Visual studio
07/19/2023
4 min
0

Visual Studio: Wszystko, co musisz wiedzieć

07/19/2023
4 min
0

Czym jest Visual Studio?

Microsoft Visual Studio to IDE (zintegrowane środowisko programistyczne) stworzone przez firmę Microsoft. Jest to aplikacja, która oferuje wiele różnych i rozbudowanych opcji w dziedzinie tworzenia oprogramowania. Program może być używany do tworzenia stron internetowych, aplikacji internetowych, usług internetowych, baz danych i aplikacji mobilnych.

Do czego można wykorzystać Visual Studio?

Za pomocą Microsoft Visual Studio można wykonywać wiele różnych czynności związanych z tworzeniem oprogramowania, a mianowicie

Rozwijanie

Możliwe są następujące czynności związane z tworzeniem oprogramowania:

  1. Nawigować;
  2. Pisać;
  3. Szybkie poprawianie kodu.

Debugowanie

Jeśli chodzi o debugowanie, Microsoft Visual Studio może wykonać następujące czynności:

  1. Debugowanie;
  2. Profilowanie;
  3. Łatwe diagnozowanie.

Testowanie

Możliwe jest pisanie wysokiej jakości kodu za pomocą przydatnych i łatwych narzędzi do testowania.

Współpraca

Microsoft Visual Studio ułatwia wydajną i elastyczną współpracę. Istnieje również opcja monitorowania aplikacji.

Rozbudowa

Możliwe jest stosowanie tysięcy różnych rozszerzeń, dzięki czemu IDE można odpowiednio skonfigurować.

Visual Studio 2022 vs 2019 vs 2017: Jakie są różnice?

Visual Studio 2022

Microsoft Visual Studio 2022 to najnowsza wersja Visual Studio. Zawiera najlepsze narzędzia i usługi dla programistów, aplikacji i platform. Microsoft Visual Studio 2022 przewyższa swoich poprzedników. Program jest szybszy, lżejszy, bardziej przyjazny dla użytkownika i przeznaczony zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów.

Microsoft Visual 2022 to 64-bitowa aplikacja, która umożliwia otwieranie, edytowanie, uruchamianie i debugowanie największych i najbardziej złożonych programów bez wyczerpywania miejsca na dysku. Ponadto program zawiera najnowsze wersje różnych dostępnych technologii, na przykład .NET 5.

Co więcej ulepszono również kilka rzeczy w zakresie programowania. Jednym z przykładów jest IntelliCode, który otrzymał kilka poprawek. W IDE dodano również obsługę wielu repozytoriów z programu Git. Microsoft Visual Studio 2022 jest rozwiniętą wersją Microsoft Visual Studio 2019.

Visual Studio 2019

Microsoft Visual Studio 2019 jest poprzednikiem Microsoft Visual Studio 2022. Od wersji 2019 możliwe jest zainstalowanie i używanie Microsoft Visual Studio na MacOS. Microsoft Visual Studio 2019 to po prostu zmodernizowana wersja Microsoft Visual Studio 2017. Odnowiony interfejs sprawia, że program jest lżejszy, a tym samym szybciej się ładuje. Dodano w nim również funkcję czyszczenia kodu. Użytkownicy chcieli mieć możliwość czyszczenia kodu bez naruszania stylu i innych elementów.

Visual Studio 2017

Microsoft Visual Studio 2017 jest poprzednikiem Microsoft Visual Studio 2019. Microsoft Visual Studio 2017 może być używany na urządzeniach z systemami Android, iOS, Windows, Linux oraz w wersji internetowej. Visual studio 2017 umożliwia programowanie, debugowanie, testowanie i diagnostykę.

Visual Studio: Kody

Microsoft Visual Studio obsługuje następujące technologie i języki programowania:

C++

C++ jest szybki, działa dobrze i jest kompatybilny z wieloma różnymi urządzeniami.

.NET

.NET może być używany do tworzenia aplikacji i usług na dowolnym urządzeniu i systemie operacyjnym.

Node.js

Node.js może być używany do pracy wieloplatformowej, szybkiej i skalowalnej w JavaScript.

JavaScript

Dzięki Microsoft Visual Studio możliwa jest praca z JavaScript. Pracuj wydajnie, jakościowo i elastycznie z aplikacjami JavaScript.

Python

Używaj języka Python do wieloplatformowego pisania skryptów, usług internetowych, IoT i zadań związanych z danymi.

Visual Studio: Mac vs. Windows

Microsoft Visual Studio jest dostępne zarówno dla systemów MacOS, jak i Windows. Istnieje wiele różnic między tymi dwiema wersjami, a mianowicie:

Skróty klawiszowe

MacOS i Windows mają różne skróty klawiszowe. Główną różnicą między nimi jest to, że MacOS używa skrótu "command", a Windows używa skrótu "Ctrl". Istnieją ponadto różnice w kombinacjach klawiszy, którymi wykonuje się daną operację.

Menu

Menu systemów MacOS i Windows są inaczej zaprojektowane. Kolejność przycisków, które wykonują pożądane zadania, jest różna, tak samo jak ich nazwy.

Visual Studio: Community vs. Professional vs. Enterprise

Microsoft Visual Studio Community

Dla użytkowników indywidualnych zalecany jest Microsoft Visual Studio Community, który zawiera wszystkie podstawowe funkcje. Możliwe w nim jest debugowanie, testowanie i współpraca. Microsoft Visual Studio jest darmowy, ale przeznaczony dla użytkowników indywidualnych.

Microsoft Visual Studio Professional

Microsoft Visual Studio Professional doskonale sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw. Posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności oraz oferuje wsparcie na każdym poziomie. Dzięki Microsoft Visual Studio Professional możliwe jest debugowanie, testowanie i współpraca. IDE (zintegrowane środowisko programistyczne) posiada pełny CodeLens. Jest to najtańsza opcja dla przedsiębiorstw, które chcą korzystać z Visual Studio.

Microsoft Visual Studio Enterprise

Microsoft Visual Studio Enterprise to najbardziej wszechstronna wersja Visual Studio. Oferuje najwięcej funkcji i narzędzi. Zawiera więcej funkcji testowania i debugowania. Jest to najdroższa wersja Visual Studio. To, czy ta wersja jest potrzebna, różni się w zależności od sytuacji.

Które Visual Studio jest najlepsze dla systemów Windows 11, 10 i 7?

Windows 11

Jest to najnowsza wersja systemu Microsoft Windows, dlatego też obsługuje tylko najnowszą wersję Microsoft Visual Studio. Starsze wersje nie są obsługiwane przez Windows 11. Dobrym pomysłem jest wybranie najnowszej wersji Visual Studio, jeśli używasz lub zamierzasz używać Windowsa 11. Jest to rozsądne, ponieważ ta wersja będzie objęta wsparciem najdłużej ze wszystkich.

Windows 10

Windows 10 obsługuje Visual Studio 2022, 2019 i 2017. Jest to poprzednik systemu Windows 11, więc istnieje duża szansa, że wsparcie wygaśnie wcześniej niż w przypadku najnowszej wersji systemu Windows. Możliwe jest bezpłatne uaktualnienie Windowsa 10 do wersji Windows 11.

Windows 7

Wraz z najnowszymi aktualizacjami, Windows 7 może obsługiwać Visual Studio 2019 i 2017. System nie obsługuje niestety Visual Studio 2022.

Visual Studio build i rebuild: Jaka jest różnica?

"Build" i "Rebuild" to dwie różne funkcje oferowane przez Visual Studio. Za pomocą "Build" można uzupełnić istniejące pliki kodu. "Przebuduj" usuwa wszystkie wcześniej skompilowane pliki, a następnie rozwiązanie jest całkowicie przebudowywane.

Którego Visual Studio powinienem użyć, Visual Studio czy Visual Studio Code?

Visual Studio Code oferuje tylko część tego, co ma do zaoferowania Visual Studio. Visual Studio Code jest oznaczone jako "edytor tekstu open-source", podczas gdy Visual Studio jest kompletnym IDE. Visual Studio Code jest idealne dla indywidualnego użytkownika. Jest wygodne do pisania i edytowania kodów i potrzebuje tylko 300 MB pamięci RAM. Dla profesjonalnych przedsiębiorstw, lepszym wyborem będzie Visual Studio, które oferuje znacznie więcej możliwości programowania niż Visual Studio Code. W Visual Studio można na przykład pracować z różnymi oknami. Visual Studio umożliwia również tworzenie wielu innych rodzajów projektów. Wszystko zależy od tego, do czego i w jakich okolicznościach ma być wykorzystywany program.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Microsoft Visio i tego, które oprogramowanie i licencje firmy Microsoft są dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Comments