sql-server-eol-2014
01/19/2024
5 min
0

SQL Server 2014: koniec życia ( EoL )

01/19/2024
5 min
0

Mimo że SQL Server 2014 został wydany w 2014 roku, wiele firm w dalszym ciągu używa SQL Server 2014 do codziennych zadań związanych z zarządzaniem danymi ze względu na wydłużony okres trwałości. W tym artykule możesz przeczytać więcej o zakończeniu okresu eksploatacji SQL Server 2014 i opcjach, które można rozważyć po jego zakończeniu.

SQL Server 2014: koniec życia

1 kwietnia 2014 wydano SQL Server 2014. Podobnie jak pozostałe produkty firmy Microsoft, serwery SQL są objęte wsparciem technicznym przez około 5 lat. Wsparcie to nazywa się wsparciem głównym i kończy się po zakończeniu okresu eksploatacji. Podstawowe wsparcie firmy Microsoft dla SQL Server 2014 zakończyło się 9 lipca 2019 r . Jednakże od tego dnia rozpoczęło się wsparcie rozszerzone. Rozszerzone wsparcie umożliwia jedynie aktualizacje zabezpieczeń. Oznacza to, że SQL Server 2014 nie otrzymuje już żadnych ogólnych ulepszeń poza bezpieczeństwem. Rozszerzone wsparcie trwa, podobnie jak wsparcie główne, około 5 lat i zakończy się zatem 9 lipca 2024 r . Jeśli obecnie korzystasz z SQL Server 2014 i zastanawiasz się, jakie opcje możesz rozważyć po zakończeniu całego wsparcia, zapoznaj się z kolejnym rozdziałem.

Co zrobić po zakończeniu okresu eksploatacji SQL Server 2014?

Jak wspomniano powyżej, po zakończeniu wsparcia głównego będziesz nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez 5 lat dzięki rozszerzonemu wsparciu firmy Microsoft. Ponieważ wszystkie inne aktualizacje zostaną wstrzymane, jakość Twojego serwera spadnie. Co więcej, po zakończeniu wsparcia rozszerzonego, które nastąpi za około pół roku, nie będą też dostępne aktualizacje zabezpieczeń. Brak wsparcia i bezpieczeństwa stanowi potencjalne zagrożenie dla Twoich danych. Jednym ze skutków używania nieobsługiwanego SQL Server 2014 mogą być zagrożenia cybernetyczne  i potencjalne naruszenie bezpieczeństwa danych Twojej firmy.

Jeśli obecnie korzystasz z programu SQL Server 2014, firma Microsoft zaleca uaktualnienie do nowszej i obsługiwanej wersji programu SQL Server. Późniejsze wersje są obsługiwane przez dłuższy czas, ponieważ ich daty zakończenia życia jeszcze nie minęły. Z tego powodu użytkownicy mogą korzystać ze wszystkich aktualizacji ogólnych i zabezpieczeń na nadchodzące lata w zależności od wersji SQL Server. W następnym akapicie możesz zobaczyć, które wersje SQL Server są nadal obsługiwane.

SQL Server: wersje

Od wydania SQL Server 2014 pojawiły się 4 kolejne wersje SQL Server. W poniższych akapitach znajdziesz najważniejsze funkcje każdej wersji, a także daty ich wsparcia głównego i rozszerzonego.

Serwer SQL 2022

SQL Server 2022 to najnowsza wersja SQL Server. Ponieważ został wydany 16 listopada 2022 r., a jego data zakończenia życia to 1 listopada 2028 r . Ze względu na to, że data zakończenia okresu eksploatacji jest odległa w przyszłości, data zakończenia rozszerzonego wsparcia nie została jeszcze ogłoszona. Jeśli będziemy postępować zgodnie z tą samą logiką, co w przypadku innych serwerów SQL, data zakończenia wsparcia rozszerzonego wyniesie około 5 lat po zakończeniu wsparcia głównego.

Nowe funkcje w SQL Server 2022 w porównaniu do SQL Server 2019:

 • Integracja z obiektową pamięcią masową: SQL Server 2022 obsługuje pamięć obiektową zgodną z S3 w celu tworzenia kopii zapasowych wirtualizacji Data Lake i adresów URL.
 • Łącze Azure Synapse: umożliwia użytkownikom wykonywanie analiz bez wpływu na obciążenie operacyjne.
 • Uwierzytelnianie Azure Active Directory: możesz połączyć SQL Server podczas korzystania z uwierzytelniania Azure AD, jeśli Twoje serwery obsługują usługę Azure Arc.
 • Microsoft Purview: ułatwia administrowanie danymi w środowiskach wielochmurowych i lokalnych.
 • Rozproszone i zawarte grupy dostępności.

Microsoft SQL Server 2022 banner

Serwer SQL 2019

SQL Server 2019 to pierwszy SQL Server z nadal aktywnym głównym wsparciem firmy Microsoft. Ponieważ SQL Server 2019 został wydany 4 listopada 2019 r., a jego data zakończenia życia przypada na 7 stycznia 2025 r . Data rozszerzonego wsparcia dla SQL Server 2019 przypada na 8 stycznia 2030 roku .

Nowe funkcje w SQL Server 2019 w porównaniu do SQL Server 2017:

 • Klastry Big Data: pozwalają użytkownikom przechowywać więcej dużych zbiorów danych oraz wysyłać zapytania i analizować te dane.
 • Inteligentna wydajność: zapewnia optymalizację w silniku bazy danych SQL Server 2019.
 • Baza danych w pamięci (IMDB): skraca czas odpowiedzi, przechowując dane w pamięci głównej komputera zamiast na dysku.
 • Odkrywanie i klasyfikacja danych: zapewnia standardowe możliwości etykietowania, klasyfikowania, odkrywania i raportowania wrażliwych danych w bazach danych.

Serwer SQL 2017

SQL Server 2017 został wydany 2 października 2017 r. Data zakończenia wsparcia głównego to 11 października 2022 r . SQL Server 2017 będzie nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń w ramach rozszerzonej pomocy technicznej firmy Microsoft do 12 października 2027 r .

Nowe funkcje w SQL Server 2017 w porównaniu do SQL Server 2016:

 • Automatyczne dostrajanie bazy danych: inteligentna usługa wydajności, która monitoruje wykonywane zapytania do bazy danych i automatycznie poprawia jej wydajność.
 • Technologia baz danych grafowych: manipulowanie i tworzenie wykresów.
 • Uczenie maszynowe: możliwe dzięki przyjęciu Pythona, którego można używać do tworzenia oprogramowania i stron internetowych, przeprowadzania analizy danych i automatyzacji zadań.
 • Dynamiczne widoki i funkcje zarządzania.

Serwer SQL 2016

SQL Server 2016 został wydany 1 czerwca 2016. Ponieważ data zakończenia głównego wsparcia technicznego przypada zwykle 5 lat później, SQL Server 2016 był aktualizowany do 13 lipca 2021. Rozszerzone wsparcie trwa przez kolejne 5 lat, dlatego aktualizacje zabezpieczeń będziesz otrzymywać do 14 lipca  2026 r.

Nowe funkcje w SQL Server 2016 w porównaniu do SQL Server 2014:

 • Zawsze szyfrowane: całodobowa ochrona Twoich wrażliwych danych.
 • Mobile Business Intelligence (Mobile BI): ułatwia analizy na tabletach/smartfonach; zwiększa efektywność podejmowania decyzji i oferuje wsparcie zarządcze.
 • OLTP: w tym zwiększona skalowalność, wydajność i wysoka dostępność .
 • Zaawansowana analityka z usługami R: użytkownicy SQL Server 2016 mogą uruchamiać skrypty R z danymi relacyjnymi.

Microsoft SQL Server Standard & Enterprise Softtrader

Kup licencje SQL Server

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem SQL Server 2022, SQL Server 2019, SQL Server 2017 lub SQL Server 2016, Softtrader jest właściwym partnerem licencyjnym. Oferujemy licencje używane, które mogą być nawet o 70% tańsze w porównaniu do nowych. Dodatkowo możemy pomóc Ci w  wyborze prawidłowego licencjonowania SQL Server. Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów lub poproś o wycenę poniżej.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanego oprogramowania od Softtrader banner bloga

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments