Windows 11 Home vs Windows 11 Pro
04/12/2024
4 min
0

Windows 11 Home vs Pro

04/12/2024
4 min
0

Windows 11 to najnowsza wersja systemu Microsoft Windows, dostępna w różnych wersjach. Każda edycja jest przeznaczona do innych celów. Na przykład edycja Home jest przeznaczona dla użytkowników konsumenckich, podczas gdy edycja Pro znajduje się głównie na laptopach lub komputerach biznesowych. Ale jaka jest właściwie różnica między tymi dwiema edycjami? Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Windows 11 Home

Windows 11 Home to podstawowa edycja systemu Windows 11 przeznaczona dla zwykłych użytkowników, którzy korzystają z systemu Windows głównie w domu. Myśl o zadaniach osobistych, takich jak przeglądanie Internetu, tworzenie dokumentów lub rozrywka.  Jest to najczęściej używana edycja i zawiera wszystkie znane i lubiane funkcje systemu Windows. Niektóre przykłady obejmują: W pełni konfigurowalny system, obsługa Windows Hello, Bezpieczny rozruch, Windows Defender, Zapora systemu Windows i Kontrola rodzicielska.

W porównaniu do swojego poprzednika Windows 10, Windows 11 zyskał szereg nowych ulepszeń pod względem funkcji, wyglądu i wydajności. Poniżej znajduje się kilka kluczowych punktów, które zostały ulepszone w systemie Windows 11.

  1. Nowy interfejs użytkownika: Windows 11 otrzymał nowszy i bardziej nowoczesny wygląd. Przykładowo, Windows 11 zyskał wyśrodkowane menu Start z zaokrąglonymi rogami, nowe ikony i tryb ciemny. Odświeżony graficzny interfejs użytkownika systemu Windows 11 w większym stopniu wykorzystuje również półprzezroczyste elementy, cienie i zupełnie nową paletę kolorów.
  2. Nowe narzędzia zwiększające produktywność: Windows 11 oferuje nowe sposoby wykonywania wielu zadań jednocześnie. Umożliwia to pracę w bardziej zorganizowany sposób. Dzięki funkcjom Snap Layouts, Snap Groups, Desktops i Widgets możesz korzystać z zupełnie nowych doświadczeń. Funkcje te umożliwiają jednoczesne wyświetlanie czterech aplikacji na jednym ekranie. Ponadto można utworzyć wiele wirtualnych pulpitów, umożliwiając łatwe przełączanie się między nimi. W ten sposób zawsze masz odpowiednie aplikacje gotowe na każdą okazję.
  3. Nowe funkcje zabezpieczeń i ułatwień dostępu: W systemie Windows 11 zaimplementowano również ulepszone funkcje bezpieczeństwa i ułatwień dostępu. Pomyśl o Windows Hello, dostępie głosowym, rozmyciu tła i kontakcie wzrokowym. Windows 10 miał już niektóre z tych funkcji, ale w Windows 11 stały się one bardziej zaawansowane i niezawodne.

Windows 11 Pro

Windows 11 Pro jest przeznaczony dla firm i ma te same funkcje, co wersja Home. Jednak Windows 11 Pro zawiera dodatkowe usługi bezpieczeństwa i zarządzania, co wyjaśnia wyższą cenę zakupu. Profesjonalna edycja systemu Windows 11 jest przeznaczona głównie dla firm i innych organizacji, które mają więcej do stracenia w wyniku włamań bezpieczeństwa niż tylko dane osobowe. Edycja ta zawiera dwie dodatkowe funkcje, zwane szyfrowaniem urządzeń Bitlocker i ochroną informacji systemu Windows. Dzięki funkcji szyfrowania urządzeń Bitlocker administratorzy mogą na przykład zdalnie zablokować laptopa z poufnymi danymi. Narzędzie Windows Information Protection może być używane do zapobiegania opuszczaniu firmy lub organizacji przez poufne dane. W rzeczywistości narzędzie to pozwala określić, które typy danych mogą lub nie mogą być udostępniane wewnętrznie i zewnętrznie. Skanuje również wiadomości e-mail i inne systemy udostępniania plików oparte na danych. Gwarantuje to, że żadne wrażliwe dane nie opuszczą sieci.

Kolejnym obszarem, w którym wyróżnia się Windows 11 Pro, jest wirtualizacja. Windows 11 Pro ma kilka wbudowanych narzędzi, które pozwalają użytkownikowi symulować inny rodzaj komputera. Dwa wbudowane narzędzia to Windows Sandbox i Hyper-V. Windows Sandbox jest całkowicie odizolowany i oddzielony od wersji Windows 11 Pro działającej na komputerze. Narzędzie symuluje system Windows w systemie Windows 11. Pozwala zainstalować nowe oprogramowanie, aby zobaczyć, jak ci się podoba, bez faktycznego wprowadzania go na komputer.   Hyper-V, z drugiej strony, jest bardziej rozbudowaną wersją tego narzędzia, która pozwala na konfigurację lub zarządzanie wieloma maszynami wirtualnymi na komputerze z systemem Windows. Różni się ona od Windows Sandbox, ponieważ można używać tych maszyn wirtualnych do uruchamiania szerokiej gamy systemów operacyjnych. Pomyśl o innych systemach operacyjnych, takich jak macOS, ChromeOS lub Linux.

Dowiedz się więcej o systemie Windows 11 Pro.

Windows 10 & Windows 11 Softtrader

Którą edycję systemu Windows 11 powinienem wybrać?

Wybór wersji systemu Windows 11 zależy od wymagań i potrzeb użytkownika. Windows 11 Pro został specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić dodatkowe funkcje dla firm lub organizacji za dodatkową opłatą. Jeśli jesteś użytkownikiem domowym lub właścicielem małej firmy, Windows 11 Home będzie musiał wystarczyć. W końcu dostępne są ustawienia personalizacji i elementy bezpieczeństwa.

Jeśli prowadzisz większą firmę lub jesteś profesjonalistą, Windows 11 Pro może być bardziej odpowiednim wyborem. Pozwala on na korzystanie z funkcji: Bit Locker, Pulpit zdalny, Hyper-V i Windows Sandbox. Edycja Windows 11 Pro zawiera zaawansowane funkcje bezpieczeństwa oraz umożliwia zdalne zarządzanie i wirtualizację. Co więcej, możliwe jest również dołączenie do domeny, co jest przydatne dla firm i organizacji, które muszą zarządzać wieloma komputerami w sieci.

Patrząc na początkową instalację, Windows 11 Home wymaga połączenia z Internetem i konta Microsoft. Windows 11 Pro nie ma tych ograniczeń, co może być korzystniejsze dla niektórych użytkowników.

Pobierz Windows 11 Pro

Cena systemu Windows 11 Pro może się różnić w zależności od miejsca zakupu. Ogólnie rzecz biorąc, nowa licencja Windows 11 Pro kosztuje około 259 USD, ale można również zdecydować się na zakup licencji używanej. Licencja Pre-Owned, w przeciwieństwie do produktów fizycznych, pozostaje w tym samym stanie. Jeśli wybierzesz licencję używaną, możesz zaoszczędzić do 70% na zakupie systemu Windows 11 Pro.

Może się więc okazać, że Windows 11 Pro nie spełnia wszystkich wymagań użytkowników. Dlatego istnieje również edycja systemu Windows 11 dla dużych firm o nazwie Windows 11 Enterprise.

Windows 11 banner

Przeczytaj więcej o różnicach między Windows 11 Enterprise i Pro.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, które oprogramowanie Microsoft i które licencje są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Można się z nami skontaktować za pośrednictwem poniższych kanałów od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 .

Comments