Microsoft SQL Server Standard vs Enterprise: Główne różnice
05/19/2023
5 min
0

Microsoft SQL Server Standard vs Enterprise: Główne różnice

05/19/2023
5 min
0

W świecie, w którym informacja jest cennym zasobem, niezbędne jest posiadanie rozwiązań bazodanowych dostosowanych do wymagań Twojej firmy. Jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o relacyjne systemy zarządzania bazami danych, jest oferowane przez Microsoft oprogramowanie SQL Server. W dalszej części tego artykułu dowiesz się więcej o różnicach między komercyjnymi wersjami SQL Server - wersjami Standard i Enterprise. Omawiane są również wszystkie czynniki, które należy wziąć pod uwagę, by dokonać najrozsądniejszego wyboru między SQL Server Standard oraz Enterprise. 

Microsoft SQL Server Standard

SQL Server Standard Edition pozwala na podstawowe zarządzanie danymi i analizę biznesową małym działom i organizacjom, które umożliwia uruchamianie aplikacji. Oprogramowanie obsługuje popularne lokalne i oparte na chmurze narzędzia programistyczne oraz umożliwia wydajne zarządzanie bazami danych przy minimalnych zasobach. Ta wersja zawiera mniej funkcji i jest tańsza w porównaniu do SQL Enterprise.

Microsoft SQL Server Enterprise

SQL Server Enterprise jest znacznie droższy niż wersja standardowa i jest zasadniczo najlepszym rozwiązaniem w przypadku dużych organizacji. Serwer oferuje szybką, wydajną dostępność centrów danych, nieograniczoną wirtualizację i kompleksową analitykę korporacyjną. SQL Enterprise zapewnia najlepszą w swojej klasie obsługę obciążeń o znaczeniu krytycznym i dostęp użytkowników końcowych do danych. Poniżej znajdują się kluczowe funkcje i charakterystyki dwóch wersji programu SQL Server.

Microsoft SQL Server 2022 banner

Przeczytaj więcej o różnicach między SQL Server Express i SQL Server tutaj.

SQL Server Standard i Enterprise: porównanie kluczowych funkcji

Ograniczenia skalowalności

Jeśli chodzi o ograniczenia skalowalności, SQL Server Enterprise oferuje nieograniczoną przestrzeń dyskową w ramach limitów posiadanego systemu operacyjnego. SQL Server Standard z kolei ma wiele ograniczeń pamięci, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu aplikacji bazodanowych. Ważne jest, aby pamiętać przy wyborze między dwoma serwerami, że edycja standardowa zapewnia mniej niż 4 gniazda dla 24 kolorów, jeśli chodzi o silnik bazy danych, usługi analizy lub raporty. Zarówno SQL Standard, jak i Enterprise mają maksymalny rozmiar relacyjnej bazy danych wynoszący 524 PB.

RDBMS Wysoka dostępność, wydajność, skalowalność, bezpieczeństwo i łatwość zarządzania

Porównując wysoką dostępność RDBMS między dwoma serwerami SQL, można zauważyć, że istnieje wiele funkcji, które się na siebie nakładają. Można jednak znaleźć funkcje dostępne wyłącznie w SQL Enterprise. Należy do nich przywracanie stron i plików online, indeksowanie online, zmiany schematów online, szybkie przywracanie, tworzenie kopii zapasowych i dodawanie pamięci masowej i procesorów bez konieczności zatrzymywania serwera lub usługi SQL.

Prawie wszystkie funkcje, związane z wydajnością i skalowalnością RDBMS, są dostępne zarówno w SQL Enterprise, jak i SQL Standard. Do wyjątków należy zaliczyć menedżer zasobów, równoległość tabeli partycji, alokację pamięci NUMA i pamięci dla dużych tabel buforowych oraz menedżera zasobów I/O.

SQL Server Standard oferuje bezpieczeństwo na poziomie wersji Enterprise, z wyjątkiem rozszerzalnego zarządzania kluczami. Istnieją oczywiście pewne funkcje dostępne tylko w wersji Enterprise. Należą do nich operacje indeksowane równolegle, automatyczne korzystanie z widoku indeksowanego przez optymalizator zapytań, równoległe sprawdzanie spójności i punkt kontrolny użyteczności SQL Server. SQL Standard zawiera również wiele tych samych mechanizmów zarządzania RDBMS.

Replikacja

Microsoft SQL Standard jest również wyposażony w wiele takich samych funkcji replikacyjnych jak wersja Enterprise. Do wyjątków należy publikowanie Oracle, replikacja transakcyjna point-to-point i transakcyjna replikacja subskrypcji transakcyjnej.

Narzędzia do zarządzania i rozwoju

Narzędzia do zarządzania i rozwoju dostępne w wersji Enterprise są dokładnie takie same jak w wersji Standard.

Programowalność

Prawie wszystkie funkcje SQL Server Enterprise są dostępne w wersji Standard, z wyjątkiem zaawansowanej integracji R i serwera R (autonomicznego). Oznacza to, że nawet w wersji Standard można korzystać z szerokiej gamy opcji programowania.

Integracja

Podstawowe usługi integracyjne są dostępne w obu wersjach. Zaawansowane źródła, miejsca docelowe, zadania i transformacje są jednak dostępne tylko w wersji Enterprise. Ponadto istnieją inne funkcje usług integracyjnych, które nie są dostępne w wersji standardowej. Należą do nich optymalizacje zapytań „Star join”, skalowalna konfiguracja usług analizy tylko do odczytu, równoległe przetwarzanie zapytań na partycjonowanych tabelach i indeksach oraz globalna agregacja sesji.

Pozyskiwanie danych

Podczas gdy SQL Server Enterprise Edition obsługuje szeroką gamę funkcji hurtowni danych, Standard Edition obsługuje tylko standardowe narzędzia i algorytmy ekstrakcji danych (kreatory, edytory, zapytania).

Usługi analityczne

SQL Server Standard nie obsługuje skalowalnych współdzielonych baz danych ani synchronizacji baz danych. Always On Failover Cluster Instances obsługuje tylko dwa węzły.

Podstawowe usługi danych

Master Data Services nie są dostępne w programie SQL Server Standard. Sprawia to, że wersja Enterprise jest najlepszym rozwiązaniem dla organizacji, które potrzebują zaawansowanych usług związanych z danymi.

Model semantyczny BI (wielowymiarowy i tabelaryczny)

Standardowa edycja SQL Server obsługuje wiele takich samych (wielowymiarowych) funkcji semantycznego modelu Business Intelligence jak Enterprise Edition. Business Intelligence jest ważnym dodatkiem do SQL Server Standard. SQL Standard obsługuje te same modele tabel, co Enterprise Edition, z wyjątkiem perspektyw, wielu partycji i trybów przechowywania DirectQuery.

Power Pivot dla SharePoint SQL Server Standard

SQL Server Standard nie obsługuje dodatku Power Pivot dla SharePoint. Jeśli jest to ważne dla sprawnego działania Twojej organizacji, rozważ wybranie wersji Enterprise.

Usługi związane z przestrzenią i lokalizacją oraz dodatkowe usługi bazodanowe

Wszystkie funkcje i opcje usług geo i lokalizacyjnych oraz dodatkowych usług baz danych są takie same zarówno w SQL Server Standard, jak i Enterprise.

Więcej informacji na temat serwera SQL i licencjonowania CAL można znaleźć tutaj.

Podsumowanie

Zakup licencji SQL Enterprise oznacza nieograniczoną skalowalność i wyższe koszty licencji. Licencja ta jest przeznaczona dla firm, które potrzebują szerokiej gamy funkcji związanych z bazami danych. SQL Standard oferuje wiele identycznych funkcji z kilkoma ograniczeniami. Standardowa wersja ma na celu zapewnienie małym firmom, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie wielu specjalistów IT, wszystkich narzędzi, których potrzebują, w niskiej cenie. W przypadku rozwoju firmy warto mieć na uwadze, że łatwo jest przejść z edycji Standard na edycję Enterprise.

Jeśli nadal masz pytania dotyczące licencji SQL Server lub potrzebujesz spersonalizowanej oferty, chętnie Ci pomożemy. Softtrader oferuje zniżki do 70%, w porównaniu do nowych licencji, na wszystkie wersje  SQL Server, które będą działać bez problemów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments