Instalacja RSAT
05/22/2023
2 min
0

Instalacja RSAT

05/22/2023
2 min
0

Czym jest RSAT?

RSAT to skrót od Remote Server Administration Tools (pol. Narzędzia administracji zdalnej serwera). Są to narzędzia wchodzące w skład Windows Server, które zostały po raz pierwszy wprowadzone wraz z premierą Windows Server 2008 R2. Służą do zdalnego zarządzania komputerami z tym samym systemem operacyjnym. Za pomocą RSAT Administratorzy mogą zarządzać modułami i narzędziami na komputerach zdalnych. Ułatwia to organizowanie funkcji i usług ról na serwerze.

RSAT dla Windows

RSAT są dostępne w kilku wersjach systemu Windows. Poniżej opisano kompatybilność RSAT z różnymi wersjami systemu Windows. 

RSAT na Windows 7

RSAT były dostępne na Windows 7. Niestety, Microsoft nie wspiera już Windowsa 7 i nie oferuje już instalacji RSAT dla tej wersji systemu. Możliwe jest zainstalowanie RSAT na Windowsie 7 za pośrednictwem innych kanałów online.

RSAT na Windows 8 i 8.1

Microsoft oferuje RSAT w ramach Windows 8 standard i Windows 8 Pro. Są dostępne zarówno w wersji 64-bitowej, jak i 32-bitowej. Nie można ich instalować na komputerach z architekturą ARM (Advanced RISC Machine).
  Microsoft oferuje również RSAT na Windows 8.1. Możliwość ich pobrania dotyczy wyłącznie posiadaczy systemu Windows 8.1. Mogą być używane zarówno z wersjami 86, jak i 64-bitowymi systemu Windows 8.1.

RSAT na Windows 10

Microsoft oferuje RSAT na Windows 10, ale nie dla wszystkich jego wersji. RSAT jest dostępny w ramach:

 1. Windows 10 Professional
 2. Windows 10 Enterprise
 3. Windows 10 Education

RSAT nie mogą być zainstalowane na Windowsie RT, komputerach z architekturą ARM lub innych urządzeniach system-on-chip.

Windows 10 & Windows 11 Softtrader

RSAT na Windows 11

Microsoft oferuje RSAT na Windows 11. RSAT nie mogą być zainstalowane na Windowsie RT, komputerach z architekturą ARM lub innych urządzeniach system-on-chip. Instalacja RSAT w systemie Windows 11 jest łatwiejsza niż wcześniej. Nie ma potrzeby pobierania samodzielnej wersji.

Różne wersje systemu Windows Server z RSAT

RSAT działa w ramach systemów Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 i Windows Server 2022. Wymagania systemowe dla Windows Server są takie same, jak w przypadku Windows OS.

Dowiedz się więcej o różnych wersjach i funkcjach systemu Windows Server 2022 tutaj.

Narzędzia RSAT

RSAT zawiera następujący zestaw narzędzi:

 • Zarządzanie serwerem
 • Konsole
 • Moduły Microsoft Management Console (MMC)
 • Windows PowerShell cmdlets i dostawcy
 • Narzędzia wiersza poleceń do wykonywania funkcji w systemie Windows Server.
 • Narzędzia do zarządzania adresami IP (IPAM)
 • Narzędzia DHCP
 • Routing i narzędzia zdalnego dostępu.
 • Serwer Zasad Sieciowych (NPS)

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments