Windows 11 Enterprise vs Pro: Różnice
05/22/2023
3 min
0

Windows 11 Enterprise vs Pro: Różnice

05/22/2023
3 min
0

Od czasu wydania systemu Windows 11 dwa lata temu wiele firm rozważa aktualizację swojego systemu operacyjnego do jego najnowszej wersji. To, czy jest to dobry pomysł i która wersja będzie najbardziej odpowiednia dla danej firmy, zależy od kilku kluczowych czynników. W tym artykule omawiamy nowości dostępne w systemie Windows 11 w porównaniu z Windows 10, różnice między systemami Windows 11 Pro i Enterprise oraz ich kluczowe funkcjonalności. Na końcu artykułu można również znaleźć wymagania sprzętowe systemu Windows 11. 

Windows 11 vs Windows 10: Co się zmieniło?

Microsoft Teams został w pełni zintegrowany z Windowsem, co czyni go łatwiejszym w użyciu niż wcześniej. Dzięki funkcji „Snap Layouts” można wydajniej wykonywać wiele zadań, korzystając z wielu aplikacji na jednym ekranie w tym samym czasie. Każda aplikacja może np. zajmować jedną czwartą ekranu. W ten sposób nie trzeba przełączać się między kartami i aplikacjami. W systemie Windows 11 istnieje możliwość tworzenia wielu pulpitów. Jednym z zastosowań tej funkcji jest tworzenie różnych pulpitów, które będą przeznaczone do użytku osobistego i do pracy.

Niektórzy użytkownicy najnowszej wersji Windowsa wskazują, że Microsoft Teams zastąpił Skype'a jako podstawowe narzędzie do komunikacji. Zmianie uległa również podstawowa przeglądarka internetowa; zamiast Explorera mamy do dyspozycji przeglądarkę Edge. System Windows 11 cechuje ogólna poprawa wydajności i lepsze wrażenia z użytkowania. W dalszej części artykułu omawiamy różnice między Windows 11 Pro i Enterprise oraz ich klucze funkcje.

Windows 11 Enterprise i Pro: Różnice

Windows 11 Pro to standardowa opcja Microsoftu dla firm. Zawiera podstawowe funkcjonalności, co wyjaśnia fakt, że jest to najtańsza opcja ce wszystkich. Wersja Enterprise jest droższa, zawiera jednak więcej funkcji niż wersja Pro.

Jedną z największych różnic między Windows 11 Pro i Enterprise jest typ licencji. Windows 11 Pro może być już wstępnie zainstalowany przy zakupie nowego komputera. Jeżeli posiadasz Windows 10 Pro Retail, możesz uaktualnić ją do Windows 11 Pro za darmo. Jeśli używasz Windows 10 Pro OLP (licencja zbiorcza), nie masz możliwości darmowej aktualizacji. System Windows 11 Enterprise jest zawarty w usłudze Microsoft 365 Enterprise. W przypadku tej wersji systemu Windows musisz kupić zbiorczą licencję Windows 11 Enterprise.

Windows 11 Enterprise i Pro: Najważniejsze funkcje

Windows 11 Enterprise, jak już wspomniano powyżej, jest opcją bardziej wszechstronną. Wszystkie funkcje zawarte w systemie Windows 11 Pro można znaleźć również w wersji Windows 11 Enterprise.

Do funkcji dostępnych w obu wersjach należy zaliczyć Pulpit zdalny, Windows Hello for Business i Windows Information Protection. Dzięki funkcji Pulpit zdalny można otwierać foldery, aplikacje i pliki z dowolnego urządzenia. Windows Hello for Business umożliwia uwierzytelnianie biometryczne w celu odblokowywania urządzeń. Dzięki temu narzędziu możliwe jest odblokowywanie laptopa za pomocą odcisku palca lub funkcji rozpoznawania twarzy. Windows Information Protection dba o zapobieganie celowym lub niezamierzonym wyciekom danych. Jeśli podstawowe funkcje w pełni Cię satysfakcjonują, Softtrader zaleca zakup systemu Windows 11 Pro. O funkcjach dostępnych wyłącznie w systemie Windows 11 Enterprise można przeczytać poniżej.

Wirtualny asystent Cortana jest dostępny wyłącznie w ramach Windows 11 Enterprise i pozwala uprościć codzienne zadania związane z pracą za pomocą poleceń głosowych. Cortana może również wyszukiwać hasła w Internecie i „mówić” wieloma językami. W ramach Microsoft 365 Enterprise system Windows 11 Enterprise zawiera funkcję Microsoft 365 Defender Threat Protection. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do zapory sieciowej, oprogramowania antymalware, Credential Guard i Exploit Guard. Usługa Microsoft 365 Defender Threat Protection nie jest dostępna w systemie Windows 11 Pro.

Windows 11: Wymagania sprzętowe

Przy zakupie systemu Windows 11 należy wziąć pod uwagę wymagania sprzętowe:

  • RAM 4GB;
  • Pamięć: 64 GB (lub więcej)
  • Procesor: 1 GHz (lub szybszy) z co najmniej 2 rdzeniami i kompatybilny 64-bitowy procesor

Zakup systemu Windows 11 Enterprise

Możesz kupić klucz produktu Windows 11 Enterprise w Softtrader, prosząc o wycenę poniżej. Otrzymasz swoją ofertę w ciągu 24 godzin w dni robocze. W razie pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Windows 11 banner

Wnioski/podsumowanie:

  • W porównaniu z Windows 10, Windows 11 zawiera aplikacje Teams i Edge zamiast Skype'a i Explorera.
  • Windows 11 Enterprise ma więcej funkcji niż Windows 11 Pro, takich jak Cortana i Microsoft 365 Defender
  • Jeśli potrzebujesz wyłącznie podstawowych funkcji systemu Windows, Softtrader zaleca skorzystanie z wersji Windows 11 Pro
  • Jeśli Twoje codzienne zadania wymagają więcej niż standardowych funkcji, Windows 11 Enterprise jest licencją dla Ciebie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments