Microsoft Windows to system operacyjny obsługujący podstawowe funkcje komputera. Najnowszą wersją tego systemu jest Windows 11. Czasami może być trudno określić, która wersja jest najlepsza. Czy najnowsza wersja jest zawsze najlepszym wyborem? Ten blog porównuje najnowszą wersję systemu Windows (Windows 11) z jego poprzednikiem (Windows 10).
Windows 10 vs. Windows 11: Wymagania systemowe
Windows 10 działa z TPM w wersji 1.2 lub nowszej. Starsze wersje nie są z nim kompatybilne. Windows 11, z drugiej strony, działa na TPM 2.0. Wszystkie starsze wersje nie są już z nim kompatybilne. Windows 10 działa na procesorach Intel Core i Series 4. generacji lub nowszych. Starsze wersje nie są z nim kompatybilne. Windows 11 działa na procesorach Intel Core i Series 8. generacji, AMD Zen+ lub nowszych. Starsze wersje nie są już z nim kompatybilne.
Windows 10 vs. Windows 11: Wydajność
Domyślnie Windows 11 ma znacznie mniej aplikacji działających za kulisami niż Windows 10. Windows 11 ma nowy algorytm alokacji zasobów, który pozwala systemowi lepiej ustalać priorytety aplikacji na pierwszym planie. Dzięki tym usprawnieniom Windows 11 może z łatwością oferować wyższą liczbę klatek na sekundę i niższe zużycie baterii.
Windows 11 wykorzystuje również technologię DirectStorage. Umożliwia ona dekompresowanie danych bezpośrednio w GPU. Skutkuje to wolniejszymi czasami ładowania, wyższą liczbą klatek na sekundę i niższym zużyciem baterii. Windows 10 nie obsługuje DirectStorage.
Windows 10 vs. Windows 11: Przestrzeń dyskowa i wykorzystanie pamięci RAM
Windows 10 działa na urządzeniach z co najmniej 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci masowej. Wszelkie urządzenia, które nie spełniają tych wymagań, nie będą w stanie obsługiwać Windowsa 10. Windows 11 jest oczywiście nowszy i dlatego posiada większe wymagania. Windows 11 działa na urządzeniach wyposażonych w co najmniej 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci masowej.
Windows 10 vs. Windows 11: koszty
Kliknij poniżej, aby poprosić o niezobowiązującą wycenę.
Windows 10 vs. Windows 11: nowe funkcje i zmiany
Obie wersje zawierają funkcje wielozadaniowości, takie jak, w które są wyposażone urządzenia z systemem Android oraz funkcje dotykowe. Windows 11 posiada również nową funkcję snap layouts, która umożliwia wyświetlanie wielu aplikacji w różnych rozmiarach na ekranie.
Windows 11 jest bardziej skoncentrowany na funkcjach Mac OS i Linux Desktop, podczas gdy Windows 10 koncentruje się na funkcjach Androida. Najnowsza wersja różni się również estetyką i wyglądem interfesju. Dodano również inne funkcje, takie jak interaktywny interfejs użytkownika.
W Windows 11 zmianie uległ również pasek zadań, który ułatwia korzystanie z urządzeń dotykowych. Dodano również widżety, które pomagają dostosować pulpit do potrzeb użytkownika.
W systemie Windows 11 domyślna aplikacją, przeznaczoną do komunikacji, jest Microsoft Teams , który jest niezwykle łatwy w użyciu. Na pasku zadań istnieje możliwość szybkiego wysyłania wiadomości, nagrań dźwiękowych lub wideo do znajomych i kontaktów.
Windows 10 vs. Windows 11: kluczowe różnice
Wygląd
Windows 11 różni się wyglądem w kilku obszarach, takich jak pasek zadań czy pulpit. Windows 10 jest bardziej skoncentrowany na funkcjach Androida, podczas gdy Windows 11 jest bardziej skoncentrowany na funkcjach Mac OS i Linux Desktop.
Funkcje i aplikacje
W systemie Windows 11 dodano nowe funkcje i aplikacje. Niektóre z nich zostały również usunięte. W systemie Windows 11 domyślnym urządzeniem do komunikacji został Microsoft Teams, który zastąpił Skype’a – domyślny program do komunikowania się w systemie Windows 10. Microsoft Teams, na urządzeniach z Windowsem 10, można zainstalować samodzielnie.
W Windowsie 11 brakuje również Osi czasu, która sprawiała, że aplikacje i dokumenty były umieszczane w porządku chronologicznym. Funkcja ta została usunięta ze względu na niewielką popularność. W standardzie nie znajduje się również program Cortana.
Wymagania dotyczące urządzeń
Windows 11 działa wyłącznie z TPM 2.0, w przeciwieństwie do Windows 10, który współpracował z TPM 1.2 i jego nowszymi wersjami. Windows 11 działa na urządzeniach z procesorami Intel Core 8 generacji, AMD Zen+ lub nowszymi. Windows 10 współpracuje z procesorami Intel Core 4 generacji. lub nowszymi.
Wsparcie
Windows 10 będzie wspierany tylko do 2025 roku. Wsparcie Windows 11 będzie trwało dłużej. Data zakończenia wsparcia dla systemu Windows 11 zostanie ogłoszona, gdy tylko wydana zostanie nowa wersja systemu Windows.
Windows 10 vs. Windows 11: która wersja jest lepsza?
Wybór wersji systemu zależy od okoliczności. Jeśli chcesz mieć najnowsze wersje programów i zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów, to oczywiście zalecana jest najnowsza wersja. Jeśli chcesz zainstalować system na konkretnym komputerze, należy wziąć pod uwagę również jego specyfikację. Obie wersje działają świetnie, ale ogólnie Windows 11 będzie działał nieco lepiej i będzie łatwiejszy w użyciu niż Windows 10.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.