemu operacyjnego polegają na zwiększonej wydajności i skalowalności, lepszym bezpieczeństwie, integracji chmury hybrydowej oraz ulepszonej pamięci masowej i wirtualizacji. Dzięki Windows Server firmy mogą lepiej reagować na rosnące obciążenia i wydajniej uruchamiać wymagające aplikacje. Pod względem bezpieczeństwa, Windows Server vNext posiada wbudowane funkcje bezpieczeństwa, które chronią użytkowników przed zagrożeniami cybernetycznymi. Jako bardziej zaawansowana wersja Windows Server, Windows Server vNext oferuje integrację z platformami chmurowymi, takimi jak Microsoft Azure. Funkcja ta pozwala firmom skutecznie budować hybrydowe środowiska, które łączą rozwiązania lokalne z usługami w chmurze. Ulepszenia Centrum administracyjnego Windows Server vNext zapewniają łatwiejsze ogólne zarządzanie. Użytkownicy mogą również zautomatyzować powtarzalne zadania dzięki integracji PowerShell. Wreszcie, wirtualizacja, którą zapewnia Windows Server vNext, optymalizuje wykorzystanie pamięci masowej, dzięki czemu firmy mogą sprostać zmiennym wymaganiom obciążenia. 

Exchange Server vNext

Microsoft ogłosił wydanie Exchange Server vNext jako następcy Exchange Server 2019. Premiera planowana jest na drugą połowę 2025 roku, jednak obecnie nie ma wystarczających potwierdzonych informacji na temat nowych lub ulepszonych funkcji.