Czy potrzebuję Software Assurance wady i zalety programu
10/24/2023
4 min
0

Aktualizacja do Windows 11 (czy nie)?

10/24/2023
4 min
0

Windows 11 to najnowszy system operacyjny firmy Microsoft i jako taki jest wyposażony w kilka nowych i ekskluzywnych funkcji. Pobranie systemu Windows 11 jest bardzo łatwe, a jeśli obecnie korzystasz z systemu Windows 10, możesz także bezpłatnie uaktualnić go do niego. Chociaż aktualizacja jest bezpłatna, może nie być konieczna dla każdego użytkownika. W tym artykule znajdziesz powody, dla których warto dokonać aktualizacji do Windows 11 oraz argumenty przeciwko natychmiastowej aktualizacji.

Dlaczego warto uaktualnić system do Windows 11?

Nowe funkcje

Jedną z nowych funkcji w Windows 11Sesje fokusowe . Dzięki temu dodatkowi możesz zarządzać niezakłóconym czasem, aby poprawić swoją efektywność. Ze względu na znaczenie aplikacji Microsoft Teams do paska zadań systemu Windows dodano funkcję Teams Chats . W ten sposób użytkownicy mogą zawsze łatwo łączyć się z innymi osobami, niezależnie od systemu operacyjnego (Android, iOS lub Windows). Na przykład, jeśli Twój partner do rozmowy nie korzysta z aplikacji Microsoft Teams, Teams Chats umożliwia dwukierunkową komunikację za pośrednictwem wiadomości SMS.

Windows 11 jest także wyposażony w ulepszone narzędzia zabezpieczające Windows Security i Microsoft Defender . Funkcje te obejmują alarm bezpieczeństwa, który uniemożliwia hakerom i złośliwemu oprogramowaniu dostęp do Twoich danych. Dodatkowo system Windows 11 chroni Twoje urządzenie przed nieautoryzowanym dostępem, wymagając potwierdzenia tożsamości za każdym razem, gdy ktoś zażąda dostępu do Twojego systemu. Dalszy poziom ochrony gwarantuje, że na Twoim urządzeniu działa tylko prawidłowe oprogramowanie. W przypadku, gdy Twoje urządzenie zostanie zaatakowane przez wirusa lub złośliwe oprogramowanie, zabezpieczenia Windows i Microsoft Defender, włączone przez zaktualizowane procesory, zmniejszą jego wpływ. Wszystkie nowe funkcje zabezpieczeń systemu Windows 11 doprowadziły do ogólnego zmniejszenia liczby złośliwego oprogramowania o 60%.

Kolejnym dodatkiem do systemu Windows 11 jest zwiększone wsparcie dla Amazon Store , który stopniowo zastępuje Google Play jako sklep z aplikacjami. Użytkownicy, którzy dokonają aktualizacji do systemu Windows 11, mogą teraz kupować i uruchamiać aplikacje na Androida na swoich komputerach.

Windows 11 banner

Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o systemie Windows 11.

Poprawiona ogólna wydajność

Aktualizacje Windowsa 11 będą o około 40% mniejsze niż obecnie. Ponieważ aktualizacje będą odbywać się w tle, możesz w ich trakcie kontynuować pracę. WIĘCEJ INFORMACJI

Bezproblemowa i bezpłatna aktualizacja z systemu Windows 10

Aktualizacja z Windows 10 do Windows 11 jest bezpłatna i łatwa, o ile urządzenie spełnia minimalne wymagania systemowe. Jednym z głównych wymagań jest to, że Windows 10 musi być licencją OEM lub detaliczną, a nie licencją detaliczną lub zbiorczą. Licencja OEM to skrót od licencji producenta oryginalnego sprzętu i zwykle jest preinstalowana na sprzęcie. Większość użytkowników końcowych i mniejszych firm to główni użytkownicy tej licencji, którzy mogą bezpłatnie dokonać aktualizacji do systemu Windows 11. Na razie aktualizacja jest bezpłatna, a Microsoft nie podał daty końcowej. Chociaż firma zastrzega sobie prawo do wycofania aktualizacji w dowolnym momencie. Na przykład nie jest już możliwa aktualizacja do Windows 11 z Windows 7 i Windows 8.

Windows 11 będzie miał najdłuższe i najlepsze wsparcie

Ponieważ Windows 11 jest najnowszym systemem operacyjnym, będzie miał również najlepsze i najdłuższe wsparcie. Co więcej, w systemie Windows 11 dostępne będą nowe i ekskluzywne funkcje, takie jak nowe narzędzia bezpieczeństwa i czaty Teams. Ponieważ system Windows 11 jest wyposażony w ulepszone funkcje Smart App Control i Defender SmartScreen , nie musisz się martwić złośliwymi aplikacjami i witrynami wyłudzającymi informacje .

Dlaczego aktualizacja do systemu Windows 11 może nie być konieczna ?

Uaktualnij do systemu Windows 11 tylko z systemem Windows 10 OEM lub Retail

Aby uaktualnić system do wersji Windows 11, użytkownicy muszą posiadać licencję OEM lub detaliczną na system Windows 10. Na przykład, jeśli urządzenie ma licencję zbiorczą na system Windows 10, nie można go uaktualnić. W takich przypadkach jedynym sposobem na uaktualnienie jest nabycie osobnej licencji na system Windows 11. Większość firm korzysta obecnie z licencji zbiorczych, ponieważ jeden klucz aktywacyjny umożliwia wielokrotne aktywacje licencji. Oznacza to, że w przypadku większych korporacji aktualizacja do systemu Windows 11 najprawdopodobniej nie będzie możliwa.

Ulepszona interakcja Intel Core z systemem operacyjnym

Użytkownicy procesorów Intel Core mogą teraz korzystać z ulepszonej wydajności i wydajności rdzeni. Jest to zapewnione dzięki współpracy pomiędzy Microsoft i Intel, która zaowocowała Thread Director . Ten programowy interfejs API działa jak pomost pomiędzy systemem operacyjnym a funkcjonalnościami rdzeni.

Przeczytaj więcej o różnicach między Windows 10 i Windows 11.

Windows 10 będzie nadal wspierany przez jakiś czas

Data zakończenia wsparcia dla systemu Windows 10 to 14 października 2025 r . Oznacza to, że jeśli nie potrzebujesz dodanych funkcji, nie musisz w trybie pilnym przeprowadzać aktualizacji do systemu Windows 11. System Windows 10 będzie nadal otrzymywać comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń, dlatego użytkownicy, dla których bezpieczeństwo jest priorytetem, niekoniecznie muszą instalować system Windows 11.

Kiedy powinienem dokonać aktualizacji do systemu Windows 11?

System Windows 10 będzie obsługiwany do 14 października 2025 r., dlatego nie musisz się spieszyć z aktualizacją do systemu Windows 11. Według GlobalStats spośród wszystkich użytkowników systemu Windows 68,75% nadal korzysta z systemu Windows 10 i tylko 18,13% korzysta z systemu Windows 11. Mimo że Microsoft koncentruje się głównie na systemie Windows 11, statystyki wskazują, że użytkownicy nadal preferują system Windows 10 jako główny system operacyjny. Może to wynikać ze znajomości, preferencji firmy lub wymagań programu. Z drugiej strony system Windows 11 zawiera nowe i ekskluzywne funkcje, które dla niektórych użytkowników mogą być korzystne, a nawet konieczne. Dlatego decyzja o uaktualnieniu do systemu Windows 11 lub dalszym korzystaniu z systemu Windows 10 zależy całkowicie od wymagań i zamierzeń dotyczących systemu operacyjnego.

Wymagania dotyczące aktualizacji do systemu Windows 11

Aktualizacja systemu Windows 10 do Windows 11 wiąże się z kilkoma wymaganiami:

  1. System operacyjny: Windows 10 (licencja OEM/Retail)
  2. Procesory: Częstotliwość procesora 1 GHz lub większa (potrzebne są również dwa lub więcej rdzeni, a procesor musi zostać zatwierdzony przez firmę Microsoft).
  3. RAM: co najmniej 4 GB
  4. Pamięć: co najmniej 64 GB (jeśli potrzebujesz określonych funkcji i aktualizacji, możesz potrzebować dodatkowej pamięci, aby móc je pobrać).
  5. Karta graficzna: musi być kompatybilna z DirectX 12 lub nowszym ze sterownikiem WDDM 2.0
  6. Wyświetlacz: wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości (720p) o przekątnej co najmniej 9 cali lub większej, z 8 bitami na kanał koloru
  7. Internet: łączność internetowa i konto Microsoft

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Comments