Microsoft User CAL vs Device CAL: jakie są różnice?
05/19/2023
3 min
0

Microsoft User CAL vs Device CAL: jakie są różnice?

05/19/2023
3 min
0

Często dostajemy pytania o różnice między CAL użytkownika i CAL urządzenia oraz o to, która z tych wersji jest lepsza. Co dokładnie oznaczają te terminy i którą wersję należy kupić? W tym artykule wyjaśniamy, w jakich sytuacjach oba rodzaje licencji CAL sprawdzają się najlepiej i do jakich produktów można wykupić licencję CAL. 

Co to jest CAL? (Customer Access License)

Kiedy Microsoft mówi „CAL”, mowa jest o „licencji dostępu klienta”. Gdy jeden z ich produktów serwerowych jest licencjonowany z modelem Serwer + CAL, trzeba kupić licencję serwera, aby zainstalować oprogramowanie na serwerze oraz licencje CAL dla osób lub urządzeń, które mają uzyskać dostęp do serwera.

CAL użytkownika (ang. User CAL) daje danej osobie licencję na dostęp do serwera. W ten sposób osoba z licencją może mieć dostęp do oprogramowania z dowolnej liczby punktów końcowych, ponieważ CAL jest powiązany z osobą a nie urządzeniem.

Z drugiej strony, CAL urządzenia (ang. Device CAL) autoryzuje urządzenie końcowe, tak aby samo urządzenie miało dostęp do serwera. W ten sposób każdy z dostępem do urządzenia może również uzyskać dostęp do serwera. Osoby korzystające z tego urządzenia nie potrzebują CAL użytkownika.

Przeczytaj więcej o tym, kiedy potrzebujesz licencji CAL tutaj.

Co sprawdzi się w moim przypadku?

Model Serwer + CAL to dla Microsoftu sposób na podniesienie ceny swoich rozwiązań. Jeśli jesteś małą firmą, zapłacisz stosunkowo niską cenę, ponieważ musisz wykupić tylko kilka licencji CAL. Jeśli Twoja firma jest duża, zapłacisz znacznie wyższą cenę, ponieważ liczba potrzebnych licencji CAL znacznie wzrośnie.

Na jaki rodzaj licencji się zdecydować? CAL użytkownika czy urządzenia? Odpowiedź zależy od tego, czy w Twojej firmie jest więcej pracowników, czy urządzeń.

Jeśli masz mniej pracowników niż urządzeń, wybierz CAL użytkownika, ponieważ jest to najtańsza opcja.

Wybierz opcję CAL urządzenia, jeśli masz mniej urządzeń niż użytkowników.

Remote Desktop Services Softtrader

Model CAL użytkownika

Dla większości firm opcja CAL użytkownika jest najtańszym sposobem, ponieważ pracownicy mają dzięki niej dostęp do serwerów za pośrednictwem różnych urządzeń. Pomyśl o pracowniku, który ma dostęp do swojego maila na komputerze, laptopie, tablecie i smartfonie. W przypadku CAL urządzenia należałoby kupić aż 4 licencje. Można jednak kupić 1 licencję CAL użytkownika, która spełni zadanie tak samo dobrze.

Model CAL urządzenia

Licencja CAL urządzenia ma sens tylko wtedy, gdy duża liczba pracowników korzysta z ograniczonej liczby komputerów. Takie rozwiązanie sprawdzi się, np. w centrum handlowym z pracownikami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze godzin, którzy nieustannie się zmieniają, zespole konserwacyjnym lub firmie, w której te same urządzenia pracują przez cały czas.

Kombinacja licencji CAL

Można również łączyć licencje CAL użytkownika i licencje CAL urządzenia w tym samym środowisku. Nie jest to zalecane, ponieważ trudno jest się zorientować, kto używa CAL użytkownika, a kto CAL urządzenia, jest to jednak możliwe. Jeśli masz grupę pracowników, która korzysta z wielu urządzeń, i masz inną grupę pracowników, którzy dzielą ograniczoną liczbę urządzeń, możesz kupić licencje CAL użytkownika dla jednych i licencje CAL urządzenia dla drugich. Trzeba będzie po prostu śledzić, w jaki sposób licencje CAL są dystrybuowane, ponieważ w trakcie audytu liczba licencji będzie musiała się zgadzać.

Dla jakich licencji Microsoft są możliwe licencje CAL?

Licencje CAL użytkownika i urządzenia są możliwe dla następujących licencji:

Przeczytaj więcej o RDS i licencjach CAL tutaj!

Więcej informacji na temat różnic między wersjami Usług pulpitu zdalnego 2022 i 2019 można znaleźć tutaj.

Kup tanie licencje Microsoft

Szukasz tanich licencji Microsoft? Softtrader specjalizuje się w zakresie używanych licencji Microsoft i oferuje nawet 70% niższe ceny, w porównaniu do nowych licencji. Ciekawi Cię cena licencji? Zapytaj o wycenę już teraz!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments