Nowa aktualizacja systemu Windows 11
05/24/2024
6 min
0

Windows 11: nadchodząca aktualizacja 2024

05/24/2024
6 min
0

Windows 11 został wydany jakiś czas temu, 5 października 2021 roku. Od tego czasu system Windows 11 otrzymał już wiele nowych aktualizacji. Microsoft obecnie finalizuje kolejną dużą aktualizację systemu Windows 11, która jest również znana jako "wersja 24H2". W przeciwieństwie do poprzedniej wersji 23H2, nowa aktualizacja ma być znacznie większą aktualizacją systemu operacyjnego. Będzie opierać się na poprawie wydajności i bezpieczeństwa. Przyniesie również kilka nowych funkcji lub aktualizacji jakości życia. 

Aktualizacja Windows 11: wydanie

Oczekuje się, że nowa wersja 24H2 skupi się w dużej mierze na doświadczeniu związanym ze sztuczną inteligencją nowej generacji. Rzeczywiście, jest to coś, co Microsoft konsultował również w ciągu ostatniego roku. W każdym razie nie ma jeszcze konkretnej daty premiery, ale spekuluje się, że aktualizacja zostanie wprowadzona jesienią. Ponieważ wersja 24H2 jest oparta na nowej wersji platformy Windows, istnieje kilka kamieni milowych rozwoju. Weźmy na przykład pod uwagę ogólną dostępność aktualizacji wersji 24H2. Według źródeł, Microsoft spodziewa się sfinalizować aktualizację latem, co oznacza, że można się jej spodziewać we wrześniu.

Nowa wersja platformy Windows prawdopodobnie oznacza, że aktualizacja zostanie zainstalowana przy użyciu metody "OS swap". Jest to aktualizacja OS swap stosowana poprzez zastąpienie całego systemu operacyjnego nowszą wersją. Nie miało to miejsca w przypadku wersji 23H2, ponieważ została ona zastosowana poprzez zachowanie istniejącej instalacji systemu operacyjnego. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy wersja platformy nie zmienia się między wersjami.

Nowe funkcje systemu Windows 11

Microsoft dodał kilka funkcji i poprawek, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wrażenia z korzystania z systemu Windows.

Szybkie ustawienia

Microsoft wprowadza pewne zmiany w panelu Szybkich ustawień znajdującym się na pasku zadań systemu Windows. W nowej aktualizacji interfejs Szybkich ustawień jest podzielony na strony. Oznacza to, że można przeglądać ustawienia dostępne na komputerze. Wcześniej użytkownik musiał ręcznie wybrać i umieścić wybór. Ponadto mówi się, że panel otrzymał również ulepszenia wydajności. Otwieranie go powinno być szybsze.

Odkrywca

Microsoft wprowadza kilka zmian w aplikacji Eksplorator plików w wersji 24H2. W tej aktualizacji możliwe jest tworzenie skompresowanych archiwów 7zip i TAR oprócz plików ZIP. Poprawiono również wydajność podczas otwierania dużych plików ZIP. Ponadto pliki PNG obsługują przeglądanie i edycję metadanych. Użytkownicy mogą ustawić ocenę gwiazdkową w oknie dialogowym właściwości, edytować opis pliku PNG i dodawać słowa kluczowe.

Łącze telefoniczne

Microsoft pracuje nad kilkoma ulepszeniami w celu promowania możliwości parowania telefonów między urządzeniami z systemem Windows i Android. Obejmują one nową aplikację, która pozwala zarządzać urządzeniami mobilnymi. Umożliwia ona połączenie komputera poza aplikacją Phone Link w celu uzyskania podstawowych funkcji, takich jak powiadomienia o zdjęciach i możliwość korzystania z telefonu jako kamery internetowej.

Czystość głosu

W nowej aktualizacji Microsoft wprowadza funkcję Voice Clarity. Jest to funkcja ulepszania mikrofonu oparta na sztucznej inteligencji, która usuwa szumy tła podczas rozmowy lub nagrywania. Funkcja ta była wcześniej widoczna na komputerach Surface ze sprzętem NPU, ale wkrótce pojawi się również na obsługiwanych komputerach z systemem Windows 11 bez dedykowanego układu NPU.

Oszczędność energii

Microsoft zmienia sposób działania opcji oszczędzania baterii i zasilania. W nowej aktualizacji pojawi się tryb "Oszczędzania energii". Tryb ten zmniejszy zużycie energii przez komputer ze względu na wydajność systemu. Powinien również wydłużyć żywotność baterii na laptopach i zmniejszyć procentowy pobór mocy.

Sudo

Wersja 24H2 wprowadza również obsługę Sudo (superuserdo). Jest to linia poleceń używana wcześniej w systemie operacyjnym Linux.   Sudo dla Windows pozwala użytkownikom uruchamiać procesy z podwyższonym poziomem uprawnień. Domyślnie Sudo dla Windows jest wyłączone ze względów bezpieczeństwa, ale użytkownicy mogą je włączyć za pośrednictwem aplikacji ustawień.

Windows 11 banner

Windows 11: aktualizacja Copilot

Nowa wersja systemu Windows 11 w wersji 24H2 różni się od innych wydań tym, że jest to pierwsza wersja systemu Windows, która zawiera nowe funkcje wyłącznie dla komputerów PC z dedykowaną jednostką NPU. Komputery te są również znane jako komputery Copilot+. Nowe funkcje sztucznej inteligencji są dostępne tylko na tych nowych komputerach, z których pierwsze zostaną dostarczone 18 czerwca.

Wycofanie

Recall to nowa aplikacja, która umożliwia robienie zdjęć. Aplikacja działa w tle i nagrywa wszystko, co robisz i widzisz. Pozwala to na wyszukiwanie wszystkiego, co kiedykolwiek robiłeś na swoim komputerze. Aplikacja ma interfejs osi czasu, który pozwala użytkownikowi przewijać wszystkie migawki zrobione w określonym czasie. Zasadniczo aplikacja widzi wszystko na ekranie, w tym aplikacje, frazy, dokumenty, filmy, zdjęcia i inne.

Recall pozwala użytkownikom wyszukiwać wszystko, co zostało zrobione lub widziane. Na przykład użytkownicy mogą wpisać "znajdź zdjęcie kubka do kawy, które Alex wysłał mi przez Whatsapp". Sztuczna inteligencja może następnie wyświetlić dokładny moment, w którym obraz został udostępniony. Według Microsoftu funkcja ta jest całkowicie zorientowana na prywatność. Wszystkie dane utworzone przez aplikację są obsługiwane przez NPU na urządzeniu. Oznacza to, że dane nigdy nie zostaną wysłane do chmury, a tym samym nie będą przetwarzane. Microsoft twierdzi, że dane nigdy nie opuszczą komputera. Użytkownicy mogą oczywiście również wyłączyć Recall, jeśli nie chcą z niego korzystać.

Efekty Windows Studio

Microsoft pracuje nad uczynieniem Windows Studio Effects bardziej zaawansowanym. Pracują na przykład nad sztucznym oświetleniem i filtrami artystycznymi, które można zastosować do obrazu z kamery internetowej w dowolnej aplikacji. Nowe sztuczne oświetlenie może pomóc poprawić jakość wideo w słabo oświetlonych środowiskach.

Napisy na żywo

Napisy na żywo to nowa funkcja ułatwień dostępu, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tłumaczenia w czasie rzeczywistym ponad 40 różnych języków z nagrań audio i wideo na żywo lub nagranych wcześniej. Microsoft przeniósł tę funkcję na najwyższy poziom Centrum sterowania systemu Windows 11. Ułatwia to włączanie i wyłączanie tej funkcji w razie potrzeby.

Cocreator

Dzięki Cocreator użytkownicy mogą generować obrazy i tekst na podstawie podanych wskazówek. Na przykład w programie Paint może to pomóc ożywić szkic. Rzeczywiście, jeśli użytkownik narysuje podstawowy zarys, Cocreator może pomóc go zwizualizować.

Inne aktualizacje

W interfejsie programu Copilot wprowadzono kilka drobnych zmian. Przycisk Copilot zostanie przeniesiony do prawego rogu paska zadań. Powinno to uczynić go bardziej dostępnym dla użytkowników. Copilot otrzymał również kilka nowych animacji. Dzięki temu użytkownicy wiedzą, że Copilot jest gotowy do pomocy. Ponadto Copilot można odłączyć i przenieść do własnego okna aplikacji, a Copilot rozumie nowe polecenia.

Windows 11: Inne zmiany

Oprócz tych wszystkich nowych funkcji lub ulepszeń, wprowadzono również kilka zmian w jakości życia. Na przykład, pojawił się nowy interfejs instalacji offline, który zapewnia bardziej nowoczesny wygląd. Ponadto Microsoft usuwa szereg wbudowanych aplikacji Windows z obrazu systemu operacyjnego. Aplikacje Cortana, Mail, Calendar, Maps, People oraz Movies & TV nie będą domyślnie instalowane.

Microsoft dodał również małą animację ikony Wi-Fi, gdy użytkownik łączy się z siecią Wi-Fi. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę, otworzy się skrót do ''Diagnozowania problemów z siecią''. Pozwala to użytkownikom na natychmiastowe rozwiązywanie problemów z połączeniem.

Dostępny jest również nowy "tryb drukowania chroniony przez system Windows", który umożliwia wyłączne drukowanie przy użyciu nowoczesnego stosu drukowania systemu Windows. Działa to jednak tylko z drukarkami certyfikowanymi przez Mopria. Drukarki te są niezależne od instalatorów oprogramowania innych firm.

Wreszcie, wersja 24H2 oferuje prędkości USB80Gbps. Jest to duża aktualizacja wersji Standard USB64 i będzie domyślnie dostępna w nowym sprzęcie wprowadzonym na rynek w tym roku. Ta wersja oferuje również obsługę RUST dla jądra systemu Windows.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, które oprogramowanie Microsoft i które licencje są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Można się z nami skontaktować za pośrednictwem poniższych kanałów od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 .

Comments