Blog image SQL Server Standard Enterprise CALs
02/22/2023
6 min
0

Wyjaśnienie licencjonowania SQL Server i licencji CAL: czy jest to konieczne, ile potrzebuję i czym jest licencja na 2 rdzenie?

02/22/2023
6 min
0

Jeśli korzystasz z serwera Microsoft SQL do przechowywania informacji i zarządzania nimi, będziesz potrzebować licencji CAL, aby umożliwić niezbędnym użytkownikom lub urządzeniom dostęp do serwera. Na tym blogu wyjaśniamy następujące kwestie: możliwości w zakresie licencji CAL, ile licencji CAL potrzebujesz i czym jest licencja na 2 rdzenie. W Softtrader oferujemy szereg różnych wersji SQL Server i niezbędnych licencji CAL . SQL Server Standard i SQL Server Enterprise są dostępne w niskiej cenie.


Modele licencjonowania SQL Server: „Serwer + licencja CAL” lub „Licencjonowanie na rdzeń”

Jeśli Twoja firma jest wciąż stosunkowo mała, model „SQL Server + CAL” jest często znacznie bardziej ekonomiczny. W sytuacji, gdy Twoja firma jest już duża lub stanie się duża w krótkim czasie, „licencjonowanie na rdzeń” jest często tańsze. SQL Server Standard jest dostępny w ramach obu modeli licencjonowania. SQL Server Enterprise jest dostępny tylko w ramach „licencji na rdzeń”, więc nie potrzebujesz do tego osobnych licencji CAL. Podsumowując, licencja „Serwer + CAL” jest rozwiązaniem dla małych i średnich firm. Licencjonowanie na rdzeń jest często bardziej korzystne dla dużych firm.


Czym jest licencja CAL?

Licencja CAL nie jest oprogramowaniem, ale raczej licencją, która zapewnia istniejącemu systemowi lub użytkownikowi dostęp do oprogramowania SQL Server. CAL oznacza zatem „licencję dostępu klienta”. Licencje SQL CAL są wymagane tylko w przypadku wybrania modelu „licencja SQL + licencja CAL”. Przy zakupie licencji SQL Server na rdzeń licencje SQL CAL nie są konieczne. Praktyczną zasadą jest zatem krytyczne spojrzenie na to, ilu użytkowników i urządzeń używasz jako firma oraz czy liczba ta wzrośnie w nadchodzącym okresie.


CAL użytkownika a CAL urządzenia?

Rozróżniamy dwa rodzaje licencji CAL dostępnych dla programu SQL Server. Są to licencja CAL użytkownika i licencja CAL urządzenia. W uproszczeniu działa to tak:

  1. Licencja CAL użytkownika : Licencjonujesz jednego użytkownika (ten użytkownik może logować się na wielu urządzeniach).
  2. CAL urządzenia : Licencjonujesz jedno urządzenie (z tego urządzenia może korzystać wielu użytkowników).

Różne rodzaje licencji CAL mają zalety w określonych sytuacjach. Na przykład licencja CAL użytkownika jest interesująca, gdy użytkownicy korzystają z wielu urządzeń lub po prostu masz więcej urządzeń niż użytkowników w Twojej firmie. Licencja Device CAL jest szczególnie przydatna, jeśli urządzenie jest używane przez kilka osób, na przykład podczas zmian w pracy. W wielu przypadkach licencje CAL dla użytkownika są właściwym rozwiązaniem, ale należy je obliczać indywidualnie dla każdego przypadku.


Wyjaśnienie licencji SQL Server CAL

Licencje SQL Server CAL (Client Access License) zapewniają dostęp do systemu bazy danych SQL Server użytkownikowi lub urządzeniu, które ma prawa CAL. Za każdym razem, gdy kupujesz SQL Server CAL, nie musisz instalować go na swoim serwerze lub komputerze. Ponieważ licencja SQL Server CAL zapewnia jedynie prawo do korzystania z systemów baz danych SQL Server, zapewniając przegląd wszystkich licencji SQL Server CAL i odpowiednią fakturę w przypadku audytu.

SQL Server CAL to ekonomiczny sposób na legalny dostęp do cech i funkcji bazy danych SQL Server, a pod względem licencjonowania działa jak każda inna licencja CAL. Możesz licencjonować na użytkownika lub na urządzenie w zależności od preferencji i sytuacji biznesowej, jak wyjaśniono wcześniej w tym artykule.

Śledzenie licencji SQL Server CAL jest przydatne nie tylko w przypadku legalnego użytkowania i audytów firmy Microsoft, ale także w celu zapobiegania nadmiernym subskrypcjom. Istnieje kilka firm, które zapominają o tym aspekcie i łatwo przekupują lub, co gorsza, subskrybują tam licencje SQL Server CAL.

Nie możemy wyczerpująco podkreślić, jak ważne jest posiadanie wystarczającej liczby licencji SQL Server CAL dla Twojej firmy. Kiedy Twoja firma musi przejść Microsoft Audit (SAM) i nie możesz udowodnić, że masz wystarczającą liczbę licencji SQL Server CAL, aby legalnie korzystać z funkcji bazy danych SQL Server. Znane są przypadki, w których Microsoft nałożył grzywny w wysokości 60 000 USD na SQL Server CAL za nielicencjonowane korzystanie z SQL Server.

Zakup licencji SQL Server CAL jest jednorazowym kosztem i nie będzie żadnych powtarzających się kosztów związanych z licencjami CAL. Zawsze, gdy Twoja firma się rozwija, możesz kupić dodatkowe licencje SQL Server CAL, aby mieć pewność, że masz licencję na korzystanie z SQL Server.


Microsoft SQL Server 2022 banner


Ile licencji CAL potrzebuję?

Jeśli wybierzesz licencje CAL użytkownika , zazwyczaj chcesz kupić tyle licencji CAL użytkownika, ilu jest użytkowników Twojego SQL Server. Załóżmy, że zatrudniasz 30 osób, wystarczy 30 licencji CAL użytkownika. Pozwala to 30 użytkownikom na dostęp do funkcji serwera SQL. Te funkcje nie dotyczą zarządzania siecią, ale na przykład przechowywania lub żądania czegoś przez serwer.

Jeśli wybierzesz Device CAL , ponieważ np. zatrudniasz 60 osób, które pracują w systemie zmianowym na 30 komputerach, w tym przypadku będziesz potrzebować 30 Device CAL.

Decydując się na „model licencji na rdzeń”, nie potrzebujesz żadnych licencji CAL.

Co to jest licencja na 2 rdzenie?

Licencje SQL Server 2core, które są dostępne u wielu dostawców, to licencje działające w ramach „modelu licencjonowania na rdzeń”. Decydując się na zakup tej „licencji na rdzeń”, możesz uzyskać licencję na 2 rdzenie. Należy pamiętać, że co najmniej 4 rdzenie są licencjonowane na procesor fizyczny. Dla każdego rdzenia wymagana jest licencja na rdzeń. Załóżmy, że masz serwer fizyczny zawierający 3 procesory z 6 rdzeniami, a następnie łącznie można uzyskać licencje na 18 rdzeni. Ponieważ licencje na rdzenie są dostarczane po 2, kupuje się łącznie 9 pakietów po 2 licencje na rdzenie. Te minimalne wymagania czasami różnią się w zależności od wersji SQL Server, więc sprawdź to na czas. Ponadto zawsze warto zasięgnąć porady na temat licencjonowania serwerów, aby ostatecznie wybrać najbardziej ekonomiczny model licencjonowania.

Licencjonowanie „Na Rdzeń” jest głównie dobrą opcją, jeśli liczba użytkowników lub urządzeń jest duża, a ponadto może być dobrym rozwiązaniem, gdy użytkownicy spoza sieci Twojej organizacji potrzebują dostępu do SQL Server. W przypadku modelu licencjonowania Server + CAL byłoby to nie tylko niezwykle kosztowne, ale także niemożliwe do nadążenia.


SQL Server Standard VS Enterprise

Pierwszą i najistotniejszą różnicą między SQL Server Standard SQL Server Enterprise jest forma licencjonowania. W wariancie Standard możesz wybrać zarówno model licencjonowania „Serwer + CAL”, jak i „licencjonowanie na rdzeń”. SQL Server Enterprise jest dostępny tylko w modelu licencji na rdzeń, więc tutaj możesz wybrać tylko licencję na 2 rdzenie.

Więcej o różnicach między wersjami SQL Server Standard i Enterprise można przeczytać tutaj.

Standard SQL Server

Edycja SQL Server Standard uwalnia podstawową funkcjonalność SQL Server ze standardowymi możliwościami raportowania i analizy. Ta wersja SQL Server jest ograniczona rozmiarem bazy danych, pamięcią i maksymalną liczbą rdzeni. Ta wersja jest odpowiednia głównie dla mniejszych firm zatrudniających mniejszą liczbę pracowników.


SQL Server Enterprise

SQL Server Enterprise zawiera wszystkie podstawowe funkcje SQL Server Standard i idzie o krok dalej. Ta wersja SQL Server jest odpowiednia głównie dla dużych przedsiębiorstw, częściowo ze względu na dołączone narzędzia biznesowe i finansowe wersji Enterprise. Ponadto wersja Enterprise nie ma limitu rozmiaru bazy danych, pamięci i maksymalnej liczby rdzeni.


Kup tanie licencje Microsoft SQL Server 2019

Szukasz tanich licencji Microsoft SQL Server? Softtrader specjalizuje się w używanych licencjach Microsoft, co pozwala zaoszczędzić do 70% w stosunku do nowej ceny. Ciekawi Cię cena? Poproś o wycenę lub przejrzyj stronę produktu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments