Czym są usługi Windows Server Update Services (WSUS)?
03/15/2023
3 min
0

Wszystko, co musisz wiedzieć o usługach Windows Server Update Services (WSUS)

03/15/2023
3 min
0

Czym są usługi Windows Server Update Services (WSUS)?

WSUS to skrót od Windows Server Update Services. Jest to bezpłatna aplikacja firmy Microsoft, która umożliwia wdrażanie i zarządzanie najnowszymi aktualizacjami produktów i poprawkami firmy Microsoft. Administratorzy IT mogą łatwo i efektywnie zarządzać dystrybucją aktualizacji i poprawek.

Przeczytaj więcej o różnicach między Windows Server 2022 Standard a Datacenter tutaj.

Serwer WSUS: Do czego służy?

Dzięki serwerowi WSUS możliwe jest zarządzanie i dystrybucja aktualizacji poprzez konsolę zarządzania. Serwer WSUS może działać jako źródło aktualizacji dla innych serwerów WSUS w firmie. Podczas wdrażania WSUS co najmniej jeden serwer WSUS musi być połączony z Microsoft Update przez sieć, aby uzyskać dostępne informacje o aktualizacjach. WSUS umożliwia zarządzanie przepustowością i optymalizację zasobów sieciowych. WSUS pobiera aktualizacje i pobiera je automatycznie. Ponadto administratorzy mogą kierować pobieranie aktualizacji na wybrany komputer (komputery).

Narzędzie do Aktualizacji WSUS Offline

WSUS Offline Update Tool to bardzo przydatny program, który umożliwia pobieranie aktualizacji na komputerach z dostępem do Internetu. Dzięki temu wszystkie niezbędne aktualizacje są pakowane i oferowane w taki sposób, że można je zainstalować za pomocą nośnika offline. Dzięki WSUS Offline możliwe jest aktualizowanie przestarzałych komputerów z systemem Windows za pomocą najnowszych aktualizacji i łatek. Można to zrobić za pośrednictwem maszyny wirtualnej (VM).

Porty Usług Aktualizacji Systemu Windows Server

Serwer WSUS używa portów 80 i 443 dla protokołów HTTP i HTTPS. Port 8530 jest używany dla protokołów TCP.

Windows PowerShell w WSUS

Windows PowerShell może być używany do automatyzacji działań. W tym celu potrzebują one pokrycia poprzez automatyzację wiersza poleceń. Automatyzacja tych czynności sprawia, że zarządzanie jest łatwiejsze i mniej czasochłonne. Użycie Windows PowerShell w WSUS zwiększa wydajność, poprawia krzywą uczenia się nowych narzędzi i zmniejsza liczbę błędów.

Windows 7, 8-1 i 10 z WSUS

WSUS ułatwia proces aktualizacji systemów Windows 7, 8-1 i 10. Ważne jest, aby serwer WSUS zawierał najnowsze aktualizacje, w przeciwnym razie aktualizacje programów systemu Windows zakończą się niepowodzeniem. Aby sprawdzić, czy WSUS zawiera prawidłową wersję serwera, wykonaj następujące kroki:

  • Otwórz konsolę WSUS
  • Kliknij na nazwę serwera
  • Kliknij "Przegląd", następnie Połączenie, a potem wersję Serwera.
  • Sprawdź czy jest to wersja 3.2.7600.283 lub nowsza.

  Windows 10 & Windows 11 Softtrader

Najlepsze praktyki usług Windows Server Update Services (WSUS)

Aby zachować optymalną wydajność WSUS, najlepiej wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Limity Wydajności

Serwer może obsługiwać do 100 000 klientów. Aby uzyskać optymalną wydajność, warto trzymać liczbę klientów z dala od maksimum. Gdy zbliżamy się do maksimum, warto skonfigurować 2 do 4 serwerów, które współdzielą tę samą bazę danych SQL Server.

Recykling i Limity Pamięci

Kiedy WSUS implementuje wewnętrzną pamięć podręczną metadanych aktualizacji z bazy danych, zużywa dużo pamięci. Gdy pamięć prywatna i wirtualna zostanie przekroczona, WSUSPool jest poddawany recyklingowi. Następnie pamięć podręczna jest usuwana i odbudowywana.

Kompresja

Typ kompresji WSUS wykorzystuje język kodowy Xpress. Włącz tę kompresję, aby zaoszczędzić przepustowość.

Skonfiguruj produkty i kategorie

Podczas konfiguracji wybierz tylko produkty i kategorie, które chcesz wdrożyć. Pozwala to zaoszczędzić na ilości metadanych.

Wyłączenie zbędnych aktualizacji

Wyłączenie zbędnych aktualizacji pozwoli zaoszczędzić pamięć i poprawić ogólną wydajność programu WSUS.

Odrzucanie nieaktualnych aktualizacji

Jest to najczęstszy problem związany z problemami z wydajnością WSUS. Odmawiając przestarzałych aktualizacji i wykonując konserwację, WSUS będzie działał o wiele lepiej niż gdyby te aktualizacje były dozwolone.

Konfiguracja wykluczeń antywirusowych

Dzięki zapobieganiu wirusom, wydajność WSUS zostanie zachowana.

Windows PowerShell

Korzystanie z Windows Powershell sprawia, że zarządzanie jest łatwiejsze i bardziej efektywne.

Zakup licencji na serwer Windows

Windows Server Standard & Datacenter Softtrader

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments