Programy Microsoft 365
02/20/2024
7 min
0

Microsoft 365 bez miesięcznych opłat: Alternatywy

02/20/2024
7 min
0

Microsoft 365, dawniej Office 365, jest powszechnie znany jako oprogramowanie zwiększające produktywność. Przede wszystkim jest bardzo wygodne, ponieważ jest zaufane, dobrze zabezpieczone i efektywne. Istnieją jednak alternatywy, które są równie wygodne. W tym artykule znajdziesz listę 5 najlepszych alternatyw Microsoft 365 oraz ich zalety i wady, które najlepiej pasują do każdego scenariusza. 

Alternatywy dla Microsoft 365

Firmy naturalnie chcą pracować tak produktywnie, jak to tylko możliwe. Dlatego ważne jest, aby wybrać najlepszy pakiet oprogramowania, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i wymaganiom. Każdy pakiet oprogramowania ma swoje własne funkcje i wyróżniki. Dlatego poniżej znajduje się przegląd 5 najlepszych alternatyw dla Microsoft 365. Przegląd ten może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru dla swojej firmy.

Microsoft Office (licencja ciągła)

Microsoft 365 i Microsoft Office należą do produktów opracowanych przez firmę Microsoft. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Mianowicie, Microsoft Office jest sprzedawany wyłącznie na zasadzie licencji. Podczas gdy Microsoft 365 jest powiązany z subskrypcją, Microsoft 365 jest w rzeczywistości licencją ciągłą. Z tego wynika kolejna ważna różnica, a mianowicie model płatności. Dostęp do Microsoft 365 wymaga od użytkowników uiszczania miesięcznej lub rocznej opłaty. Z kolei Microsoft Office wymaga jedynie jednorazowej opłaty za nieograniczony dostęp do oprogramowania. Podobnie jak Microsoft 365, Microsoft Office jest również dostępny w różnych pakietach zaprojektowanych w celu zaspokojenia różnych potrzeb wielu użytkowników. Poszczególne wersje mogą różnić się funkcjami lub aktualizacjami. Na przykład  Office 2021 ma więcej funkcji niż Office 2019. W zależności od pakietu, Microsoft Office może zawierać różne aplikacje. Zobacz poniżej, które programy są zawarte w każdym pakiecie.

Office 2021 Difference Blogpicture

microsoft-office-2021-standard-vs-pro-plus

Przeczytaj więcej o różnicach między Office 2021 Professional Plus i Microsoft 365 Business Premium.

Google Docs Editors

Pomimo tego, że Google jest wyszukiwarką, posiada również własne programy zwiększające produktywność w pakiecie oprogramowania Google Docs Editors. Z programów Google można korzystać natychmiast po zalogowaniu się lub utworzeniu konta. Jeśli posiadasz konto Google, możesz korzystać z programów za darmo ze skutkiem natychmiastowym. Programy Google Docs Editors, z których można korzystać to: Dokumenty Google (alternatywa dla Microsoft Word), Arkusze Google (alternatywa dla Microsoft Excel) i Prezentacje Google (alternatywa dla PowerPoint). Podobnie jak programy Microsoftu, programy są dostępne w przeglądarce internetowej lub aplikacji. Ułatwia to korzystanie z nich z dowolnego miejsca i urządzenia.

LibreOffice

Kolejną alternatywą dla Microsoft 365 jest LibreOffice. Pakiet oprogramowania LibreOffice obejmuje takie programy jak: Writer (alternatywa dla Microsoft Word), Calc (alternatywa dla Excel), Base do tworzenia baz danych, Draw do rysunków, Impress (alternatywa dla PowerPoint) i Math do formuł. LibroOffice to darmowy projekt typu open-source od The Document Foundation. LibreOffice istnieje już od jakiegoś czasu. Chociaż jest darmowy, niestety nie posiada wszystkich funkcji oferowanych przez Microsoft. Nawiasem mówiąc, to, co czyni LibreOffice dobrym, to fakt, że oprogramowanie jest stale testowane i używane przez dużą społeczność programistów. Co więcej, LibreOffice ma minimalistyczny interfejs. Dzięki temu praca w programach LibreOffice jest płynna.

OnlyOffice

OnlyOffice to kolejny darmowy pakiet oprogramowania, który również posiada własne wersje aplikacji Microsoft 365. W skład pakietu OnlyOffice wchodzi edytor tekstu, program do tworzenia prezentacji, arkusz kalkulacyjny oraz aplikacja do tworzenia ankiet. To, co sprawia, że OnlyOffice jest dobrą alternatywą, to fakt, że ma podobny interfejs użytkownika do aplikacji Microsoft 365. Co więcej, kompatybilność z dokumentami Microsoft jest doskonała, dzięki czemu praca z innymi osobami korzystającymi z innych programów biurowych jest przyjemniejsza.

WPS Office Suite

WPS Office Suite czerpie inspirację od Microsoft. W rzeczywistości WPS Office Suite ma własne aplikacje oparte na programach Word, Excel i PowerPoint. Wszystkie pliki tworzone za pomocą tych programów są w pełni kompatybilne z ich odpowiednikami Microsoft. Ponieważ układ aplikacji jest podobny do układu Microsoft, przełączanie się między nimi jest łatwiejsze. W ten sposób nie trzeba od nowa uczyć się, jak działa dany program. Synchronizacja plików jest również bardzo płynna, co pozwala szybko wrócić do pracy.

Która alternatywa dla Microsoft 365 jest najlepsza?

Chociaż Microsoft 365 ma już wiele dobrych aplikacji na mapie, nie oznacza to, że są one odpowiednie dla wszystkich. Najlepszą alternatywę dla Microsoft 365 można wybrać tylko na podstawie własnych potrzeb. Każda z wymienionych powyżej alternatyw ma swoje plusy i minusy. Poniżej znajdziesz kompleksowy przegląd każdej alternatywy dla Microsoft 365 i dowiesz się, w jakich sytuacjach będzie ona przydatna.

Plusy i minusy:

Microsoft Office: Microsoft Office jest używany przez wielu użytkowników indywidualnych i firm. Oprogramowanie to jest bardzo dobrze znane, co może ułatwić pracę z nim, współpracę i komunikację między pracownikami i współpracownikami. Jednym z powodów jest fakt, że Microsoft Office zawiera te same aplikacje, więc nie ma potrzeby pobierania dodatkowych aplikacji. Co więcej, większość ludzi jest zaznajomiona z aplikacjami Microsoft, więc znają tajniki tego oprogramowania. Jak wspomniano powyżej, Microsoft Office to jednorazowy zakup, w przeciwieństwie do Microsoft 365, za który trzeba płacić miesięcznie lub rocznie. Microsoft Office jest używany w szkołach, na uniwersytetach, w agencjach rządowych i firmach publicznych. Podsumowując, Microsoft Office to świetne rozwiązanie do celów biznesowych.

Microsoft Office 2021 banner

Przeczytaj więcej o korzystaniu z usług Microsoft 365 z pakietem Office w środowisku lokalnym.

Programy Google i LibreOffice: CCodzienne zadania można bardzo dobrze wykonywać za pomocą edytorów Dokumentów Google i LibreOffice. Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że te dwie alternatywy nie mają wszystkich funkcji, które zawiera Microsoft 365, ale tylko te podstawowe. Układy narzędzi do edycji są również nieco inne, więc czasami będziesz musiał poświęcić trochę czasu na szukanie, gdzie są rzeczy, jeśli nigdy wcześniej z nimi nie pracowałeś. Przykładowo, narzędzia w górnym pasku Microsoft Word, PowerPoint i Excel różnią się od tych oferowanych przez Google Docs Editors i LibreOffice. Co więcej, te dwie alternatywy są również mniej kompatybilne z innymi plikami, co może czasami powodować problemy, jeśli chcesz na przykład edytować dokument Word. Z drugiej strony, wspólna edycja plików jest znacznie bardziej responsywna w porównaniu do programów Microsoft 365. Można na przykład zobaczyć w czasie rzeczywistym, co edytuje współpracownik. Zapewnia to przyjemniejsze wrażenia podczas pracy nad tym samym dokumentem ze współpracownikami. Jest to również główny powód, dla którego edytory Dokumentów Google są preferowane przez studentów i freelancerów. Google posiada również własną chmurę o nazwie Dysk Google, w której przechowywane są wszystkie aplikacje i pliki. Zapewnia to wysoki stopień elastyczności i dostępu dla Ciebie i Twoich współpracowników. Jedyną wadą jest to, że do uzyskania dostępu do plików potrzebne jest połączenie internetowe.

OnlyOffice: Programy w OnlyOffice są bardzo dobrą alternatywą dla Microsoft 365. To, co odróżnia OnlyOffice od reszty, to ogólnie płynny interfejs użytkownika. Ta alternatywa dla Microsoft 365 jest przydatna, jeśli regularnie współpracujesz z innymi. Na przykład, łatwo jest wskazywać, gdy coś wymaga dalszego sprawdzenia, użytkownicy mogą zostawiać komentarze i łatwo śledzić wszystkie zmiany. OnlyOffice oferuje również dobrą kompatybilność z innym oprogramowaniem i plikami. Ułatwia to wysyłanie plików do innych firm pracujących z innymi programami. Możesz mieć pewność, że wszystko pozostanie na swoim miejscu i nic nie zostanie przesunięte, dzięki czemu plik będzie bardziej niezawodny podczas wysyłania i odbierania. OnlyOffice jest najczęściej używany przez studentów jako zamiennik Microsoft 365.

WPS Office Suite:

WPS Office Suite to dobra alternatywa dla osób, które chcą przesiąść się z Microsoft Word. Wynika to z faktu, że WPS Office Suite jest niemal identyczny. Wszystko jest łatwe i szybkie do znalezienia, co jest idealne dla osób, które nie mają ochoty uczyć się wszystkiego od nowa. Wszystkie tworzone pliki są w pełni kompatybilne, a nawet opcje szablonów są oparte na szablonach Microsoftu. WPS Office Suite posiada również własną WPS AI. Jest to oczywiście przydatne, ponieważ sztuczna inteligencja może pomóc w pisaniu.

Ponieważ wiele firm korzysta z aplikacji Microsoftu, zalecamy Microsoft Office. Microsoft Office jest przeznaczony dla firm i jest to tylko jednorazowy zakup. Możliwa jest również praca lokalna, co sprawia, że jest to wygodne również w podróży i nie jesteś całkowicie zależny od chmury. Jeszcze lepsze jest to, że pakiet Microsoft Office można kupić po obniżonej cenie. Sprawdź naszą stronę internetową, gdzie oferujemy używane licencje Microsoft Office. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 70% pierwotnej ceny.

Sprawdz nasze uzywane licencje banner

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji o tym, które oprogramowanie Microsoft i które licencje są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Można się z nami skontaktować za pośrednictwem poniższych kanałów od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.


Comments