SSIS: Wszystko, co musisz wiedzieć
05/31/2023
2 min
0

SSIS: Wszystko, co musisz wiedzieć

05/31/2023
2 min
0

SSIS: Co to jest?

SSIS to skrót od SQL Server Integration Services. Microsoft SSIS jest częścią oprogramowania Microsoft SQL Server, które umożliwia łatwą i szybką migrację danych. Jest to płynne i poręczne narzędzie do magazynowania danych. SSIS może być używany do takich rzeczy jak:

  • Agregowanie danych
  • Ekstrakcja danych
  • Wczytywanie danych
  • Przekształcanie danych
  • Czyszczenie danych
  • Scalanie danych

Ekstrakcja danych może odbywać się z wielu różnych źródeł, m.in. z baz danych SQL Server, plików Excel, baz danych Oracle, baz danych DB2, Visual Studio itp.

Przeczytaj więcej o różnicach między SQL Server Standard i SQL Server Enterprise, aby dowiedzieć się, która wersja jest dla Ciebie lepsza.

SSIS: Architektura

Architektura SSIS składa się z czterech różnych części, a mianowicie:

  • Modelu obiektowego
  • Czasu trwania
  • Przepływu danych
  • Konserwacji

Model obiektowy

Jest to nadrzędna struktura „usług integracyjnych”. SSIS to najnowsza wersja tego rozwiązania. Model obiektowy został udoskonalony. Zastosowano w nim różne API (Application Programming Interface).

Czas trwania

Ta część zarządza transakcjami i przepływem pracy pakietu. Możliwe jest uruchamianie komponentów takich jak zadania i zdarzenia.

Przepływ danych

W tej części SSIS zajmuje się odczytem i transformacją danych. Programiści mogą zaprogramować ten element tak, aby zautomatyzować konfigurację komponentów. Można również wykonywać komponenty niestandardowe.

Konserwacja

Pakiety są przechowywane i monitorowane w magazynie pakietów SSIS. Konserwacja nie jest konieczna dla funkcjonalności SSIS. Potrzebna jest jednak do sprawdzania konkretnych pakietów.

Microsoft SQL Server Standard & Enterprise Softtrader

Pakiety SSIS

Pakiet SSIS to Projekt Usługi Integracyjnej (ang. Integration Service Project), za pomocą którego można wykonywać pewne operacje. Należą do nich ładowanie i przenoszenie danych lub tworzenie kopii zapasowych baz danych. Pakiety SSIS można łatwo zaplanować. Zadania mogą być wykonywane regularnie, ale także jednocześnie, jeśli to konieczne.

Najważniejszymi elementami pakietów SSIS są przepływ sterowania i przepływ danych. Przepływ sterowania konfiguruje wszystkie zadania. Zapewnia to wgląd w to, które zadania są powiązane z ograniczeniami priorytetów. Jeśli zadania nie są połączone, będą działać równolegle podczas wykonywania pakietu. Strumień danych znajduje się w strumieniu sterowania SSIS.

Narzędzia ETL: Czy SSIS jest dobrym narzędziem?

ETL to skrót od Extract, Transform and Load (pol. Ekstrakcja, Transformacja, Ładowanie). Odpowiada on trzem etapom integracji danych. SISS doskonale sprawdza się w wyodrębnianiu, przekształcaniu i ładowaniu danych, dzięki czemu jest sprawnym narzędziem ETL. SSIS posiada również narzędzia graficzne i kreatory dla funkcji przepływu pracy, takie jak wysyłanie wiadomości e-mail, operacje FTP, źródła danych i miejsca docelowe.

Przeczytaj więcej o różnicy między SQL Server Express i SQL Server Standard.

SSIS: Visual Studio

SSIS Projects jest instalowany jako rozszerzenie Visual Studio. Jest dostępny dla VS 2008, VS 2010, VS 2012, VS 2015, VS 2017 i VS 2019. Oznaczenie różni się w zależności od wersji. W ramach VS 2008 SSIS nazywa się “Business Intelligence Development Studio”. W VS 2010 narzędzie to nosi nazwę SQL Server Data Tools. W 2012 nazywa się SSDT-BI lub SQL Server Data Tools – Business Intelligence. W VS 2015 i VS 2017 nazywa się SSDT. Od 2019 roku nosi nazwę SSIS. Usługa SSIS nie jest jeszcze dostępna w programie Visual Studio 2022. Microsoft planuje udostępnić SISS dla Visual Studio, ale konkretna data nie jest jeszcze znana.

Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o Visual Studio tutaj.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments