Windows Server 2025
02/20/2024
5 min
0

Windows Server 2025: wszystko, co wiemy do tej pory

02/20/2024
5 min
0

Windows Server 2025 został oficjalnie ogłoszony 26 stycznia 2024 roku. Microsoft udostępnił administratorom IT wersję zapoznawczą, kompilację 26040. Mają oni teraz szansę przetestować nowe funkcje i ulepszenia. Windows Server 2025 został zaprojektowany do obsługi chmury hybrydowej i adaptacyjnej. Oferuje również administratorom IT szereg funkcji ułatwiających modernizację infrastruktur serwerowych. Ponieważ Microsoft ujawnił tylko część tego, co zostało ulepszone, w tym artykule można przeczytać więcej o wszystkim, co do tej pory wiadomo o Windows Server 2025. 

Windows Server 2025: Data premiery

Windows Server 2025 można spodziewać się jesienią tego roku. Są to jednak tylko spekulacje, ponieważ Microsoft nie ogłosił jeszcze daty premiery. W przeszłości Microsoft ogłosił ogólną dostępność systemu Windows Server 2022 we wrześniu 2021 roku. Możliwe więc, że Microsoft planuje wydać nowy Windows Server 2025 ponownie we wrześniu, ale w tym roku - 2024. Jest to jednak tylko przypuszczenie i będziemy musieli poczekać i zobaczyć, kiedy będzie faktyczna data premiery.

Windows Server 2022 banner

Przeczytaj więcej o funkcjach i wersjach systemu Windows Server 2022.

Windows Server 2025: Czego możemy się spodziewać?

Microsoft ujawnił, że nie planuje przenieść mocy sudo do Windows Server 2025. Zamiast tego polecenie sudo zostanie dodane do konsumenckiej wersji systemu Windows 11. Ponadto Windows Server 2025 będzie oferował kilka nowych funkcji i opcję płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem dla klientów Enterprise. Wydanie Windows Server 2025 wprowadza takie funkcje, jak SMB, ulepszenia dostosowywania stron Active Directory, obsługę łatania na gorąco i optymalizacje pamięci masowej. Co więcej, Windows Server 2025 jest wyposażony w odnowiony interfejs podobny do instalatorów klienta Windows, a Microsoft poprawił również połączenie Bluetooth. W połączeniu z tym odnowionym interfejsem, nazwa zmienia się z Microsoft Server Operating System Setup na Windows Server Setup.

Wraz z nadejściem Windows Server 2025, niektóre funkcje również znikają, takie jak PNRP (Peer Name Resolution Protocol). PNRP był już źle widziany przez wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa, ponieważ PNRP jest podatny na exploity, takie jak ataki DDos. Serwer SMTP również znika, wraz z oferowanymi narzędziami. Ta funkcja była pod presją od czasu  Windows Server 2012. Wraz z nadejściem Windows Server 2025, niektóre funkcje również znikają, takie jak PNRP (Peer Name Resolution Protocol). PNRP był już źle widziany przez wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa, ponieważ PNRP jest podatny na exploity, takie jak ataki DDos. Serwer SMTP również znika, wraz z oferowanymi narzędziami. Ta funkcja była pod presją od czasu

Nowe moduły PowerShell w Windows Server 2025:

 1. DefenderPerformance: Ten moduł umożliwia rozwiązywanie problemów i optymalizuje wydajność skanowania programu Defender.
 2. LanguagePackManagement: Zarządzanie pakietami językowymi systemu operacyjnego.
 3. Microsoft.ReFsDedup.Commands: Zarządzanie silnikiem duplikacji i kompresji ReFS.
 4. Microsoft.Windows.Bcd.Cmdlets: Zarządzanie wpisami BCD za pomocą poleceń PowerShell.
 5. Provisioning: Zarządzanie pakietami Provisioning.

Zmienione moduły PowerShell w Windows Server 2025:

 1. Get-NetView: nowsza wersja.
 2. Defender: dodano polecenie wycofania.
 3. Appx: zintegrowane polecenia MSIX.
 4. Dism: dodano polecenia do udostępniania aplikacji.
 5. Międzynarodowe: możliwość kopiowania ustawień międzynarodowych od użytkowników do systemów.
 6. NetSecurity: dodano polecenia do zarządzania regułami Firewall dla kontenerów WSLv2.
 7. SmbShare: nowe polecenia poprawiające funkcjonalność SMB over Quick.
 8. Pamięć masowa: Polecenie Convert-PhysicsDisk.

Windows Server 2025: Nowe funkcje

Wraz z pojawieniem się Windows Server 2025 pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, co dokładnie się w nim pojawi. Chociaż nie wiadomo jeszcze zbyt wiele na ten temat, Microsoft ujawnił na swoim forum, nad czym obecnie pracuje. Przeczytaj więcej o nowych funkcjach poniżej:

Ulepszony poziom funkcjonalny AD

Microsoft Active Directory jest ważnym elementem infrastruktury IT wielu firm. Ta baza danych umożliwia łatwe organizowanie obiektów i zarządzanie nimi. Pomyśl o serwerach, stacjach roboczych, kontach użytkowników, drukarkach lub współdzielonych zasobach. Po skonfigurowaniu AD pojawią się trzy główne elementy.

 1. Poziom funkcjonalny leśnego AD.
 2. Poziom funkcjonalny domeny AD.
 3. Wersja schematu usługi AD.

Ponieważ Microsoft planuje wydać nową wersję AD w Windows Server 2025, przyniesie to nowe funkcje. Będą one promować najnowszą wersję Forest AD i domeny AD.

Przeczytaj więcej o usłudze Active Directory w systemie Windows Server.

SMB przez QUIC

SMB (Server Message Block) może być skonfigurowany przez użytkowników we wszystkich edycjach Windows Server 2025. SMB over QUIC (Quick UDP Internet Connections) może przełączać się przez inny port zamiast portu 443. SMB over QUIC jest alternatywą dla transportu sieciowego TCP. Zapewnia również bezpieczne i niezawodne połączenie z brzegowymi serwerami plików w niezaufanych sieciach.

Nowe ulepszenia zabezpieczeń

Wersja 2025 AD ma kilka ulepszeń bezpieczeństwa. Algorytm RC4 stał się preferowaną metodą, a komunikacja LDAP obsługuje teraz TLS 1.3 dla LDP over TLS.

Microsoft używa teraz metody szyfrowania AES podczas zmiany haseł, blokując starsze SAM-RPC. Będą dalsze ulepszenia bezpieczeństwa poza AD, ale na razie nic o nich nie wiadomo.

Hotpatching

W systemie Windows Server 2025 Microsoft udostępnia wszystkim Hotpatching. Ta funkcja pomaga administratorom IT stosować krytyczne aktualizacje zabezpieczeń bez ponownego uruchamiania serwera.

Zarządzanie oparte na sztucznej inteligencji

Ta nowa funkcja w systemie Windows Server 2025 pomaga administratorom IT w infrastrukturze serwerowej. Wykorzystanie sztucznej inteligencji upraszcza proces zarządzania i zabezpieczania infrastruktury serwerowej.

Windows Server 2025: Koniec życia

Patrząc wstecz na standardowe okresy wsparcia dla poprzednich produktów Microsoft, możemy z dużym prawdopodobieństwem określić długość głównego nurtu i rozszerzonego wsparcia dla systemu Windows Server 2025. Na przykład, Windows Server 2022 został wydany 18 sierpnia 2021 roku, a jego główne wsparcie zakończy się 13 października 2026 roku. Możemy zatem założyć, że główne wsparcie dla Windows Server 2025 również potrwa około pięciu lat. Po zakończeniu głównego nurtu wsparcia, zgodnie z obecnym wzorcem, system Windows Server 2025 powinien być obsługiwany w ramach rozszerzonego wsparcia. Zwykle trwa to 5 lat po zakończeniu głównego nurtu wsparcia.

Sprawdz nasze uzywane licencje banner

Windows Server vNext

Aktualizacja z Windows Server do vNext jest podobna do sposobu, w jaki użytkownicy Windows wykonują aktualizacje. Można to łatwo zrobić za pomocą funkcji Windows Update. Wystarczy jedno kliknięcie przycisku aktualizacji, aby system zaktualizował się ze starej wersji do nowej wersji Windows Server 2025. Microsoft planuje sprzedawać Windows Server vNext, tak jak poprzednio, przy jednorazowym zakupie. Jednak Microsoft oferuje teraz również opcję płatności w ramach subskrypcji, co nazywa się zasadą pay-as-you-go. Opcja ta jest włączona za pośrednictwem Azure Arc, a płatności dokonywane są za pośrednictwem Azure Commerce. Te subskrypcje "pay-as-you-go" są dobrą alternatywą dla firm podczas prac sezonowych, na przykład, ponieważ płacą one tylko za miesiące, w których korzystały z Windows Server 2025. Płatność na zasadzie "pay-as-you-go" może więc nie być najlepszym rozwiązaniem dla każdej firmy, zwłaszcza dla tych większych. W dłuższej perspektywie bardziej opłacalne byłoby nabycie Windows Server 2025 jako licencji wieczystej, ponieważ korzyści przewyższają początkową inwestycję. Ponadto Microsoft zamierza wprowadzić funkcje hotpatch do pozostałych swoich usług w chmurze i produktów serwerowych. Hotpatching umożliwia organizacjom stosowanie aktualizacji w pamięci, a tym samym unikanie ponownego uruchamiania tradycyjnego procesu łatania.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Bądź na bieżąco z Windows Server 2025

Chcesz dowiedzieć się więcej o Microsoft Windows Server 2025? Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o Microsoft Windows Server 2025.

Comments